Irsko. Zelená země ovcí a výborné whisky

Někdy zůstává Irsko jakoby ve stínu jeho většího a slavnějšího souseda – Británie. Ve skutečnosti má tato malá země hodně co nabídnout a v mnohém Británii předčí. Je plná zeleně, malých kopců, starobylých hradů, strmých útesů, a především neuvěřitelně milých a přívětivých místních. V Irsku se budete vlastně pořád cítit jako na venkově. Lidé se smějí, popíjejí Guiness nebo postrkávají whisky a do toho si zazpívají nebo zahrají rytmické irské melodie. Kde jinde na světě se vám stane, že vejdete do hospody a ta se rázem promění v malé pódium, kde jeden hraje na housle, dalších zpívá a třetí tančí?

Irsko je skvělé v tom, že se dá objet třeba i během 10 dní a stále nebudete mít pocit, že jste něco zásadního vynechali nebo museli velmi pospíchat. V Dublinu si půjčte auto a poté jeďte po pobřeží. Cestou se vám naskytne spousta příležitostí pro vyžití v přírodě i ve městech a je jisté, že budete odjíždět s úsměvem na rtech a tuto zemi si už navždy uchováte v srdci.

Dublin

Svoji dovolenou pravděpodobně odstartujete v Dublinu. Ať už přiletíte nebo se přeplavíte trajektem, je hlavní město skvělým výchozím bodem pro objevování celé země. V Dublinu by vám neměla uniknout jedinečná architektura ani domácké hospůdky, které točí proslavený Guiness. Pokud se zajímáte o literaturu, můžete se vydat třeba po stopách Jamese Joyce, který zde žil a na řadu míst ve svých dílech odkazuje. I když je Dublin irská metropole, určitě nebudete mít pocit, že by město bylo uspěchané. Všechno zde plyne v poklidu a v pohodě. Bude se vám tady určitě líbit.

Mohérské útesy

Irsko je proslaveno nejen zelenou trávou, ale také mohutnými útesy, o které se divoce tříští vlny Atlantského oceánu. Mezi nejkrásnější patří Mohérské útesy, které dosahují výšky až 214 metrů. Jsou také domovem vzácných ptáků a rostlin, takže se na své si přijdou i milovníci přírody. Na návštěvu útesů si ale vyhraďte hezký slunečný den. Jinak se můžete setkat s mlhou, která vám nejen znemožní jakýkoliv výhled, ale může být na útesech dokonce velmi nebezpečná.

Ring of Kerry

Tento populární turistický okruh je nejen magnetem pro turisty všeho druhu, ale pokud také rádi fotíte, pak je toto místo přesně pro vás. Díky proměnlivému počasí zde není žádný den stejný, takže i scenérie je velmi proměnlivá a umožňuje pořídit fotky, které by se mohly vyjímat v nejedné galerii. Vybrat si zde můžete z celé řady pěších tras, navštívit jezera nebo malé hrady, projet se po křivolakých pobřežních silničkách a nadýchnout se irské kultury a historie.

Galway

Dokud Ed Sheeran nenazpíval písničku Galways Girl, možná jste o tomto městečku nikdy neslyšeli. Nyní je cílem nejen turistů, ale také fanoušků tohoto populárního zpěváka. Na návštěvu Galway jen tak nezapomenete. Ulice lemují malé barevné domy a centrum je plné studentů, zpěváků i muzikantů. Za návštěvu určitě stojí benediktýnské opatství nebo známý region Connemara, kde se natáčel film Tichý muž. Připravte se na to, že počasí není vždy ideální a vezměte si s sebou pláštěnku i větruodolnou bundu. Pokud do města dorazíte v červenci, připravte se na obří davy fanoušků dostihů, protože právě zde se koná jedna z nejvýznamnějších událostí tohoto sportu.

Není Irsko jako Irsko

Nepleťte si Irsko se Severním Irskem, které je součástí Velké Británie a leží na severu Irského ostrova. I zde najdete mnoho zajímavých míst, mezi nimi zejména Obrův chodník, který patří ke velice unikátním přírodním památkám. Když už v Irsku budete, můžete si udělat výlet i k jejich sevenrím sousedům. Ale i samotná Irská republika má tolik co nabídnout, že přejíždět hranice pro tentokrát nemusí být nutné.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *