Bizarní nehody: Pivní potopa, nechtěný let nebo ulepený Boston

Každý musí nějak umřít – toto rčení se říká běžně a naznačuje, že je docela nepodstatné, zda zemřete tak, že vás přejede auto, nebo poklidně v posteli během spánku. Smrt je prostě nevyhnutelná – přesto mohou některé bizarní metody působit více než zvláštně a vyvolávat řadu otázek. Tyto případy se skutečně staly a svého času vyvolaly velké pozdvižení. A není divu, i dnes nad nimi určitě minimálně povytáhnete obočí.

V jednom ohni

U příležitosti svatby své dvorní dámy pořádala francouzská královna Isabela Bavorská 28. ledna 1393 v Paříži divokou veselici. Na programu participovalo šest tanečníků, přičemž jedním z nich byl sám král Karel VI. Francouzský.

Tanečníci měli kostýmy démonických stvoření z lidových bájí. Ty byly vyrobeny z koudele a peří a lepící hmotou, která držela celý kostým pohromadě, byla pryskyřice. Masky, vyrobené ze stejných materiálů, zakrývaly tváře mužů, a skrývaly tak jejich identitu před publikem. Hosté měli za úkol hádat, kdo se pod maskami skrývá, a dva silně podnapilí hosté přistoupili k tanečníkům velmi zblízka, aby si na ně mohli dobře posvítit pochodní.

A zde už možná tušíte zradu – kostýmy velice snadno chytily a od jednoho z tanečníků se plameny začaly velmi rychle šířit i na ostatní. Celá skupina tak byla vmžiku v plamenech. Jediný král stál šťastnou náhodou opodál a jedna z přítomných šlechtičen na něm rychle uhasila oheň svou objemnou sukní, takže se mu nic zásadního nestalo. Ostatní aristokraté ale tak dobře neskončili. Popáleniny měly u většiny z nich fatální následky.

Potopa z piva

V jednom z největších londýnských pivovarů nesoucí název Horse Shoe Brewery došlo 17. října 1814 okolo půl šesté večer k prasknutí obřího tanku s pivem. Během tohoto incidentu byla poškozena celá řada dalších nádrží a obrovská vlna piva dokonce prorazila zeď budovy a jako povodeň se řítila ulicemi města. Bohužel za sebou zanechala nejen materiální škody.

V jednom z domu například zemřela celá rodina i s malými dětmi. Celkem si pivní povodeň vyžádala 8 životů, z toho 3 děti do 5 let. V pivovaru naštěstí přežili všichni, ačkoliv některé zaměstnance bylo potřeba nalézt v troskách a vyprostit je ven. A co nějaké odškodnění? Pro chudé bohužel spravedlnost neplatila – pivovar byl parlamentem osvobozen od daní za množství piva, o které při události přišel, ale chudí lidé se nedočkali žádné pomoci. Nikdo nepodal pomocnou ruku pozůstalým, ani těm, kteří kvůli pivní vlně přišli o střechu nad hlavou.

Tekutá katastrofa za oceánem

Podobná katastrofa se o 105 letech později odehrála také v Americe. V Bostonu se 15. ledna 1919 roztrhla skladovací nádrž s melasou (tekutá cukrová hmota). Proud hnědé, silně mazlavé a husté tekutiny se řítil podobně jako pivo bostonskými ulicemi. Za sebou zanechával neskutečnou spoušť. Podle všeho se tato povodeň ulicemi řítila až rychlostí 56 km/h. Zničila budovy, železniční trať a také vzala několik životů. Z lepkavé hmoty totiž nebylo úniku. Většina ze zasažených lidí tedy umřela na udušení – a dokážete si určitě představit, že příjemná smrt to nebyla.

Tragédie si nakonec vzala životy 21 lidí, a to ani nepočítáme všechna zabitá zvířata. Navíc se Boston ze dne na den proměnil v lepkavé hnědé město, které bylo třeba vyčistit. Čistící práce trvaly více než 2 týdny a zapojilo se do nich více než 300 lidí.

Ozáření

Když se soukromé zdravotnické zařízení pro radioterapii v brazilském městě Goiânia přestěhovalo do nových prostor, zanechalo po sobě na původním místě zařízení na bázi cesia 137. Taková zajímavost samozřejmě neunikla pozornosti dvou místních zlodějíčků. Ti 13. září 1987 vstoupili do opuštěné budovy a zařízení rozebrali. Část podle nich hodnotných kusů odvezli k sobě domů, kde jednu z kapslí prorazili šroubovákem a záhy z ní začalo vycházet modré světlo. 

Další den prodali věci majiteli nedaleké skládky, kterého však zářící kapsle zaujala natolik, že si ji odnesl domů. Tam v následujících dnech zval širokou rodinu a přátele, aby se na tuto prazvláštní věcičku přišli sami podívat. Jenže brzy se začaly objevovat první známky toho, že něco není v pořádku. Většina z těch, kteří se na kapsli přišli podívat, začala mít zdravotní potíže. V místní nemocnici byla pak odhalena jako zdroj potíží nebezpečná látka a úřady ihned začaly jednat. Proběhla rozsáhlá kontrola okolo 120 000 lidí, a nakonec byla významná kontaminace prokázána u více než 250 lidí, z nichž se u dvacítky vyvinula nemoc z ozáření.

Bohužel na následky ozáření zemřely celkem 4 osoby včetně 6leté dívky. Následně bylo nutné provést komplexní čištění zasažené oblasti, které bylo velmi náročné a nákladné.

Nečekaný let

Na fotbalovém hřišti ve městě Chester-le-Street na severovýchodě Anglie bylo nainstalováno obří a netradiční umělecké dílo. To samozřejmě přilákalo davy návštěvníků. Ti se procházeli tunely mezi jednotlivými místnostmi v nafukovací atrakci s názvem Dreamspace z dílny renomovaného umělce Maurice Agise, která byla v předchozích letech s úspěchem vystavována v mnoha zemích světa. Jenže už druhý den po otevření atrakce došlo k šokující události.

Několik lan, které nafukovací atrakci držely u země, se přetrhlo a Dreamspace se i s návštěvníky vznesla do vzduchu a vystoupala do výšky. Bohužel z ní během tohoto incidentu vypadli lidé a dalších několik byla vážně zraněno i po dopadu atrakce zpět na zem. Na následky zranění nakonec zemřely 2 ženy ve věku 38 a 68 let. Následovalo vleklé soudní řízení, které ale nakonec nepřineslo nic víc než psychické vydeptání autora, který na následky toho v roce 2009 předčasně zemřel.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *