Návrat legendy, který se nikdy neuskutečnil. Aneb jak Beatles nenašli cestu zpět

Beatles zná i generace lidí, kteří tuto skupinu nikdy nezažili hrát naživo, kteří ani příliš netuší, jak se jmenovali její členové, a kterým jejich hudba nic moc neříká. Je to stále živoucí legenda, která fascinuje i dnes, po tolika letech, kdy se slavná kapela rozhodla ukončit svou kariéru.

Až do prosince roku 1980 snili její fanoušci o tom, že John, Paul a George znovu popadnou kytary a Ringo usedne za bubny. Že se znovu vrátí slavná čtveřice mladíků, kteří roztančili a rozezpívali svého času celou Evropu i svět. Jenže smrtí Johna Lennona tyto naděje definitivně vzaly za své. Je jasné, že Beatles, jak jsme je znali a milovali, už nikdy nebudou vystupovat a připomínat si je můžeme jen na desítkách slavných nahrávek.

Paul a John znovu spolu

Před tragickou smrtí Lennona se však o možném návratu šuškalo poměrně často. Přeci jen, Beatles odešli na svém vrcholu a bylo možné, že jejich hvězda se může znovu stejně silně rozzářit. Nejvíce nadějí vzbudilo setkání Lennona a McCartneyho, po kterém se o možném comebacku začalo mluvit ještě hlasitěji než kdy dřív.

Překonat staré spory ale nebylo snadné. Právě neshody mezi Lennonen a McCartney o dalším fungování kapely vyústily v dubnu 1970 ke konci společné kariéry, což tehdy zlomilo srdce statisícům fanoušků. Od té doby se k sobě John s Paulem nechovali zrovna hezky. Svoje účty si vyřizovali mimo jiné pomocí hudby. Na McCartneyho rýpavou skladbu Too Many People (Příliš mnoho lidí) reagoval Lennon dvojitým úderem v podobě písně How Do You Sleep? (Jak se ti spí?) a pohlednicí, na které se objímá s prasetem jako parodie na obálku Paulovy desky Ram. O dva roky později se jim však podařilo najít společnou řeš a dohodli se, že na sebe přestanou přes média útočit.

Staré sváry

V té době však bylo brzo vůbec pomýšlet na možné obnovení spolupráce. „Možná za rok nebo dva. Po tom, co vyřešíme všechny peníze. Mohli bychom si dát večeři a zapomenout na to,“ prohlásil Lennon v rozhovoru v roce 1971. Téhož roku také Paul odmítl nabídku svého bývalého kolegy George Harrisona, aby společně vystoupili na koncertě pro Bangladéš s tím, že se asi zbláznil.

Vzpomínky na Beatles byly evidentně natolik hořké, že zpočátku také se svou novou kapelou Wings odmítal hrát cokoliv z repertoáru Beatles, byť by jim to jistě vyneslo popularitu a zájem. Postupem času v něm ale začala opět růst touha po obnovení tvůrčí spolupráce s letitým parťákem. A dost možná i na druhé straně sílily podobné pocity. V březnu 1974 se McCartney vydal za Lennonem do studií Burbank v Los Angeles, kde se celou noc spolu s dalšími muzikanty bavily tvorbou a hraním hudby – a možná si trochu zavzpomínali na staré dobré časy. Když se zvěsti o tomto setkání roznesly do světa, je jasné, že to fanoušky legendární kapely nenechalo klidnými.

Yoko opět na scéně

A naděje na návrat ještě vzrostly, když v červenci 1974, navštívil Paul s manželkou Lindou Johna s jeho milenkou May Pangovou v jejich novém newyorském bytě. Podle všeho si spolu užili pár velmi příjemných večerů při poslechu starých songů, které společně vytvořili. 

V té době měla myšlenka na znovu shledání legendární čtveřice možná nejkonkrétnější obrysy. Podle Pangové dokonce John plánoval společný koncert už na podzim toho roku. Jenže krátce na to se opět vrátil ke své lásce Yoko, která se znovu stala jeho hlavním životním zájmem, a myšlenky na comeback opět velmi rychle zmizely z jeho mysli.

Recese, která skoro slavila úspěch

I přesto ale přišla jedna chvíle, kdy byl návrat skutečně jen krůček daleko. Sice ne zcela v plné sestavě, ale to by řadě fanoušků určitě nevadilo. Stalo se to 24. dubna 1976 pozdě večer, během Paulovy návštěvy u Johna v newyorském komplexu Dakota. Společně sledovali televizi, kde zazněla velmi zajímavá nabídka. Tehdy byli Beatles stále natolik populární, že za setkání s nimi byl kdekdo ochoten nabídnou zcela závratné částky. Na to zareagoval i producent satirického pořadu Saturday Night Live Lorne Michaels, který čtveřici slavných muzikantů nabídnul za tři písničky částku 3000 dolarů.

Dnes již víme, že to nemyslel zcela vážně, přeci jen to bylo v porovnání s milionovými nabídkami naprosto směšná suma. Ale netušil, že právě v tu chvíli Paul s Johnem televizi sledovali a o nabídce začali vážné uvažovat. Přišlo jim to především vtipné a nečekané, a dokonce později tvrdili, že už byli málem v taxíku na cestě do studia, ale nakonec je přemohla únava. Škoda toho, protože to byla doslova poslední šance. Toto setkání bylo totiž jejich poslední známé shledání předtím, než do jejich životů zasáhla tragédie. V roce 1980 si pro Lennona přišla smrt, a tím skončily všechny naděje na možný návrat legendy.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *