9 oblíbených tipů, jak zabavit děti na cestách

Zabavit děti na rodinném výletě nemusí být utrpením. Ve skutečnosti jsou výlety a dovolené jedna z nejcennějších příležitostí k navázání vztahů mezi vámi a vašimi dětmi. Je snadné strčit dětem před oči telefon a nechat je, aby se zabavily a byl klid. Proč to ale nevnímat jako příležitost, jak společně strávit nějaký kvalitní čas? S těmito osvědčenými strategiemi můžete z jinak nudné jízdy autem udělat nádherné vzpomínky, díky nimž bude cesta stejně zábavná jako cíl.

Připravte si konverzační hry

Když budete kreativní, můžete spolu hrát mnoho her. Konverzační hry jsou pro děti (které, upřímně řečeno, obvykle rády vedou konverzaci samy) neodolatelné, a mohou také vést k pořádnému smíchu. Povzbuďte k účasti všechny členy rodiny a můžete proměnit tichou jízdu v cestu plnou smíchu a zábavy.

Sbalte si cestovní tašku s aktivitami

Připravte si speciální tašku naplněnou aktivitami vhodnými pro věk vašich dětí: omalovánky, pastelky, puzzle, lego, samolepkové knížky, drobné hračky atd. Povzbuďte děti, aby si vybraly své oblíbené předměty, a umožněte jim tak převzít odpovědnost za svou zábavu. To jim pomůže budovat si vlastní zájmy a následovat svou přirozenou zvědavost. Stejně jako u některých dalších možností na tomto seznamu, i zde do jisté míry záleží na věku vašich dětí. Pokud se však tyto aktivity na cestách provádějí správně, skvěle zabaví vaše děti a zároveň otevřou jejich kreativní a zvídavou mysl.

Audioknihy a podcasty

Mezi další moderní nápady, jak zabavit děti na rodinném výletě, patří využití audioknih a podcastů. Ať už se jedná o napínavé dobrodružství nebo fascinující vzdělávací téma, audio zábava dokáže zaujmout představivost vašich dětí a hodiny uběhnou jako voda. Zkuste najít něco, co můžete poslouchat všichni společně, a to tak, že si to pustíte přes autorádio nebo si nasadíte společná sluchátka, pokud jedete autobusem. Společný poslech skvělého příběhu může být stejně poutavý jako sledování pořadu v televizi. Snažte se podněcovat diskusi a klást otázky, abyste děti zaujali.

Zábava při svačině

Existují i způsoby, jak děti zabavit jídlem. A buďme upřímní, k nejlepším rodinným zážitkům vždy patří dobré občerstvení. Zkuste nachystat zábavné a interaktivní občerstvení, jako je domácí směs muesli nebo chutné sendviče. Můžete děti zapojit do procesu a nechat je, aby vám předem pomohly připravit buchty, nebo je požádat, aby připravily sendvič pro někoho jiného z rodiny. Vytvoří to příjemnou atmosféru, když všichni v rodině s láskou vyrobí něco pro někoho jiného.

Playlist na výlet

Vytvořte playlist na cestu plný oblíbených rodinných skladeb a nechte hudbu udávat tón zábavné cesty. Připravte si písničky, při kterých budou děti doslova tančit na sedadlech. Děti si mohou vytvořit vlastní playlisty nebo se střídat v roli DJ.

Vyprávějte si společně nějaké příběhy

Vyprávění příběhů je jedním z našich nejlepších tipů na rodinné výlety. Hodiny při něm utečou jako voda, podpoří to také kreativitu vašich dětí a může vyvolat pořádnou dávku smíchu. Můžete vyprávět vlastní příběhy, ale ještě zábavnější je zkusit vymýšlet příběhy společně. Můžete začít, ale pak nechte děti, ať se střídají v doplňování příběhu. Nechte jejich fantazii pracovat na plné obrátky a povzbuzujte je, aby příběhy byly co nejzajímavější. Tato interaktivní činnost podnítí jejich zvědavost a může je zaujmout po celou dobu výletu. Vytvářejte společně nové postavy, vymýšlejte nová místa, světy, časová období a dějové linie. Snažte se pracovat v týmu, aby byl příběh napínavý, a vyzvěte všechny členy rodiny, aby se zapojili.

Přestávky na prozkoumávání venku

Plánujte pravidelné přestávky na malebných místech nebo v parcích po cestě. Nechte děti protáhnout si nohy, proběhnout se a spálit trochu energie. Také vám to dá příležitost odpočinout si od řízení. Společné poznávání nových památek a krajiny je skvělý způsob, jak děti zabavit. Můžete si udělat piknik v lese, zastavit se v horách nebo dokonce prozkoumat jednu či dvě vesničky, na které po cestě natrefíte.

Cestovní hry a knihy aktivit

Aby se děti na rodinném roadtripu zabavily, může být nutné pravidelně měnit aktivity. Po konverzačních hrách, podcastech a vyprávění příběhů se vaše děti možná budou chtít soustředit na něco fyzického. Proto je dobré vzít s sebou nějaké cestovní stolní hry, magnetické puzzle nebo knihy aktivit. Ty jsou obvykle tak kompaktní a přenosné, že nezaberou mnoho místa, a mohou být dobrou volbou, kterou můžete mít v rukávu, pokud se vaše děti začnou nudit.

Tašky s překvapením

Připravte si balíčky s překvapením a strategicky je rozdávejte během cesty. Můžete to udělat v zajímavých chvílích, například při překročení hranic nebo dosažení zajímavých památek. Naplňte je oblíbenými věcmi vašich dětí, jako jsou malé hračky, svačinky nebo jiné pamlsky. Takováto malá překvapení pomáhají podpořit pocit vzrušení a očekávání po celou dobu cesty a zažehnat tak obávanou nudu na cestách.

Zabavit děti na rodinném výletě nemusí být povinnost; je to vlastně skvělá příležitost ke sblížení a prohloubení vztahu. S trochou plánování a kreativity můžete dlouhou cestu proměnit v rodinné dobrodružství. Vytvoříte si tak trvalé vzpomínky a zábavnou, vzrušující atmosféru, která udá dokonalý tón zbytku vaší cesty.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/keeping-kids-entertained-on-road-trips/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Kampus Production: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-zena-holka-venkovni-7669214/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *