Paříž, to nejlepší z hlavního města romantiky

Paříž, francouzská metropole na na řece Seině, sytí všechny smysly návštěvníků, jejich intelekt i duši. Paříž jakožto hospodářské a kulturní středisko hraje velkou roli v oblasti politiky, gastronomie a módy, avšak život tohoto kulturně bohatého velkoměsta se točí kolem kaváren a bister. Můžete zde ochutnat pravé francouzské crêpes, což jsou palačinky na sladko, nebo její slanou verzi zvanou galette. Dáte-li si na kterémkoliv místě v Paříži kávu anebo sklenku vína, budete určitě mile překvapeni. Pařížané jsou totiž v tomto odvětví opravdové jedničky.

Do Paříže se jezdí hlavně za poznáním. Francouzská metropole láká nejen obdivovatele umění. Na své si zde přijdou i milovníci módy. Jako nejromantičtější město v Evropě přitahuje i zamilované z celého světa. Co se týče množství historických památek, má Paříž určitě co nabídnout. Už jen Eiffelova věž, jako symbol Francie, je nezapomenutelným zážitkem již po několik generací, stejně jako velkolepá katedrála Notre Dame. Vybrat pro vás ty nejdůležitější místa je věc skoro nemožná. Proto prosím laskavého čtenáře, který nenajde v tomto článku svoje oblíbené místo, aby nám odpustil tento, pro něj zajisté velký nedostatek.

Jedna z nejznámějších staveb na světě byla postavena původně na přechodnou dobu pro Světovou výstavu v roce 1889. Dnes je nejznámější stavbou nejen ve Francii, ale je i symbolem Evropy. Ve své době byla Eiffelova věž, pojmenovaná po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi, nejvyšší stavba světa.

Největší pařížskou uměleckou atrakcí je bezpochyby Le Louvre. Kdysi byl největším palácem na světě a ještě dnes je největším muzeem světa. Obdivovat zde můžete Monu Lisu nebo Venuši z Milo. Jeho sbírky významně rozšířil Napoleon. V Louvre je uloženo více jak 400 000 uměleckých děl a z toho 35 000 je trvale vystaveno v sedmi odděleních: starožitnosti egypské, asijské a islámské, sochařství, malířství, grafika a kresba a užité umění.

Na stavbu Baziliky Sacre Coeur, postavená v roce 1870, byla uspořádána veřejná sbírka. Katedrála s 83 metrů vysokou kopulí svítí bílou barvou a vypadá skoro jako dílo cukráře. Uvnitř je umístěna jedna z největších mozaik na světě, zobrazující Krista s rozpaženýma rukama. Z kopule katedrály je skvělý výhled na celé město.

Budova Invalidovny byla původně navržena jako domov pro invalidní a přestárlé francouzské vojáky. Po dokončení se komplex pyšnil velkou kasárenskou budovou, stejně jako kostelem s pozlacenou kopulí. Za francouzské revoluce si revoluční dav zajistil v Invalidovně dostatek zbraní pro útok na Bastilu. V roce 1840 zde bylo uloženo k odpočinku tělo císaře Napoleona, který byl nejprve pochován na ostrově sv. Heleny.

Pařížský Vítězný oblouk je největším vítězným obloukem na světě. Nechal je vybudovat císař Napoleon po vzoru dávných císařů Římské říše. Během let se z něj stalo ústřední místo státních pohřbů a během 2. světové války se pod nimi konaly vojenské přehlídky jak německých okupantů, tak osvoboditelů Paříže.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *