7 národních parků Polska, které nadchnou milovníky přírody i divokých zvířat

Nechce se vám za krásami přírody cestovat daleko? V Polsku se nacházejí jedny z nejkrásnějších oblastí v Evropě a národní parky chránící jedinečnou krajinu i rozmanité ekosystémy. Nabízejí příležitosti k rekreaci v přírodě a pozorování divoké zvěře. Návštěvníci mohou poznávat přírodní krásy Polska při pěší turistice, jízdě na kole, na kajaku nebo se jen kochat dechberoucími výhledy.

Tatranský národní park

Možná jej znáte ze Slovenska, ale toto mohutné pohoří pokračuje i dál na sever do Polska. Tatranský národní park na jihu Polska je úchvatná přírodní oblast s překrásnými horami. Je to skvělé místo pro pěší turistiku, horolezectví, lyžování, snowboarding a pozorování divoké přírody. Hlavním lákadlem Tatranského národního parku jsou tatranské vrcholky s úchvatnou vysokohorskou scenérií, která láká turisty a horolezce z celého světa.

Můžete zde také spatřit vzácné druhy zvířat, například kamzíka tatranského a sviště alpského. Park je také kulturní lokalitou s tradiční dřevěnou architekturou a bohatým místním folklórem, který mohou návštěvníci prozkoumat.

Białowieża Park Narodowy

Bělověžský národní park ve východním Polsku je známý svými prastarými lesy a rozmanitou faunou a flórou. Je to poslední prales v Evropě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete se zde vydat po turistických stezkách, které vedou mezi vysokými stromy a potoky.

V parku žije řada divokých zvířat, včetně zubra evropského, kterého se podařilo zachránit před vyhynutím díky intenzivnímu úsilí o jeho ochranu. Oblast má také bohatou kulturní historii, po staletí zde žijí tradiční polské a běloruské komunity. Bělověžský národní park je povinnou destinací pro milovníky přírody a všechny, kteří mají zájem o poznávání krás a biologické rozmanitosti Polska.

Ojcówský národní park

Dalším krásným místem mezi národními parky v Polsku je Ojcówský park nedaleko Krakova. V parku se nachází mnoho unikátních skalních útvarů, včetně známého Herkulova klubu a hradu Pieskowa Skała, který pochází ze 14. století. V parku můžete také prozkoumat mnoho turistických stezek, které se vinou lesy a kolem luk a nabízí malebné výhledy na okolní údolí a hory.

Park je také domovem několika druhů volně žijících živočichů, včetně vydry říční, medvěda hnědého a rysa ostrovida. Kromě přírodních krás tento park také kulturní památkou, jelikož zde najdete historické kostely, kláštery a další památky, které nabízejí pohled do bohaté historie regionu.

Krkonošský národní park

Karkonoski Park Narodowy se nachází v jihozápadní části Polska a je úžasnou přírodní oblastí známou svými nádhernými horskými masivy a rozmanitými ekosystémy. Nejvyšší vrchol parku, hora Śnieżka, nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Opět část z Krkonoš znáte již z toulek po Česku. Koneckonců i o nejvyšší horu Sněžku se s Poláky dělíme. Každopádně stále platí, že tento park nabízí možnosti poznávání malebné krajiny prostřednictvím turistických stezek, které vás překvapí nádhernými výhledy na lesy, louky a kaskádovité vodopády.

Park je domovem rozmanité škály volně žijících živočichů, včetně vzácných druhů, jako je rys ostrovid a hraboš tatranský. Kromě přírodních krás má park i kulturní význam, protože v oblasti po staletí žije mnoho tradičních polských a českých komunit.

Biebrzanský národní park

Biebrzanský národní park na severovýchodě Polska je známý svými velkými mokřady a rozmanitou faunou, včetně více než 270 druhů ptáků. Můžete prozkoumat turistické stezky vedoucí lesy a loukami s nádhernými výhledy a spatřit bobra, vydru nebo i ohromného losa.

Kulturní život v Biebrzy je bohatý a rozmanitý, najdete zde mnoho tradičních vesnic, muzeí a kulturních akcí oslavujících místní dědictví a historii. Ať už vás zajímá pozorování ptáků, pěší turistika, nebo se chcete ponořit do místní kultury a historie, v Biebrzanském národním parku si každý najde to své.

Národní park Wigry

Wigryjský národní park je úchvatné přírodní místo nacházející se na severovýchodě Polska, v Mazursku. Je známý svými jezery, hustými lesy a bohatou divokou přírodou. Nachází se zde více než 40 jezer, včetně krásného jezera Wigry, které je ideální ke koupání, rybaření a jízdě na kajaku.

V parku můžete prozkoumat mnoho turistických stezek, které vedou lesy a malebnými potoky. V parku najdete celou řadu divokých zvířat, včetně vzácného rysa. Pro zájemce o historii se v parku nachází několik kulturních památek a historických míst, například klášter Wigry z 18. století.

Národní park Ujście Warty

Národní park Ujście Warty je jedinečný přírodní park nacházející se v západním Polsku, kde se řeka Warta vlévá do Baltského moře. Park je rájem pro pozorovatele ptáků, žije zde více než 250 druhů ptáků, včetně orlů bělohlavých a vzácných mokřadních ptáků, jako je například vodní pěnice. Národní park se dále může pochlubit nejen úchvatnými přírodními krásami, ale také historickými památkami. Návštěvníci mohou malebnou krajinu parku poznávat na turistických a cyklistických stezkách, které vedou lesy, loukami a mokřady.

Kromě toho se v parku nacházejí historické památky, jako je zřícenina hradu Trzebielino ze 13. století a katedrála Kamień Pomorski ze 17. století. Národní park Ujście Warty je díky své bohaté biologické rozmanitosti a kulturnímu významu skrytým klenotem, který byste neměli vynechat.

ZDROJ: https://travelpolandtours.com/national-parks-in-poland
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Michael Block: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/snih-drevo-rozbresk-krajina-3225527/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *