Rýma může být bez potíží, ale při nesprávné léčbě hrozí i ztráta čichu

Rýmu zažije během roku snad každý – a mnozí klidně i několikrát. Většina lidí to nevnímá jako nějaký zásadní problém a možná si maximálně koupí nosní kapky v lékárně. I rýma je ale projev našeho těla, který není radno podceňovat. Pokud se neléčí, může vyústit až ve velmi nepříjemné následky.

Nejčastěji nám rýmu přivodí kombinace chladného počasí, nedostatečného oblečení nebo třeba akce s vyšší koncentrací lidí, kde se virus snadno šíří. Mnohdy stačí jediné kýchnutí, abyste se nakazili od vašeho kolegy nebo pána, který si vedle vás sednul v autobuse. Navíc drobné kapičky nosního sekretu a slin ulpívají i na našich rukou a přenášejí se na všechny předměty, kterých se dotýkáme.

Jak rýma probíhá?

Inkubační doba trvá u rýmy přibližně 12 hodin až dva dny. Ohlásí se nejčastěji pocitem svědění v nose a kýcháním, k tomu se může přidat i zvýšená teplota nebo nechutenství. Typická je samozřejmě vodnatá sekrece z nosu, která postupně houstne a může nakonec vytvářet až dojem zcela ucpaného nosu. Je to proto, že nosní sliznice se stává překrvenou a otéká, což způsobuje ztížené dýchání nosem.

S rýmou do práce

Příznaky rýmy obvykle samy odezní během 7 až 10 dnů a většina lidí nepovažuje za důležité ji nějak cíleně léčit. Rýmu chápeme jako zcela banální onemocnění, málokdo kvůli ní zůstává doma v posteli.  Je běžné, že dospělí jdou normálně do práce a děti do školy. Jenže tak se akorát rýma šíří dál a u některých lidí se povětšinou lehký průběh může nehezky zkomplikovat.

Kdy je dobré zůstat doma?

Problém nastává například ve chvíli, kdy na sliznici oslabenou viry nasedne infekce bakteriální. Poznáte to nejsnadněji tak, že se bezbarvý vodnatý výtok z nosu promění v hustý, žlutě až zeleně zbarvený hlen. V takovém případě je už domácí léčba málo a je potřeba zakročit efektivněji. Vyplatí se vyhledat lékaře, který předepíše antibiotické kapky do nosu. Lékařskou pomoc je dobré vyhledat také v případě, že rýma trvá déle než 10 dní, nebo se její příznaky po 5 dnech zhorší.

Zánět dutin

K rýmě se může snadno přidružit například zánět vedlejších nosních dutin. Bývá obvykle postižena dutina kosti čichové, tzv. čichové sklípky, někdy však bývá zasažena také dutina kosti čelistní, kosti čelní či kosti klínové. Zánět dutin se projevuje bolestí hlavy, ale někdy i zubů. Lékař infekci diagnostikuje poklepem nad postiženou dutinou, který bývá bolestivý. Někdy bývá postižen i čich, typická je i mírná horečka či bolení ucha.

Zánět středního ucha

Zejména u dětí se z rýmy může vyvinout zánět středního ucha, který rozhodně není radno podceňovat. Děti mezi 6 měsíci až 3 roky věku jsou nejčastějšími pacienty, jelikož mají kratší Eustachovu trubici (spojuje nosohltan s dutinou středního ucha), a viry rýmy snadněji dostanou do ucha. Ucho je pak bolestivé a je také patrný tlak uvnitř ucha. Ten je způsoben přebytečnou tekutinou, jež tlačí na ušní bubínek. Projevuje se dočasným zhoršením sluchu, zvýšenou teplotou až horečkou, nechutenstvím a nespavostí. Nutná je návštěva lékaře, který nasadí antibiotickou léčbu, případně propíchne bubínek, aby umožnil vytékání hnisu.

Vykašlávání hlenu

Infekce se z nosu může rozšířit také do oblasti dolních cest dýchacích. Problém nastává ve chvíli, kdy si sedne třeba na průdušky. Akutní zánět průdušek neboli bronchitida se ohlašuje suchým dráždivým, později vlhkým kašlem, bolestí za hrudní kostí a vykašláváním žlutých nebo zelených hlenů. Typickými doprovodnými projevy bývá i horečka, bolest hlavy či krku, dušnost a únava. Nebezpečné je toto onemocnění zejména pro starší osoby, lidi trpící srdeční chorobou, onemocněním plic či astmatem.

Naučte se správně smrkat

Je tedy jasné, že rýmu není radno podceňovat a může nám způsobit nečekané potíže. Je dobré preventivně ji začít včas léčit, aby nedošlo k možným komplikacím. Většinou pomůže dostatečné smrkání, nejprve jednou nosní dírkou, pak druhou. U malých dětí je nutné využívat odsávačky.

Po smrkání je důležité použitý papírový kapesník hned vyhodit a opláchnout si ruce, aby na nich neulpívaly viry. Na uvolnění nosu také pomohou volně prodejné nosní kapky, ovšem nesmějí se používat déle než týden – jinak vedou k otoku nosní sliznice, a ještě ke zhoršení potíží. Dobrou službu mohou poskytnout také kapky na bázi mořské soli či nosní konvička.

Pozor na chronickou rýmu

Aby se člověk rýmě vyhnul, vyplatí se pravidelně posilovat imunitu. To uděláte například prostřednictvím otužování, zdravou stravou s dostatkem vitaminů a pohybem. Myslete také na to, že rýma nesmí přerůst do chronického stadia, pak je léčba už jen velmi obtížná. Mezi příčiny jejího vzniku patří kromě neléčené rýmy a nadměrného užívání nosních kapek také alergie, hormonální změny apod.

Pokud k chronické rýmě dojde, dochází k dlouhodobé neprůchodnosti nosních dírek, kdy je možné dýchat téměř jen ústy. Kvůli tomu pak nemocný postupně ztrácí čich a často i chuť. Takže ač je rýma banálním onemocněním, vždy ji správně dolečte a varovné signály nepřecházejte.

Zdroj obrázků: Pixabay

Zdroj: https://www.healthline.com/health/runny-nose-causes

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *