Kam vyrazit v roce 2023? Tyto netradiční destinace jsou skvělou inspirací

Společnost Expedia zveřejnila zprávu o tom, jaké bude cestování v roce 2023. Podle všeho bude cestování v tomto roce ještě více netradiční, divoké a postrádající typické rysy cestování v předchozích letech. Pokud i vy chcete zažít třeba něco jiného, máme pro vás hned několik tipů na to, co letos zažít a objevit. Některé budou na první dobrou znít netradičně, jiné možná méně, ale vždy budou obsahovat něco zajímavého.

1. Severní Makedonie

Balkán je jednou z nejrychleji se rozvíjejících turistických destinací na světě, ale pokud chcete jít opravdu proti trendu, zařaďte na svůj bucket list v roce 2023 právě Severní Makedonii. Tato země je sice malá, ale nabízí překvapivě mnoho zajímavých turistických míst, která zahrnují přírodní úkazy, historická místa, ale i bohatou kulturu. Tato země dokáže v Evropě bezpochyby konkurovat i těm nejoblíbenějším turistickým destinacím, jako je Itálie nebo Řecko.

Při svém cestování po zemi byste rozhodně neměli vynechat hlavní město Skopje, kde najdete pozůstatky úžasné historie, která sahá především do dob, kdy byla metropole středověkým obchodním centrem. Obdivovat zde můžete osmanskou a byzantskou architekturu a prohlédnout si pevnost Tvrdina Kale z 5. století a Kamenný most z 15. století. Projděte se po krásných bazarech a mešitách a prohlédněte si mramorové, neoklasicistní budovy a úžasné fontány. Až vám vyhládne, určitě se vydejte do svěží čtvrti Debar Maalo a pochutnejte si v lahodných barech a restauracích. 

Pokud milujete přírodu, nevynechte místní divoké lesy i pohoří, ale dbejte na bezpečnost. Region není natolik turisticky exponovaný, takže je třeba to brát v potaz. Stejně tak může být problém domluvit se zde anglicky, a proto se hodí mít po ruce i slovník místního jazyka.

2. Sicílie, Itálie

Itálie zdaleka nepatří mezi neobvyklé destinace… Ale Sicílie rozhodně ano. Velkolepá Sicílie, která se nachází na jihu Itálie, je plná skrytých pokladů. Od starověkých divů, jako je řecký chrám Agrigento, až po malebná městečka jako Monreale, Erice, Cefalù a Mondello. Ve zkratce řečeno, na Sicílii si najde své každý, kdo miluje teplo, moře, historii, kulturu a samozřejmě dobré jídlo. Odpočívat můžete na úžasných písečných plážích, obdivovat pak musíte také nádherné katedrály a architekturu.

3. Tasmánie, Austrálie

Pokud máte Austrálii na svém seznamu, pravděpodobně máte v plánu navštívit tradičně nejzajímavější místa, jako je Sydney, Melbourne a Velký bariérový útes. Skutečným skrytým klenotem Austrálie je však bezpochyby právě Tasmánie. Tento malý ostrov na samém jižním cípu země je možná neobvyklým místem k návštěvě, ale ti, kteří se sem vydají, rozhodně nebudou litovat. Tasmánie nabízí vše od nádherné krajiny až po endemickou divokou přírodu. Možná budete příjemně překvapeni i místním jídlem a bohatou historií a kulturou.

Dechberoucí jsou například lesy národního parku Freycinet a zátoky Wineglass Bay. Můžete zde spatřit jedinečnou faunu a flóru, mezi kterou rozhodně patří třeba vombati, wallaby a mnohá další úžasná zvířata. Projít se můžete také nádhernými fialovými levandulovými poli na východním pobřeží.

V hlavním městě je možné si prohlédnout také nádherné Královské botanické zahrady. Nezapomeňte se vydat na vyhlídku Mt. Nelson, odkud je nádherný výhled na město.

5. Wadi Rum a Petra, Jordánsko

Největším cestovatelským trendem roku 2023 jsou právě takovéto neobvyklé destinace. Wadi Rum a Petra to splňují na výbornou. Vydejte se sem džípem a užijete si projížďku oranžovými písečnými dunami, uvidíte kouzelné skalní útvary a projedete se kaňony se skalními malbami, které zde vznikaly před tisíci lety.

Pokud se vydáte jen pár hodin od Wádí Rúmu, narazíte na okouzlující růžovočervené fasády Petry, jednoho ze sedmi divů světa. Toto starobylé město bylo vytesáno do růžových pískovcových skal téměř před 2000 lety. Nacházejí se zde chrámy, hrobky a je to něco, co by měl za život vidět skutečně každý.

5. Velikonoční ostrov (Rapa Nui), Chile

Pokud chcete dát šanci vůbec tomu největšímu trendu roku 2023, není nic lepšího než Velikonoční ostrov (Rapa Nui). Je to jeden z nejodlehlejších ostrovů na světě s velmi bohatou a neobvyklou historií. Na Velikonočním ostrově samozřejmě spatříte obrovské starobylé sochy Moai a dozvíte se vše o tom, jak byly vytvořeny a převezeny na svá astronomicky přesná místa, aby chránily obyvatele ostrova. 

Nejde však jen o tyto sochy. Velikonoční ostrov nabízí daleko více – nádherné pláže, národní parky, sopky, výhledy a mnoho dalšího. Je náročné se sem dostat, ale výsledek za to stojí a litovat nebudete. Pokud je to váš sen, není na co čekat.

6. Penang, Malajsie

Pokud jste již navštívili ikony jihovýchodní Asie, jako je Bangkok, Phuket, Saigon, Hanoj a Singapur, a hledáte nějaké neobvyklejší místo, zvažte Penang. Tento úchvatný ostrov v Malajsii nabízí všechny krajinné scenérie, historii a kulturu, a přitom mnohem méně turistů. Na ostrov se dá dostat díky jednomu z nejdelších mostů v Asii a poté se vydáte do pestrobarevného hlavního města Georgetown. Město, které bylo kdysi důležitým obchodním centrem, je dnes živým místem s okouzlující starou architekturou, mešitami, čínskými obchůdky a rušným pouličním životem.

Letošní rok si užijte cestování na maximum – ať už vyrazíte kamkoliv, kde je to vašemu srdci blízké.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/biggest-2023-travel-trend/
ZDROJ obrázků: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *