Nejkouzelnější botanické zahrady na světě. Zde příroda skutečně ožívá krásou

Během roku se možná častěji proplétáme uličkami plnými lidí, aut a domů, tak proč to v létě neudělat naopak? Namísto betonu se proplétejte po stezkách plných zeleně, krásných květů, rozmanité přírody a bohatých vůní. Toto snění se může proměnit v realitu při návštěvě jedné z mnoha botanických zahrad, které patří doslova ke skvostům. Milujete-li květiny a zeleň, pak se zde budete cítit jako v ráji.

Najdete je různě roztroušeny po celém světě a každá z nich je svým osobitým stylem zajímavá a lákavá. Pokud se někdy ocitnete na dovolené v Thajsku, v jihoafrické republice nebo třeba v New Yorku či Kanadě, určitě si vyhraďte nějaký čas na tyto botanické zahrady.

Tropická zahrada Nong Nooch, Thajsko

Tato botanická zahrada nemá po světě skoro konkurenci. Rozkládá se v provincii Chonburi a je vyhledávanou turistickou zastávkou nejen pro milovník krásných květin. Pyšní se velikostí přes dva kilometry čtvereční a její největší chloubou jsou především cykasy, nahosemenné rostliny, které vypadají jako menší podsadité palmy, ale se skutečnými palmami mají jen pramálo společného. Tyto rostliny jsou nesmírně vytrvalé, mohou žít údajně až 1000 let. Najdete zde také jejich vlastní genobanku, kde dochází k jejich šlechtění a systematickému rozmnožování. Z cykas se například vyrábí oblíbený alkoholický nápoj a některé domorodé kmeny v Africe či Japonsku je prý dokonce využívaly jako potravu. To je mimořádně zvláštní zvláště z toho důvodu, že je dobře známé, že cykasy jsou jedovaté, a následky požití mohou být dokonce fatální. V Nong Nooch najdete i skvosty evropské flory, dále oddělení sukulentů a kaktusů a také orchidejí. Botanická zahrada otevřela své brány již v roce 1954, ale pro veřejnost je přístupná až od roku 1980. Původním záměrem byla tvorba ovocné plantáže, ale tento plán se postupně proměnil v jednu z nejkrásnějších sbírek tropických rostlin.

Botanická zahrada Kirstenbosch, Jihoafrická republika

Na jednom místě zde najdete nejkrásnější květiny a rostliny snad z celé země. Areál zahrady se rozkládá na 528 hektarech a je rozdělen na jednotlivé části, jež se věnují konkrétním druhům rostlin a květin. Botanická zahrada v Kapském Městě je typická tím, že se rozkládá na východních svazích známé stolové hory a většina laiků i odborníků ji považují za nejkrásnější v celé Africe. Najdete zde přes 7000 druhů rostlin, které byste jinak museli hledat roztroušené po různých částech afrického kontinentu. Přepychové jsou zejména pelargonie, ale nechybí zde ani orchideje, sukulenty nebo kvetoucí cibuloviny. Je zde co obdivovat doslova na každém kroku. Botanická zahrada vznikla již v roce 1913 a neměla vůbec lehké začátky. Zakladatel Henry Harold Welch Pearson musel zdlouhavě bojovat s úředníky i politiky, aby zahrada vůbec mohla vzniknout. Nakonec se ale povedlo a lidem dělá radost dodnes.

Botanická zahrada v Brooklynu, USA

V New Yorku je toho tolik k vidění, že botanickou zahradu lze snadno přehlédnout. Je to ale nesmírná škoda. Na 21 hektarech půdy zde najdete různorodé sekce věnující se zajímavým rostlinám, jsou zde i tři pavilóny a umělecká galerie. Je to malý kousek přírody v jinak velice urbanistickém a moderním New Yorku. Nejvíce vás zde pravděpodobně uchvátí kvetoucí třešně, kterých je zde asi 200 druhů. Právě díky tomu se zahrada pyšní titulem jedné z největších sbírek třešňových stromů na světě mimo území Japonska. Ideální je tedy zahradu navštívit v době, kdy tyto stromy kvetou, tedy od konce března asi do poloviny května. K dalším zajímavostem patří třeba část zahrady určená dětem, bylinková zahrádka, nádrže s lekníny a pozemek s pergolami, kašnami a skalkami.

Botanická zahrada v Montrealu, Kanada

Kdo by to byl čekal, že i na severu se najde krásná botanická zahrada, která láká na tisíce kvetoucích rostlin i stromů. Botanická zahrada v kanadském Montrealu má své neutuchající kouzlo. Podle mnohých patří k těm vůbec nejkrásnějším na světě. Láká na více než 22 tisíc druhů rostlin, 10 oddílů a 20 tematických zahrad. To vše najdete na pozemcích o rozloze 75 hektarů. Navíc ji najdete doslova jen pár minut cesty od centra metropole, což z ní činí velmi vyhledávanou atrakci. Najdete zde bonsaje, orchideje, kaktusy i sukulenty, cykasy a nádherný pavilón stromů. Cílem tohoto pavilonu je upozornit na důležitost stromů pro náš život a podpořit jejich vysazování. Dají se zde najít javory, jedle, bílé borovice, žluté břízy a mnohé další exempláře. Místní pracovníci se také nebojí vytvářet z rostlin krásné kreace a přetváří je do podob věcí, lidí nebo uměleckých motivů. Zahrad je nádherně udržována a je vidět, že se do ní pravidelně investuje.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *