8 přírodních divů ve východní Evropě, které byste měli letos v létě navštívit

Ať už se vydáte na pěší túru po národních parcích, na toulky okolo jezer nebo si prostě jen užijete vyhlídkové jízdy autem, léto ve východní Evropě nabízí dokonalou kombinaci příznivého počasí, živé krajiny a zábavy v přírodě. Našli jsme ty nejlepší přírodní divy, které stojí za to vidět, od rozlehlých jezer přes majestátní hory a nedotčené zátoky až po starobylé lesy. Léto je nejlepším obdobím pro objevování těchto jedinečných přírodních památek. Díky teplejšímu počasí a delšímu dennímu světlu tyto přírodní destinace doslova ožívají před vašima očima.

Kotorský záliv, Černá Hora

Pokud jde o letní dovolenou, Kotorský záliv v Černé Hoře by mohl být na předních příčkách vašeho cestovního seznamu. Tato idylická destinace nabízí dokonalou kombinaci slunce, moře a nádherné krajiny. Díky středomořskému klimatu nabízí léto v Černé Hoře dlouhé dny plné teplého počasí, které je ideální pro poznávání krás Kotorského zálivu.

Představte si, jak se plavíte podél zálivu připomínajícího fjord, obklopeni úchvatnými horskými výhledy a azurovými vodami. Ponořte se do osvěžujícího moře nebo si odpočiňte na jedné z malebných pláží, kterými je pobřeží poseto. Toulejte se kouzelnými uličkami středověkého města Kotoru, který zdobí půvabné kavárny, živé trhy a starobylá architektura. Milovníci pěší turistiky mohou zdolat náročné stezky vedoucí k panoramatickým vyhlídkám a odměnit své úsilí úchvatnými výhledy.

Národní park Mljet, Chorvatsko

Léto je nejlepším obdobím pro objevování ostrovů u chorvatského pobřeží. Když se připojíte k plavbě na lodi Trafalgar’s Pearls of the Adriatic, čeká vás klidná letní dovolená v Národním parku Mljet. Tento méně známý ostrovní klenot nedaleko Dubrovníku je rájem nedotčené krásy a klidné krajiny, kde se můžete spojit s přírodou a zažít pravou podstatu léta.

Léto přináší to nejlepší z Mljetu díky teplému počasí a dlouhým dnům. Prozkoumejte místní lesoparky, kde se stezky vinou mezi prastarými borovicemi a voňavou středomořskou vegetací. Vrcholem parku jsou fascinující jezera se slanou vodou – Veliko a Malo Jezero – kde se můžete koupat, jezdit na kajaku nebo jen odpočívat na odlehlých písečných plážích. Navštivte ostrůvek Svaté Marie uprostřed Veliko Jezero, kde stojí benediktinský klášter z 12. století obklopený bujnou zelení.

Jezero Sevan, Arménie

Odměnou za brzký start dne vám bude klidná krása jezera Sevan. Jezero Sevan, které se nachází uprostřed malebné krajiny Arménské vysočiny, je skutečným přírodním zázrakem. Léto je ideální dobou pro návštěvu “modré perly Arménie”. V teplých měsících kraj ožívá pestrými barvami. Chladná voda nabízí osvěžující únik z letních veder na zájezdech po východní Evropě.

Můžete se zde kochat panoramatickým výhledem na jezero a okolní hory a zároveň se ponořit do bohatého kulturního dědictví Arménie. Zastavte se ve vesnici Noratus na břehu jezera s působivou sbírkou arménských kamenů. Poté se vydejte do města Jeghegnadzor, které je velkolepě obklopeno pohořím Zangezur, a pak si vychutnejte domácí oběd z místních arménských specialit.

Národní park Plitvická jezera, Chorvatsko

Jen málokterý zážitek se vyrovná objevování úchvatné přírodní krajiny Národního parku Plitvická jezera. Při poznávání tohoto zázraku východní Evropy si můžete užít krásy, které jsou dokonce zapsané na seznamu UNESCO. Je to jeden z nejstarších a největších národních parků v Chorvatsku. Ponořte se do světa kaskádovitých vodopádů, tyrkysových jezer a bujné zeleně při putování po síti dřevěných chodníků a turistických stezek.

Léto odhaluje nádheru parku v celé jeho kráse. Kaskádovité vody jezera se mění z azurové na zelenou, šedou a modrou podle toho, jak na vodu dopadá slunce. Okouzlující krásu parku ještě podtrhují zářivé barvy okolní flóry a fauny. Pořizujte úchvatné fotografie ikonického vodopádu Veliki Slap, největšího vodopádu v Chorvatsku, který se v parku řítí do křišťálově čistých jezer pod ním.

Kappadokie, Turecko

Surrealistická krajina Kappadokie, posetá pohádkovými skalními útvary a starobylými jeskynními obydlími, je jedinečnou a kouzelnou letní destinací. Tato výjimečná oblast Turecka je skutečnou pastvou pro vaše smysly. Díky teplému počasí a jasné obloze je léto ideálním obdobím pro návštěvu. Vstávejte brzy ráno, abyste mohli pozorovat stovky horkovzdušných balónů vznášejících se vysoko na obloze. Poté prozkoumejte spletitou síť podzemních měst vytesaných do měkké sopečné skály.

Obdivujte nádherně malované fresky zdobící starobylé kostely vytesané do skály. Prozkoumejte úchvatné Růžové údolí nebo Údolí lásky a vychutnejte si kouzlo Kapadocie při západu slunce, kdy se na jedinečnou krajinu vrhají podmanivé barvy a stíny.

Bledské jezero, Slovinsko

Pokud jde o letní destinace, které vyzařují přírodní krásy a kouzlo, je Bledské jezero ve Slovinsku místem, které musíte navštívit. Toto idylické jezero uprostřed Julských Alp představuje malebné prostředí jako z pohádky. Léto je ideálním obdobím pro poznání kouzla jezera Bled. Tehdy je teplé počasí a okolní krajina ožívá svěží zelení.

Vydejte se na pohodovou procházku kolem jezera nebo si pronajměte člun a prozkoumejte jeho klidné vody vlastním tempem. Určitě nevynechejte návštěvu ikonického ostrova uprostřed jezera a navštivte zde půvabný kostelík. Nenechte si ujít příležitost k výšlapu na Bledský hrad, který se tyčí na skále s výhledem na jezero. Z hradní terasy obdivujte panoramatický výhled na třpytící se jezero, smaragdově zelené lesy a majestátní vrcholky Julských Alp.

Jeskyně Postojna, Slovinsko

Hluboko pod slovinským krasem se nachází nádherný podzemní svět vápencových jeskyní. Pokud chcete na svém výletu do východní Evropy zažít něco jiného, vydejte se na letní dovolenou do jeskyně Postojna ve Slovinsku. Vstupte do podzemního světa plného nádherných stalaktitů, stalagmitů a dalších úchvatných útvarů, které vznikaly miliony let.

Cestujte elektrickým minivláčkem labyrintem tajemných chodeb a poté prozkoumejte rozsáhlé vápencové jeskyně pěšky s místním specialistou. Vydáte se do hloubi rozlehlých jeskynních komnat, kde budete obdivovat fascinující skalní útvary. Obdivujte velikost a složitost tohoto geologického mistrovského díla.

Balaton, Maďarsko

Letní dovolená ve vnitrozemských zemích vypadá trochu jinak. Balaton je známý jako “maďarské moře”. V létě toto rozlehlé sladkovodní jezero v Maďarsku nabízí nádherný únik pro milovníky slunce i přírody. V teplých měsících zde najdete živou atmosféru letoviska s venkovní zábavou a akcemi.

Představte si, jak ležíte na jedné z písečných pláží, vyhříváte se na hřejivém slunci a užíváte si osvěžujícího vánku od jezera. Ponořte se do křišťálově čisté vody, která je ideální pro plavání, jízdu na kajaku nebo třeba pro windsurfing.

Tyto destinace nemáme daleko, a tak je reálné si tam naplánovat třeba týdenní výlet a objevit některou z těchto dokonalých destinací. A samozřejmě každá ze zemí, které zde uvádíme, dokáže nabídnout daleko více. Třeba právě “provařené” Chorvatsko zdaleka není jen o moři, ale nabízí mnoho přírodních krás, které většině turistů úplně zbytečně unikají.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/natural-wonders-eastern-europe/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Muamer Ramovic: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/krajina-priroda-pohled-malebny-7510133/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *