Levně Evropou. Jak na cestování s nízkým rozpočtem

I přestože je Evropa relativně malá, může se cestování po ní pořádně prodražit. Lístky na známé rychlovlaky TGV vás vyjdou na několik tisíc a ani běžné letecké spoje nemusí být zrovna levné. Naštěstí se turismus postupně proměňuje a stále více se otevírá i lidem, kteří chtějí (a potřebují) cestovat levně. Možná je někdy potřebovat omezit se v pohodlí nebo standardech služeb, ale pokud budete chtít, můžete se za rozumné peníze dostat z britských ostrovů až na Ukrajinu.

Evropou autobusem

Možná vás na začátek trochu zklameme, jednou z nejvýhodnějších variant bohužel stále zůstává tolik nepopulární cestování autobusem. Ano, je to nepohodlné, dlouhé, často i nepraktické a omezující. Ale – cenově vás to přijde zdaleka nejlevněji a občas vám to dá skvělou příležitost se i s někým seznámit.

Megabus

Megabus je autobusová společnost, která funguje na britských ostrovech. Na rozdíl od vlaků nabízí skutečně rozumné ceny a pravidelné autobusové linky, které zajíždí i do menších měst. Na jeho palubě tak můžete bez potíží brázdit Anglií, Skotskem a Walesem. Navíc nabízí i spojení do Paříže, Amsterdamu nebo Bruselu. Pro porovnání – Megabus z Londýna do Bristolu stojí 5 liber, zatímco vlak celých 45!

FlixBus

FlixBus je poměrně nová autobusová společnost, která v současnosti nabízí téměř bezkonkurenční sazby. Jezdí do více než 20 evropských zemí. Nabízí také Wi-Fi zdarma, pohodlné sedačky a až tři zavazadla v ceně jízdenky. V takovém autobuse se dá přežít i 20 hodinová cesta, i když samozřejmě musíte počítat s tím, že dojedete poměrně rozlámání a alespoň jednodenní regenerace bude nutná.

Evropou letadlem

Po Evropě se dá snadno cestovat i letadlem, ale samozřejmě ceny již budu výrazně vyšší než u autobusu. Základem je nikdy nevolit standardní aerolinky, ale vždy dát přednost nízkonákladovým společnostem. Mezi nejoblíbenější patří Ryanair, EasyJet, Wizz Air nebo Norwegian Air. S těmito společnosti můžete sehnat poměrně rozumné letenky do celé řady destinací a občas se vám může v nějaké akci podařit skutečně výhodný nákup. K vyhledávání výhodných letů použijte některý z mnoha internetových vyhledávačů jako je Kiwi, Momondo nebo Skyscanner. Problém budete mít jen pokud máte velká zavazadla, za to si vždy hodně připlatíte.

Evropou vlakem

Také milujete cestování vlakem? Je pohodlné a asi není náhoda, že prakticky všude po Evropě vedou vlakové trasy nádhernými krajinami s výhledy, kdy i při pohledu z okénka žasnete. Jenže vlaky v Evropě nebývají tou nejlevnější záležitostí.

Můžete si ale pořídit Eurail Pass, se kterým získáte zajímavé slevy a výhody po celé evropské železniční síti. Nebo se informujte ve vaší cílové destinaci, zda železnice nenabízí výhodné měsíční či týdenní jízdenky, díky kterým můžete opravdu hodně ušetřit a zároveň si užívat luxus cestování vlakem.

Rada na závěr

Nejlepší cesta jak ušetřit je nikdy se nespoléhat jen na jeden způsob přepravy. Vždy se vyplatí udělat si trochu průzkum na internetu, protože ceny a standardy se mohou v jednotlivých zemích dost lišit. Zatímco někde mohou přijít vlaky na docela levno, jinde je to téměř nejdražší způsob dopravy. Vždy také zkontrolujte, zda neexistují v rámci dané země levné vnitrostátní letenky. Můžete tak ušetřit spoustu času a dopřát si komfortní cestování.

V neposlední řadě se také dá spolehnout na starý známý způsob přepravy zcela zdarma – stopování. Řada lidí na něj nedá dopustit, jiní jej zase zcela zatracují jako nebezpečný a nepohodlný způsob dopravy. Ano, určitě je to vhodné jen pro odvážné a připravené stát třeba i několik hodin na prudkém slunci nebo dešti. Na druhou stranu, jinde asi tak bohaté zážitky z cestování nezískáte. Je tedy jen na vás, jestli to vyzkoušíte. V Evropě je však stopování stále ještě docela zažité a někdo vás dřív nebo později určitě nabere.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *