Vatikán, světová pokladnice umění

Vatikán leží v samém centru Říma na rozloze pouhých 43 hektarů. Je sice nejmenší městským státem na světě, ale jeho význam je obrovský. Vždyť je sídlem papeže, hlavy celého římsko-katolického světa.

To, že je nejnavštěvovanější městským státem na světě vděčí zejména majestátní Bazilice sv. Petra. Ta byla podle pověsti postavena na místě bývalého cirku císaře Nera, kde byl ukřižován i pohřben první římský papež, svatý Petr. K úctě k tomuto mučedníku již žádný další papež nepoužívá jméno Petr. Až do roku 1990, kdy papež Jan Pavel II vysvětil Baziliku Panny Marie Vítězné na Pobřeží slonoviny, byla Bazilika sv. Petra největší na světě. Naráz pojme až neuvěřitelných 60 000 návštěvníků. Naprostým světovým unikátem je Sixtinská kaple, vyzdobená freskami od samotného Michelangela. Kromě Sixtinské kaple najdete ve Vatikánu obrovské množství historických památek nedozírné ceny. Z centrální lodi vedou schody do podzemních prostor, kde jsou v kryptě pohřbeni papežové, významní kardinálové a další osobnosti. Právě zde odpočíval český kardinál Josef Beran, než byl nedávno převezen zpět do vlasti. Nezapomenutelným zážitkem je určitě výstup na kopuli vatikánské Baziliky s překrásným výhledem na Svatopetrské náměstí nebo do Vatikánských zahrad. Schody uvnitř dvouplášťové kopule baziliky proházejí kolem dvou galerií, odkud se konsternovaným návštěvníkům otevře velkolepý pohled do interiéru chrámu.

Ministát Vatikán má vlastní rozhlas, noviny, měnu, poštovní služby či vlakové nádraží. Za bezpečnost papeže odpovídá Švýcarská garda, která ještě dnes používá pruhované uniformy, navržené Michelangelem.

Pokud si přejete zblízka vidět papeže Františka, navštivte Vatikán v neděli. Tento den totiž papež žehná davům na volně dostupné Náměstí sv. Petra

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *