Győr, perla baroka i lázně pro vaše zdraví

Město Győr, ležící v severozápadní části Maďarska, je od Brna vzdálené pouhé dvě hodinky jízdy autem. Již téměř tisíc let je město biskupským sídlem. Győr se může pochlubit kouzelným barokním městským jádrem nebo oblíbenými léčebnými termálními prameny se spoustou atrakcí. Není bez zajímavosti, že Győr je město s největším počtem stavebních památek v celém západním Maďarsku.

Kromě řeky Rába, která městem protéká, se k ní zde připojují ještě dvě další menší řeky a to Rábca a Mošoňský Dunaj. Navíc zde vyvěrají také termální a léčivé prameny.

Zdejším největším lákadlem jsou určitě místní léčivé termální lázně Győr Rába Quelle, které byly nedávno modernizovány. Pyšní se sedacími i zážitkovými bazény, relaxací v perličkových lázních, různými atrakcemi, jako například dvěma tobogány i bary s posezením přímo z vody.

Győr ale nejsou jenom skvělé termální lázně. Barokní střed města patří mezi nejkrásnější v celém Maďarsku a některé z jeho památek určitě stojí za vaše bližší prozkoumání.

Katedrála Panny Marie je bezesporu dominantou města. V převážně barokním interiéru můžete obdivovat nádherné fresky či oltářní obrazy. Součástí katedrály je gotická kaple sv. Ladislava, kde je uložena vzácná relikvie – pozlacená stříbrná helma sv. Ladislava. Vznikla při příležitosti prohlášení krále Ladislava za svatého.

Pár kroků od náměstí najdete snad nejhezčí barokní pomník ve městě. Je to osmimetrová socha Archy úmluvy. Nad Ježíšem Kristem a římským vojákem jsou znázorněni dva andělé, nesoucí Archu úmluvy do nebe.

Při procházce městem určitě nakoukněte do původní starobylé lékárny Patikamúseum. Je vybavena dobovým nábytkem, krásně malovaným stropem a malým muzeem s původním lékárnickým vybavením, jako jsou váhy či odměrky. Malou vadou na kráse je fakt, že je lékárna otevřena pouze ve všední dny.

V nedaleké Královské ulici-Király utca, najdete Napoleonův dům, nesoucí název po jedné noci, kterou zde strávil císař Napoleon po vítězství nad uherskou šlechtou. Na protější budově, Domě Páně je umístěna pamětní deska, která mimo jiné připomíná útok českých vojsk, vedených Přemyslem Otakarem II.

Město ale není jen vzpomínka na minulost. Věděli jste třeba, že v Győru sídlí i výrobní závod AUDI? Současně se zde vyrábějí motory pro velmi rychlá auta, jako je třeba Lamborghini nebo Porche.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *