Rakouský Linec, město kultury a lineckého koláče

Po dálnici jste určitě kolem Lince mnohokrát projeli. Když vám zbude trocha času, odbočte do města a budete příjemně překvapeni. Ne náhodou byl roce 2009 rakouský Linec prohlášen za Evropské hlavní město kultury.

Linec je poklidné město, kde se snoubí historické památky s moderním uměním.Večer září na břehu Dunaje pětiposchoďová budova Ars Electronica Center (AEC), která z bočního pohledu připomíná plovoucí loď. Je osvětlena reflektory, které neustále mění barvu a tak budova tak trochu připomíná chameleona. O AEC se také paradoxně mluví jako o “muzeu budoucnosti”. Spousta exponátů, které si můžete také vyzkoušet a hrát si s nimi je totiž interaktivní.

Náměstí v Linci zdobí impozantní Sloup nejsvětější trojice a kostel Alter Dom se dvěmi vysokými věžemi, postavený zdejšími jezuity. Klášterní ulice vás z náměstí spolehlivě dovede k Mozartovu domu. Zde slavný hudební génius údajně za pouhé tři dny složil Lineckou symfonii i Lineckou sonátu, když byl hostem hraběte Thuna.

Neuvěřitelných dvacet tisíc lidí se vejde do novogotického Mariendomu, který je největším kostelem v celém Rakousku. Ale ne nejvyšším. Rakousko-uherské úřady kdysi nařídily, že musí být o dva metry nižší než slavná katedrála svatého Štěpána ve Vídni.

Architekti to nakonec vyřešili šalamounsky: na vrchol věže Mariendomu umístili kříž. Ten ji o několik metrů prodloužil. Ale oficiálně zůstala vídeňská katedrála vyšší.
Přijít do tohoto impozantního prostoru na mši nebo třeba na koncert, které se tu také konají, je zážitek. Ve věži katedrály mají také místnost pro poustevníky, kde můžete týden meditovat o smyslu svého života. Bez elektroniky, alkoholu a dalších věcí. Jídlo vám sem nosí z restaurace.

Linec je město, ve kterém má dlouhou tradici hromadná doprava. Ostatně právě sem vedla první koněspřežná dráha, vybudovaná mezi hornorakouskou metropolí a Českými Budějovicemi. To ovšem není jediné prvenství: v Linci měli také nejstarší kolejovou dráhu na evropském kontinentu a rovněž nejstrmější adhezní dráhu v Evropě, která vede z centra města na kopec Pöstlingberg.

Až si ale dosytosti užijete zdejší kulturní a historické památky, nezapomeňte si místní poklidnou atmosféru stylově vychutnat při pojídání mřížkového lineckého koláče. První zmínka o něm pochází z roku 1653, tato známá pochoutka je tedy o téměř 200 let starší než její „bratr“ Sachrův dort.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *