Zimní dovolenkové destinace Evropy, které potěší i nelyžaře

Zima je pro mnoho lidí obdobím, které je prostě nutné nějak vydržet, zachumlat se doma pod dekou a čekat, až se na jaře konečně objeví první sněženky a paprsky teplého slunce. Je pravdou, že ne každý musí být milovníkem zimy a zimních sportů, ale i přesto může být zima kouzelná a zimní dovolená ještě báječnější. Není nutné střádat si dny dovolené jen na léto–i v zimě se dá po celé Evropě zažít skutečně spousta úžasných zážitků, které se těm letní zcela vyrovnají. Kam tedy vyrazit, když vás lyže netáhnou?

Výlety na sněžnicích v Rakousku

V zimě ožívají kopce v okolí Salcburku zvukem sněžnic, které se prohánějí po zamrzlých svazích. Naučte se správnou techniku s průvodcem v malé skupině a následně se se skupinkou vydejte na průzkum zasněžených stezek hory Zwölferhorn a břehů jezera Fuschlsee. Samozřejmě po celém Rakousku najdete celou řadu oblíbených destinací, kde se můžete na sněžnicích dostatečně vybláznit, ale právě okolí Salzburku je touto aktivitou proslulé, a navíc můžete výlet spojit s návštěvou tohoto nádherného města, které v  zimě ožívá magickou nádherou.

Honba za polární září v Laponsku

Pokud máte čas i finance, vyrazte až na daleká sever a zažijte zimu, která v Česku rozhodně nemůže mít obdoby. V této verzi, kdy budete objevovat zasněženou divočinu a všude se vše bude třpytit krystaly sněhu a ledu si možná k zimě najdete ve svém srdci cestu. Kromě polární záře můžete objevovat divokou faunu, navštívit místní komunity a kdo ví – třeba narazíte i na Santu Clause a jeho pomocníky.

Trekking v Transylvánii

Transylvánská krajina lesnatých hor a hradů na vrcholcích kopců se s příchodem sněhu promění v zimní říši divů. Prozkoumejte tradiční vesnice, tichá údolí a horské pastviny v regionu během týdenního výletu. Žádná návštěva Transylvánie se neobejde bez návštěvy hradu Bran (není jisté, zda ho někdy navštívil Vlad císař, podle kterého Bram Stoker volně vytvořil Drákulu, ale vypadá náležitě goticky a strašidelně). K dalším zajímavostem patří možnost hledat ve sněhu stopy vlků a medvědů a procházka působivým kaňonem Prăpăstiile Zărneştilor.

Wellness v Dolomitech

Ano, samozřejmě se můžete z lyžařských středisek Renon/Ritten v Jižním Tyrolsku řítit na lyžích po svahu dolů, ale proč byste to dělali, když se můžete naložit do vířivky, pozorovat krásy okolních Dolomit nebo si užívat bylinkovou saunu v mrazivém lese? V Dolomitech našly svůj domov mnohé wellness hotely, které vás překvapí úžasnou nabídkou wellness služeb šitých na míru tak, abyste si zde užili nerušený relax a načerpali síly na celý další rok.

Zimní procházky ve španělských Pyrenejích

Národní park Ordesa nabízí jedny z nejlepších pěších túr v Pyrenejích. Jeho krajina s vysokými horami, hučícími vodopády a hlubokými vápencovými kaňony je ještě krásnější v zimě, kdy zamrzají jezera a nejvyšší hora parku Monte Perdido (Ztracená hora) je pokryta sněhem. Právě sem můžete zavítat za vysokohorskou turistikou i v zimě. Je ale potřeba si připravit na náročné podmínky a mít samozřejmě také odpovídající vybavení a průvodce. Výlety se však dají naplánovat tak, aby je zvládli i méně zkušení. Vše je na vás a vašich možnostech.

Běžecké lyžování v Norsku

Vesnice Beitostølen ve středním Norsku je známá jako domov běžeckého lyžování, takže kde jinde si tento národní sport vyzkoušet? Z vesnice se táhne asi 320 km běžeckých tratí do národního parku Jotunheimen se zamrzlými jezery a některými z nejvyšších norských vrcholů. Vyzkoušet zde můžete také atrakce jako sněžné safari, rybaření na ledu a výlety s huskym.

Rodinná zábava na Slovensku

Slovenské Tatry jsou v zimě nádherné a nemusíte se o ně dělit s hordami turistů. Stačí týdenní dovolený, a i v zimě můžete prozkoumat národní parky, borové lesy a horské vesničky na sněžnicích, husky spřeženích nebo koňských spřeženích. K dalším vrcholům patří koupání v přírodních horkých bazénech, vyhlídkový výlet železnicí do nejvýše položené tatranské vesnice, návštěva parku ledových soch a mnohé další. Tatry jsou jednoduše na turisty připraveny a rozhodně se zde nudit nebudete.

Bavorský zimní zázrak

Bavorská vesnice Ramsau bei Berchtesgaden s barokním kostelem s cibulovou bání a dřevěnými statky je kouzelným místem pro zimní dovolenou. Vydejte se na projížďku na saních tažených koňmi, na výlet lodí po jezeře Königssee nebo na lanovku do kopců, odkud se vám naskytne nádherný výhled na jezera, řeky a lesy národního parku Berchtesgaden.

Dobrodružství mimo sjezdovky v La Plagne ve Francii

La Plagne je jedním z největších a nejznámějších lyžařských středisek na světě, takže se může zdát, že pro nelyžaře je to poněkud nešťastná volba. V tomto živém středisku je však dostatek aktivit mimo sjezdovky, které by na týden zabavily i toho nejzarytějšího odpůrce lyžování. Vyzkoušejte své nervy na olympijské bobové dráze, nebo buďte jedni z odvážlivců, kteří zkusí nový zimní sportovní výstřelek Snooc – hybrid lyží a saní, který je zábavnou alternativou k sáňkám.

Tak už máte vybráno? Tento výběr je samozřejmě jen kapkou v moři zážitků, které zimní Evropa nabízí. Je jasné, že ne každý si může dovolit strávit týden nebo i více v zahraničí a vyzkoušet všechny ty úžasné zážitky. Řada podobných aktivit se však dá zkusit i v Česku i s omezenějším rozpočtem. V každém případě platí, že zima nemusí být nudná a smutná – zkuste ji letos prožít bohatě i vy!

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/life/g34313699/best-winter-activities/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mitchell Henderson: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-krajina-priroda-2004393/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *