Historická Segovia, pohádkový hrad a římský akvadukt

Asi 90 kilometrů západně od španělského hlavního města Madridu leží prastará Segovia, jedno z nejkrásnějších měst ve Španělsku. V roce 1985 bylo staré město a jeho římský akvadukt prohlášeno za Světové kulturní dědictví UNESCO.

Dominantou historické části města je úžasný akvadukt z konce 1. nebo počátku 2.století. Díky jeho 166 dvojitě klenutých oblouků s celkovou délkou přes 800 metrů je mnohými odborníky považovaný za nejpůsobivější římská stavba ve Španělsku a jeden z nejslavněj-ších akvaduktů, které Římané ve své obrovské říši ve starověku postavili. O jeho mimořádnosti svědčí i fakt, že akvadukt do dnešních dnů slouží ke svému účelu a zajišťuje pro Segovii dodávku pitné vody.

Říká se, že pro zámek v pohádce Sněhurka a sedm trpaslíků našel Walt Disney v další dominantě města, hradu Alcazar. Byl postaven ve 12. a 13. století na vysokém, zdaleka viditelném útesu jako palác a pevnost španělských králů. Původně byla postavena jako pevnost, ale sloužila i jako královský palác, státní vězení a královská dělostřelecká vysoká škola. Není se čemu divit, že je nejnavštěvovanějším španělským hradem. S prohlídkou vnitřních expozic určitě neváhejte! Stojí to určitě zato. Místnosti si uchovaly arabskou poetičnost a je zajímavé srovnat své dojmy z prohlídky s dojmy z českých středověkých hradů. Uvidíte trůnní sál, sál králů, expozici zbraní, obrazů a další královské místnosti.

Určitě si udělejte čas na krátký oddech v chladném interiéru zdejší nádherné katedrály ze 16. století. Je poslední a nejkrásnější ve Španělsku, která byla ještě postavena v gotickém stylu v době, kdy zbytek Evropy již znal renesanci.

Po absolvování těchto historických skvostů nastává pro vás čas navštívit jedinečný kulinářský podnik, sto let starou restauraci Mesón de Cándido. Již po generace vede podnik rodina Cándido, která během let pohostila snad každou legendu, od Hemingwaye po Salvadora Dalího. Tento rodinný restaurant se stal vyhlášeným kulinářským poutním místem králů, politiků, toreadorů i umělců.

Není se proto čemu divit, že toto asi padesátitisícové město je oblíbeným cílem jednodenního výletu ze španělské metropole. Segovia si pozornost určitě zaslouží.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *