Cestování chytře a levně. Nepotřebujete tisíce, stačí trocha vynalézavosti

Co s prázdninami nebo dovolenou? Zůstat doma, zajít si každý večer na pivo a potom sledovat televizi. I to je možnost, ale volný čas se dá využít o mnoho lépe a neutratíte o moc více, než když se nepohnete z rodného města. Vyrazte na výlet, cestujte, objevujte a vraťte se domů nejen odpočinutí, ale také plni zážitků a vzpomínek.

A o finance není třeba mít obavu. Stačí trochu přemýšlet a vzdát se představ o pětihvězdičkových hotelech nebo první třídě v letadle. Pokud ale toto dokážete oželet a nebojíte se dělat kompromisy, pak před sebou máte slibnou dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete.

Objevte místní krásy

Jsme si naprosto jisti, že když se na chvíli zamyslíte, hned vás napadne celá řada míst a atrakcí ve vašem okolí, kde jste nikdy nebyli. Možná se na ně sjíždějí turisté z celého okolí, ale vy jste si nikdy “nenašli čas”. Nyní je načase to napravit. Cestování po okolí je levné, snadné a přitom neméně dobrodružné. Objevíte místa, o kterých jste nevěděli, a zažijete spoustu skvělých zážitků.

A týká se to skutečně jakéhokoliv místa. Možná neuvidíte světově slavné monumenty, ale i obyčejná rozhledna za vaším městem nebo blízký hrad může být neméně vzrušujícím zážitkem. Česká republika je navíc natolik malá, že se vaším cílem může stát prakticky cokoliv a během dne se tam dostanete. Pak už si stačí jen zarezervovat nějaké skromnější ubytování nebo třeba rovnou přespat ve stanu. A vstupné na žádnou atrakci nikdy nebude tak drahé, abyste ho museli oželet.

Na výlet do národních parků

Ať už se bavíme o jakékoliv zemi, vždy platí, že v národních parcích najdete to nejlepší z přírody dané země. A zároveň se nestane, že by tam bylo přemrštěné vstupné nebo něco podobného. Národní parky jsou zde vždy od toho, aby dostupnou formou ukázaly to nejkrásnější a zároveň, aby uspokojily široké spektrum turistů a cestovatelů. Vždy ale pamatujte na maximální ohleduplnost a dodržování pravidel. Respektujte zákaz kempování i rozdělávání ohně a co nejvíce chraňte rostliny a i zvířata, která zde žijí.

Last-minute

Pokud máte nervy ze železa, vždy se vyplatí počkat si na poslední minutu. A platí to téměř u čehokoliv – nákup letenek, jízdenek, prohlídkový okruh, vyhlídková jízda atd. Jen pozor na turisticky vytížené atrakce, tam se čekání nevyplácí, protože sleva nepřijde a ještě vám někdo poslední lístky vyfoukne. Jindy je to ale skutečně skvělý způsob jak alespoň pár korun ušetřit. A nebojte se i smlouvat. V našich zeměpisných šířkách to není úplně obvyklé, ale někde se rádi nechají “ukecat”.

Naučte se hledat náhradní řešení

Některá místa si kvůli financím prostě nebudete moci dovolit. Ale s trochou kreativity se vám jistě podaří nají náhradní řešení, které je neméně zajímavé a uspokojivé. Namísto do Itálie, zamiřte letos třeba do Řecka. Je nesrovnatelně levnější, ale nabídne totožné věci – jídlo, milí lidé, teplé moře, bohatá kultura a historie. Namísto Paříže zvolte třeba Budapešť, slibujeme, že budete neméně uchváceni architekturou, malými kavárničkami a výbornými sladkostmi.

Sdílejte

Naučte se na cestách sdílet služby. Třeba i s úplně neznámými lidmi. Taxík vždycky vyjde levněji, když se o něj podělíte s dalšími lidmi. Můžete se také připojit k velké komunitě lidí, kteří sdílí své domovy a při cestách po světe u sebe mohou navzájem zdarma přespat. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a oslovit další turisty, jen málokdo odmítne možnost ušetřit a vy si možná také najdete nové přátele.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *