Chorvatská Brala s nohama ve vodě, tělem na pláži a hlavou ve stínu

75 kilometrů jižně od Splitu a 14 kilometrů severně od centra Makarské riviéry – Makarské, leží luxusní letovisko Brela.

Toto výjimečné letovisko je prvním místem na které narazíte, když budete cestovat z Česka na Makarskou riviéru. Rozkládá se na mírném svahu pod strmými štíty pohoří Biokovo, které místo chrání před prudkým větrem a zmírňuje letní vedra. Díky kvalitnímu ubytování v hotelech uprostřed borovicových lesů a překrásným oblázkovým plážím patří Brela mezi nejvyhledávanější letoviska ve střední Dalmácii. Pověst exkluzivního turistického letoviska si Brela drží již desítky let.

Už od 16. století se osada Brela dělí na dvě části: přímořská Dolní Brela (Donja Brela) a Horní Brela (Gornja Brela), která se nachází v nadmořské výšce 300 metrů při sjezdu z dálnice. Název Brela pochází z označení pramenů vody – vřídlo, neboli vrelo. Jedná se o podmořský pramen sladké vody, říčky, která sem přitéká z kopců Biokovo a vyvěrá pod mořskou hladinou, zhruba 20 metrů od břehu.Dnešní obec, správně Dolní Brela, vznikla v poměrně nové době, když se obyvatelstvo z vysoko položených osad pod horami Biokovo přestěhovalo za lehčím živobytím u moře.

Turisté jsou nadšeni zejména místními plážemi, které patří mezi nejkrásnější pláže celé Evropy. Voda je tu křišťálově čistá a průzračná. Pláže, tvořené drobnými oblázky a pískem lemují borovicové háje, které poskytují návštěvníkům v letních měsících tolik potřebný stín. Pro Brelu je charakteristický slogan “nohama ve vodě, tělem na pláži a hlavou ve stínu”. Brelská pláž Punta Rata, v centrální části Brely, byla prestižním časopisem Forbes dokonce zařazena mezi deset nejkrásnějších pláží v Evropě. Je oblázková a někteří návštěvníci o ní tvrdí, že je nejnádhernější v celé Evropě. Tomu ale odpovídá i návštěvnost. Když si budete chtít vychutnat klid a pohodu na této pláži, přijďte raději brzo ráno…

Když budete chtít podniknout nenáročný pěší výlet, vydejte se po pobřežní promenádě “lungo mare” do sousedního letoviska Baška Voda. Na rozdíl od exkluzivní a poklidné a Brely je Baška Voda plná nabídek na posezení v barech a plážových restauracích.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *