Colmar, starobylá perla Alsaska

Francouzský Colmar je mnohými považován za nejstarší město Alsaska. Díky bohatství a různorodosti historických a architektonických památek z více jak tisíc let dějin je naprosto výjimečným městem s nádechem středověku.

A je skutečně na co se dívat. Hrázděné domy pastelových barev i čtvrť kanálů proplétajících se mezi domky. Všude, kam oko dohlédne, je spousta květin, čapí hnízda na střechách včetně katedrály. Malé uličky, kde sídlily jednotlivé řemeslnické cechy, podle kterých se i jmenují. Brzy se budete připadat jako v pohádce. Colmaru se také přezdívá „Malé Benátky“ podle nejfotografovanější městské čtvrti ne nepodobné skutečným Benátkám.

Okolí Colmaru dobře znají milovníci vína. Zdejší půda má výjimečné vlastnosti a produkuje vynikající, zejména bílá, vína. Jeden ze zdejších vinohradů vlastnil dokonce filozof Voltaire. Kdo chce ochutnat skvělé odrůdy Gewürztraminer, Pinot Gris, Riesling a Muscat, může vyrazit na slavnou 170 km dlouhou cyklistickou vinařskou stezku. Vede i přes vesničku Riquewihr, zařazenou do seznamu nejkrásnějších obcí ve Francii. Stezka začíná právě v neméně pozoruhodném Colmaru.

Podzemí mnoha domů v Colmaru „skrývá“ vinné sklepy. Ten, kdo je přece trochu pohodlný na výlet na kole, může ochutnat vybraný mok právě zde. Oblíbeným místem pro návštěvu je na břehu řeky Lauch bývalá rybářská čtvrť Quai de la Poissonnerie.

Za nejkrásnějším dům města Colmar je považován Maison Pfister z roku 1537. Jsou tu dřevěné balkony, věžičky, arkýře, reliéfy evangelistů,císařů i papežů. I když se jeho majitelé střídali, žádný se naštěstí nepustil do zásadních přestaveb. Budova připomíná zlatý věk zdejšího obchodování a svědčí o blahobytu měšťanských obchodníků. Vedle stojí ještě starší dům ozdobený dřevěnou skulpturou, pod ním je na zdi datum 1419. Kromě renezance můžete narazit i na překrásné gotické domy. Stará celnice „Le Koifhus“ je nejstarší veřejnou budovou ve městě. Pochází z roku 1370, kdy budova sloužila jako sklad a překladiště veškerého zboží dovezeného do Colmaru.

Určitě se běžte podívat do zdejšího muzea umění. V bývalém gotickém dominikánském klášteře jsou  vystavena díla slavných malířů, jako Picassa, Moneta či Dürera.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *