V nejzápadnějším cípu Maďarska, 220 kilometrů od Budapešti a pouhých 60 kilometrů od Vídně, leží město Šoproň. Město mělo po 1. světové válce na základě Postupimské dohody připadnout Rakousku. Vzniklé nepokoje si však vyžádaly referendum, ve kterém bylo rozhodnuto o připojení k Maďarsku.
Tuto událost připomíná jednak Brána věrnosti, kterou se vchází do historického centra města a jednak ji můžete vidět na městském znaku. Město je dodnes oficiálně dvoujazyčné, německy mluvících obyvatel je však velmi málo.
V roce 1676 postihl město obrovský požár, při kterém lehlo popelem celé historické centrum. Této katastrofě ovšem paradoxně vděčíme za současnou okouzlující barokní podobu města, kterou město při rekonstrukci po požáru získalo. Spolu s přetrvávající atmosférou starého Rakouska má díky tomu Šoproň mimořádně půvabný ráz.
Po požáru byla také do dnešní podoby upravena věž, která začala sloužit jako požární hláska. Ta se svou výškou přes 60 metrů dominuje městu a z ochozu, po kterém kdysi obcházeli hlídači, můžete mít jako na dlani nejen spleť městských uliček, ale při dobré viditelnosti dokonce rakouské Alpy.
Starého duch Rakousko-Uherska určitě pocítíte při procházce úzkými uličkami mezi barokními měšťanskými domy. Hlavnímu náměstí Fö Tér dominuje kostel, kterému místní jinak neřeknou, než „kozí“. Koza prý na místě budoucího kostela objevila poklad. V tomto kostele několikrát zasedal i říšský sněm. Na jednom z nich byl dokonce korunován maďarským králem císař Ferdinand II.
Dalších památek jsou ve městě desítky. Říká se, že co do počtu památek je Šoproň na druhém místě, hned za Budapeští. Ovšem nejen díky historickým památkám je Šoproň vyhlášená. Svou slávu si získala také díky zdejšímu červenému vínu Kékfrankos, neboli „Modrá frankovka“. Temně rudým hroznům se na kopcích v okolí města náramně daří a pěstuje se tu už od nepaměti, prý již od keltských dob. Víno si zamilovali i vojáci Napoleonovy armády a traduje se, že právě jim víno vděčí za svůj název. Vojáci totiž za víno platili ve francích a ty „modré“ měly nejvyšší cenu. Proto na vojáky majitelé vinných sklípků volali „kék frankos“ – „modré franky“. Až do Šoproně přijedete, ochutnávku Kékfrankos rozhodně neopomeňte. I rychlá sklenička takřka „na stojáka“ u baru (či sudu) patří k místním dobrým zvykům.
30 kilometrů od Šoproně leží největší zámek ve střední Evropě, zámek Fertöd. Tomuto úchvatnému komplexu se 126 pokoji se přezdívá maďarský Versailles, protože právě tento francouzský architektonický skvost byl jeho předlohou. O pompézní vzhled někdejšího šlechtického sídla se postaral v 18. století kníže Mikloš Esterházy, který nade vše miloval luxus. Proto se řídil svérázným heslem: „Co může císař, můžu i já!“ Svůj život tedy zaplnil přepychem v podobě velkolepých zahradních slavností a bujarých hostin.Životní styl bez odříkání však zapříčinily značné dluhy, které po Miklósově smrti připadly jeho nespokojeným dědicům.
Napiš komentář