Tajemné sošky z afrického Nomoli vyvolaly svého času velké pozdvižení. Jejich původ je však dnes již objasněn

Někdy dokáží archeologické objevy i vědcům pěkně zamotat hlavu. Jedním takovým případem jsou i sošky nalezené v 60. letech 20. století v Sierra Leone. Tento nález vyvolal ve své době senzaci nečekaných rozměrů, jelikož sošky zobrazovaly podivné bytosti, které až nápadně připomínaly jakési návštěvníky z vesmíru. Všem záhadologům tak ihned přišla čerstvá voda na mlýn – mimozemšťané skutečně existovali, a dokonce naši zemi již předtím navštívili a setkali se s dávnými civilizacemi. Ale jak to bylo doopravdy?

Všude po světě najdeme roztroušená naleziště pravěkých artefaktů, která nám pomáhají poodhalit roušku tajemství vznášející se nad tím, jaký byl život v dobách dávno minulých. Zatímco u nás v Evropě většinou archeologové nalézají kypré “venuše”, postavičky zvířat nebo kusy nádobí, v Africe vzbudily nálezy o mnoho větší pozornost.

Mimozemská návštěva

Na nalezišti Nomoli v africké Sierra Leone byly nalezeny skutečně prazvláštní figurky. Jednalo se o postavy pololidí a polozvířat nebo snad i jakýchsi fantastických bytostí, které by snadno mohly být považovány za návštěvníky z jiné planety.

Tyto figurky byly vytesány z pískovce, žuly, mastku a vápence a měřily většinou v rozmezí od 40 do 70 centimetrů. Jejich společný nápadný rys představuje plochá lebka či nezvykle zdůrazněný orlí nos. Na první pohled to tedy působí tak, že se jednalo o jakousi soudržnou sbírku, nikoliv jen nahodilé kusy fantaskní umělecké tvorby. Prvotní odhady hovořily o stáří až 17 tisíc let! Vědci se domnívali, že by dokonce mohli být na stopě mimořádně vyspělé prvotní africké kultuře, a záhadologové už si mnuli ruce, jelikož věřili, že konečně mají hmatatelný důkaz mimozemské návštěvy zde na zemi.

O to více, když záhadu nedokázaly osvětlit ani místní legendy a příběhy tradované z generaci na generaci. V nich se totiž vypráví příběh o bohu, který kdysi potrestal příslušníky jakéhosi andělského národa tím, že je proměnil v kamenné sošky a nechal je spadnout na zem společně s modrými kameny – pozůstatky jejich původního domova. A světe div se – takové modré kameny byly skutečně v okolí naleziště Nomoli objeveny. Jejich analýza pak potvrdila, že obsahují iridium, které se na zemském povrchu vyskytuje pouze v místech po dopadu meteoritů.

ZDROJ: WikimediaCommons

Realita je neúprosná

Jenže po čase prvotní senzace opadla a vědci se mohli věnovat zkoumání figurek podrobněji. Brzy zjistili, že prvotní předpoklady byly mylné. Datování organických vzorků nalezených v okolí posunulo původ sošek do 5. století př. n. l., postupně se však ukázalo, že ani datace podle půdy nemusí být zcela přesná a spolehlivá. Pomocí moderních metod a srovnávání s jinými vzorky se zjistilo, že sošky s největší pravděpodobností pocházejí až z 15. či 16. století a jsou nejspíše dílem umělců.

To, co nebo koho sošky zobrazují, není samozřejmě možné jednoznačně určit. Stále tedy existuje možnost, že se jedná o zobrazení mimozemské návštěvy, ale daleko pravděpodobnější jsou jiné scénáře. Mohly zobrazovat náčelníky, ale stejně tak ztvárňovat velké příběhy dobových kultur. Šlo jednoduše o umělecké kusy, které si samozřejmě s sebou nesou u uměleckou licenci ohledně věrohodnosti zobrazovaného a vlivu fantazie na výsledný výtvor. I přes to, že se nejspíš nejedná o žádný senzační objev, nelze nálezům ubírat jejich mimořádnou uměleckou a historickou hodnotu jako kusy lidového umění.

Vědci se chtějí i nadále věnovat podrobnému zkoumání materiálu, ze kterého sošky vznikly, a ještě je před nimi mnoho další práce i co se týče objasnění dalších nezodpovězených otázek. Záhadologové by se ale měli spíše zaměřit zase na nějaké další objevy. Z tohoto afrického nálezu už nejspíš další důkaz mimozemské existence nezískají.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *