Nejkrásnější fontány světa lákají na hru vody, světla a architektury

Fontány umí člověka uchvátit. Toto jedinečné spojení mistrovské architektury a vodního živlu bylo a je oblíbenou ozdobou mnoha měst a jiných významných sídel. Nejkrásnější fontány světa rozhodně stojí za návštěvu. Snoubí v sobě um člověka s jedinečnými efekty, které dokáže vytvořit jen příroda sama.

Fontána Bellagio

Tuto nádheru najdete před stejnojmenným resortem v americkém Las Vegas. Hostům i okolo procházejícím návštěvníkům nabízí doslova nezapomenutelnou podívanou na hru světel a vody. Každých třicet minut se tam odpoledne i večer odehrává pompézní show, při níž nasvícené proudy tryskají bezmála do 200 metrů a vytváří nádhernou choreografii v rytmu známých skladeb. Na fontáně denně pracuje až 30 inženýrů, kteří se starají o to, aby složitý systém pump a potrubí fungoval perfektně jako švýcarské hodinky. Ze skladeb můžete slyšet Uptown Funk od Bruna Marse nebo třeba Viva Las Vegas od Elvise Presleyho.

Fontána di Trevi

Tato fontána patří asi k těm vůbec nejznámějším. I když jste ji nikdy neviděli, asi dobře tušíte, že ji najdete v Říme ve stejnojmenné čtvrti. Představuje největší barokní fontánu ve městě a její krásou musí být unesen snad každý. Bezmála 50 metrů široká památka z mramoru se tyčí do výšky 26,3 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Nicoly Salvia v letech 1732-1762. Voda do fontány přitéká z větší části podzemním kanálem Aqua Virgo, který nechal vybudovat už Marcus Vipsanius Agrippa v roce 19 př. n. l.  Dnes patří k vůbec tomu nejlepšímu, co může Řím nabídnout. Připravte se ale na to, že jen stěží tam pořídíte hezkou fotku bez lidí. Fontána je dennodenně obsypána turisty, kteří jsou doslova namačkaní na malinkém náměstíčku, kde se fontána nachází. Pro mnohé turisty to tedy může být spíše klaustrofobní zážitek. Ke kašně se samozřejmě váže také populární legenda – pokud do vody vhodíte minci, určitě se do Říma ještě vrátíte.

Fontána di Tivoli

A v Itálii ještě na moment zůstaneme. Právě zde totiž najdeme ty nejkrásnější historické fontány světa. To potvrzuje také Fontana di Tivoli, známá též jako Fontana di Nettuno neboli Neptunova fontána. Najdete ji v městečku Tivoli u stavby nesoucí název Villa d’Este, která je dokonce zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Fontána se pyšní dvěma hlavními proudy, které tryskají až do výše 14 metrů a jsou lemovány vodními kaskádami. V okolí se rozkládají nádherné zahrady, kde se dá klidně strávit i celý den. V zahradách lze také najít několik dalších menších kašen, které jsou podobně krásné, i když už daleko menších rozměrů.

Fontána bohatství

Už samotný název napovídá, že toto rozhodně nebude jen tak obyčejný vodotrysk. Tato nádherná fontána se nachází v Singapuru v gigantickém nákupním středisku Suntec City a ve všem rozhodně odpovídá svému názvu. Hýří nejen vodou, ale také světly a barvami, které společně vytváří jedinečnou hru tvarů, jež dává vzniknou jedinečnému zážitku. Pyšní se rovněž zápisem v Guinessově knize rekordů coby největší kašna světa. A je s ní spojená i zajímavá tradice. Několikrát za den je fontána vypnuta a návštěvníci mají možnost sbírat ve středu fontány mince pro štěstí. V noci unikátní dílo ožívá představeními, jež doplňuje hudba a laserová show.

Sopečná fontána

Tento skvost najdete v Abú Dhabí. Fontána je tvořena kamennou dlažbou a zdá se jakoby vystupovala přímo z moře. Celé umělecké dílo doplňuje i netradiční řešení kaskád a teras. Z dálky rozhodně velmi připomíná sopku, jelikož proudy vody vystřikují přímo z jejího nejvyššího bodu a mohou tedy působit dojmem tryskající lávy. Noční osvětlení proudů vody pak skutečně evokuje lávu řítící se z vulkánu. Fontána táhne turisty i místní a slaví se u ní dokonce i jeden z národních svátků.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář