Vánoční trhy v Praze nebo Vídni? Zkuste letos méně okoukaná místa

Je sice pořád podzim, ale faktem je, že obchodníci náš už nějakou domu zásobují připomínkami toho, že Vánoce jsou po roce zase za dveřmi. Zatímco vánoční dekorace mnohé nepřekvapí ani v říjnu, adventní trhy obvykle skutečně otevírají své dveře až s příchodem první adventní neděle. Ta už se ale také nezadržitelně blíží a pokud jste také milovníky punče, dobrého jídla a barevných světýlek, jistě vám zajímá, kam letos vyrazit načerpat úžasnou vánoční atmosféru. Zapomeňte na Prahu, Vídeň nebo Krakov, letos objevte skryté klenoty mezi vánočními trhy v Evropě.

Talinn, Estonsko

Když plánujete zimní dovolenou, Estonsko je určitě jedno z posledních míst, které by vás napadlo navštívit. Ačkoli i tam panují tuhé mrazy, hlavní město Tallinn může nabídnout velmi hřejivou vánočné atmosféru, která vás chytne za srdce. Toto staré, historické a středověké město je jistě lákadlem kdykoli během roku, ale zejména v období vánočních svátků se proměňuje v kouzelné místo plné nádherných dekorací a dobrého jídla. Ulice se rozzáří, zatímco okolní barevné budovy a strážní věže jen umocňují okouzlující atmosféru a vytvářejí kulisu pro jeden z nejlepších vánočních trhů v Evropě.

Ačkoli se může zdát, že je pro většinu lidí příliš daleko, je tato lokalita snadno dostupná letadlem téměř z jakéhokoli místa ve střední Evropě. Blízkost Finska navíc dodává malé pobaltské zemi skandinávskou atmosféru. Jídlo je zde odkazuje na bohatou estonskou kulturu a pivo překvapí každého gurmána jen pozitivně. Jídlu je na trzích věnována spíše menší část, zatímco zbytek zabírají stánky se svařákem a vánočními dárky.

Strom uprostřed tallinnského Radničního náměstí je jedním z nejkrásnějších v celé Evropě a zároveň nejstarším stromem, jehož původ sahá až do roku 1441. Nachází se přímo uprostřed náměstí, obklopen malebnými budovami, krásnými z každého úhlu. Obrovský strom vévodí scéně přes den a v noci se třpytí. Všude, kudy procházíte, najdete vánoční atmosféru i pohled na něco, co jste ještě neviděli.

Wroclav, Polsko

Většina lidí si možná myslí, že nejpestřejší města v Evropě leží na pobřeží Středozemního moře, ale nemusí tomu tak být. Na jihozápadní hranici Polska se nachází jedna z nejlepších evropských destinací, která je zalitá pestrými pastelovými barvami. Polská Vratislav/Wroclav je vždy vhodným místem k návštěvě v každém ročním období, ale nejjasněji září v období Vánoc.

Samotný trh je obrovský, dokonce je jedním z největších vánočních trhů v Evropě, a táhne se po obou stranách Tržního náměstí. V tomto ročním období je zde seřazeno tolik prodejců a stánků, že samotný trh se táhne ještě dalšími dvěma ulicemi poblíž.

Při návštěvě jakéhokoli polského města je nemožné nepochutnat si na pirozích. Tyto vařené, smažené nebo dušené knedlíčky jsou plněné masem, sýry, zeleninou, omáčkami a dalšími pochutinami.

Pokud si potřebujete od výzdoby trochu odpočinout, můžete zažít jednu z nejlepších vratislavských atrakcí: lovení skřítků. Ano, slyšíte správně, Vratislav je plná malých bronzových trpaslíků rozesetých po celém městě. V současné době jich je 163, ale jejich počet stále roste, protože se jich lidé nemohou nabažit. Mnohé z nich je těžké najít a musíte být opravdu ve střehu, protože se zdánlivě objevují odnikud. Najdete je na rozích ulic, lavičkách, sloupech veřejného osvětlení, požárních hydrantech, střechách, a dokonce i v různých obchodech a restauracích.

Norimberk, Německo

Ačkoli je Německo pravděpodobně nejznámější pro své pivo, hrady a tradice Oktoberfestu, vánoční trhy nejsou na tomto seznamu o mnoho pozadu. Slavné trhy ve větších městech, jako je Berlín, Mnichov, Drážďany a Hamburk jsou nádherné, ale Norimberk má ještě něco navíc.

Protože je Německo oblíbené pro své uzeniny, Norimberk je domovem norimberské klobásy, která je menším provedením tradiční klobásy. Tuto lahůdku najdete téměř všude po celém městě. Zatímco tradiční klobása je mnohem větší a obvykle se jí jako plnohodnotné jídlo, tyto malé párečky jsou ideální svačinkou při běhání po trzích.

Vánoční dekorace jsou rozmístěny po celém městě, ale hlavní expozice se nachází v centru norimberského starého města na náměstí Nürnberger Hauptmarkt. Zde najdete nepřeberné množství prodejců, kteří prodávají různé dárky a pokrmy. Tento trh je otevřen po celý rok a prodává zboží v závislosti na ročním období. Christkindlesmarkt, nazývaný také Weihnachtsmarkt, je hlavní událostí v období Vánoc. Stánky se nacházejí pod krásnou gotickou fasádou kostela Frauenkirche, který pochází ze 14. století.

Pár bloků od Weihnachtsmarktu se nachází trh sesterských měst. Pokud si chcete trochu odpočinout od tradiční německé tržní scény, pak je to to pravé místo. Tento mezinárodní trh hostí gotický kostel svatého Sebalda Sebalduskirche, kde se představují stánky z každého ze sesterských měst Norimberku. Jen pár kroků vás dělí od Itálie, kde si můžete dát toskánské svařené víno, a pak se vydat do Nikaraguy na čerstvě uvařenou kávu. Každý z mezinárodních stánků provozují místní obyvatelé dané země. Návštěvníci tak mají možnost poznat různé kultury v jedné destinaci. Není těžké zde strávit hodiny ochutnáváním pochoutek z různých zemí a zároveň hledáním dokonalého suvenýru, který si odvezete domů.

Zkuste letos navštívit jiná místa, než kam jezdíte obvykle… Uvidíte, že každé trhy mají své jedinečné kouzlo a hlavní města jsou obvykle tak přeplněná turisty, že si trhy ani neužijete.

ZDROJ: https://fullsuitcase.com/europe-christmas-markets-hidden-gems/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: JÉSHOOTS: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/242422/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *