Jak se slaví Vánoce jinde ve světě?

Každá kultura, která slaví Vánoce, má také své vlastní slavnostní způsoby, jak tyto svátky ozvláštnit. Některé z nich zahrnují pokrmy nebo pochoutky, které se objevují jen jednou za rok. V dalších zemích si dávají dárky, které mají zvláštní význam, a jinde si je zvláštním způsobem zdobí, pořádají slavnosti, průvody nebo večírky, kterými se toto období ohlašuje.

Ať už jste tedy letošní svátky prožili jakkoliv, pamatujte, že všude na světě existují mnohé jiné zajímavé tradice a pokud by se vám třeba jednou podařilo zavítat do některé z těchto zemí ve vánočním obdobím, budete hned vědět, jak se bude slavit.

Japonsko: KFC ke štědrovečerní večeři

V Japonsku je slavení Vánoc stále relativně nové. Jsou všeobecně známé teprve posledních několik desetiletí a obvykle jsou vnímány jako čas šíření radosti a veselí nebo dokonce jako romantický den pro páry, nikoli jako náboženský svátek. Mnozí si ke štědrovečerní večeři objednávají KFC nebo si místo vaření velké hostiny rezervují místo v restauraci.

Polsko: Lidé se dělí o oplatek před večeří

V Polsku a v mnoha polských komunitách po celém světě začíná štědrovečerní večeře neboli (Wigilia) sdílením oplatku. Čtvercová oplatka tenká jako papír je vyrobena z mouky a vody a je na ní vyobrazeno Narození Páně. Každý u stolu si kousek ulomí a před předáním si sdělí sváteční pozdrav. Někdy se do zábavy zapojí i domácí zvířata.

Švédsko: Svatá Lucie

Ve Švédsku, Finsku a Norsku je svátek svaté Lucie zvláštní součástí vánočního období, kdy se připomíná žena, která byla údajně jednou z prvních křesťanských mučednic. Součástí oslav jsou průvody se svíčkami, při nichž je nejstarší dívka v každé rodině oblečena jako svatá Lucie do bílých šatů a často má na sobě věnec se svíčkami. Dívky také rodině podávají lucijské buchty ve tvaru písmene S a kávu nebo svařené víno.

Řecko: Vánoční stromky a lodě

V mořeplavecké zemi Řecku je zdobení vánočních stromků a lodí oblíbené již po staletí. První známý vánoční stromek v Řecku postavil král Otto roku 1833 vedle velké ozdobené lodi, kterou rodiny tradičně stavěly na oslavu návratu mužů z námořních plaveb. Dnes se ve městech, jako jsou Atény a Soluň, vedle stromků objevují velké osvětlené lodě.

Etiopie: Vánoční procesí v Etiopii

V Etiopii lidé slaví Vánoce, zvané Ganna nebo Genna, 7. ledna podle etiopského pravoslavného kalendáře. Mše často začíná zvláštním průvodem se svíčkami, při němž účastníci nosí tenký bílý šátek zvaný Netela a před začátkem bohoslužby třikrát obejdou kostel. Během Ganny se obvykle nedávají dárky; je to čas pro kostel, hry a samozřejmě jídlo.

Německo: Vánoční trhy

V Německu můžete vánoční nákupy absolvovat s hrnkem svařeného vína v jedné ruce a klobásou v druhé, a to díky mnoha slavnostním venkovním trhům. Rozsáhlé sezónní trhy se konají po celé zemi a řemeslníci na nich prodávají dárky pro každého na vašem seznamu.

Filipíny: Nochebuena a spousta světel

Filipínci berou vánoční období vážně a na Štědrý den pořádají velké večírky Nochebuena. Mnozí se večer zúčastní mše zvané Misa de Riso a poté hodují a tančí až do ranních hodin. Často se také hodně zdobí, přičemž významnou roli hraje parol, rozsvícená hvězdná lucerna.

Rakousko: Krampus chytá zlobivé děti

Mysleli jste si, že uhlí v punčoše je špatné? V Rakousku a Bavorsku obdarovává Mikuláš hodné děti dárky, zatímco Krampus, napůl člověk a napůl kozel, obchází a tahá ty zlobivé pryč. Na některých místech se muži převlékají za tuto strašidelnou postavu a pořádají Krampuslauf neboli “Krampus běh”, při kterém se procházejí ulicemi, aby upustili páru – a vystrašili některé děti.

Anglie: Punčochy pečlivě zavěšené na postelích

Zatímco v USA chodí Santa Claus do domu většinou přes krb, kam si děti věší své punčochy, v Británii tento problém nemají, protože děti si místo toho věší punčochy na konec postele. Tak se probudí a čeká je sladké překvapení.

Singapur: Světelná show

Singapurská nákupní čtvrť Orchard Road hýří ruchem po celý rok, ale během vánoční sezóny se rozzáří jedněmi z nejpůsobivějších dekorací na světě. Obyvatelé také navštěvují zahrady Gardens on the Bay, kde je k vidění úchvatná vánoční vesnice. Nevadilo by nám uvíznout v dopravní zácpě s takovým výhledem, aby nám utekl čas.

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/holidays/christmas-ideas/g34837704/how-christmas-is-celebrated-around-the-world/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Brett Sayles: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/dum-doma-dekorace-vanoce-1708601/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *