Jak se cestovalo v roce 2022? Tyto trendy budou i letos pokračovat

V novém roce 2023 je dobré se ohlédnout za uplynulým rokem a zhodnotit, co přinesl. Jaký byl tento rok co se týče cestování? Přinesl nějaké nové trendy? V roce 2022 jsme spíše zaznamenali návrat některých dalších nečekaných směrů v rámci cestovního ruchu. Od nostalgických výletů po městské pobyty – zde je pět překvapivých cestovních trendů, u kterých lze očekávat, že budou populární stejně tak i v roce 2023. Zvolte některý z nich jako inspiraci i pro vaši zahraniční cestu a uvidíte, že cestování bude zase v něčem jiné a překvapivé.

1. Kulturní výlety

Když se svět opět probral po koronavirové pauze, zatoužili jsme znovu po lidském kontaktu. Festivaly a akce se vracely ve velkém a lidé si opět více začali užívat kulturu, historii, umění a hudbu. Proto se obnoveným trendem v cestování staly zejména návštěvy kulturních akcí. Velký comeback slavil třeba jazzový festival v Memphisu nebo Edinburgh Fringe ve Skotsku.

Ve Francii a Španělsku boom zažívala největší světová muzea a galerie, ve Spojených státech bylo trendem poznávání domorodých kultur, v Buenos Aires se opět ve velkém tančilo tango a v Limě se lidé rádi zapisovali na kurzy peruánské kuchyně. Lze očekávat, že i v novém roce bude pro cestovatele právě kultura velkým lákadlem.

2. Městská džungle

Hlavní města volají! Namísto do odlehlých míst a národních parků, kde nejsou žádní další lidé, se cestovatelé v roce 2022 opět hrnuli do nejznámějších měst světa. Útěk do města se stal jedním z překvapivých trendů cestování, kdy se ukázalo, že cestovatelé jsou připraveni se opět ponořit do ruchu, shonu a světel velkoměsta. 

Podle některých odhadů budou mezi nejoblíbenější destinace v roce 2023 patřit tato města:

1. Edinburgh, Skotsko 

2. Lisabon, Portugalsko 

3. Tokio, Japonsko 

4. Dublin, Irsko 

5. New York, USA 

6. Sydney, Austrálie 

7. Dubaj, Spojené arabské emiráty 

8. Montreal, Kanada 

9. Mnichov, Německo 

10. Bangkok, Thajsko

Tak které z těchto měst zvolíte jako svou letošní dovolenkovou destinaci právě vy?

3. Cestování mimo hlavní trasy

Pokud jste byli během pandemie převážně zavření doma, pravděpodobně máte větší chuť dostat se mimo svou komfortní zónu více než kdy jindy. Zdá se, že to rozhodně platilo pro mnoho cestovatelů právě v roce 2022. 75 % cestovatelů dokonce uvedlo, že chce při své příští cestě vystoupit ze své komfortní zóny a 50 % cestovatelů chce zažít kulturní šok. 

Zapomeňte tedy na all-inclusive resorty a známé destinace… Jedním z největších cestovatelských trendů v roce 2022 bylo podniknout něco, co není trendy! Tento trend bude pokračovat i v příštím roce a lze tedy očekávat ještě větší příliš cestovatelů, kteří se vydají mimo vyšlapané cesty a budou chtít udělat něco zcela jedinečného a zažít odlišnou kuchyni, jazyk nebo kulturu. Můžete se vydat třeba do nově vznikajících populáních destiancí, k nimž patří Albánie, Srbsko a Severní Makedonie na Balkáně nebo Zambie a Namibie v Africe. V době, kdy se mnohé destinace začínají obnovovat po ničivé pandemii, je ideální čas podpořit cestovní průmysl a navštívit je.

4. Wellness dovolená

V minulosti mnoho lidí cestovalo s cílem vidět a zažít co nejvíc během co nejkratšího času. I když je to stále populární trend, platí, že v roce 2022 došlo také k vzestupu wellness pobytů. Stále více lidí chce jet na dovolenou, aby nedělali vůbec nic! Až 40 % dotázaných chce zažít jen poklidný odpočinek, zatímco 42 % má v úmyslu vyrazit na cestu zaměřenou na duševní nebo transformační zdraví. Přibližně 45 % cestovatelů by pak rádo vyrazilo na dovolenou zaměřenou na meditaci a mindfulness. Obnova mysli, těla a ducha bude v roce 2023 velkým tématem a nezbývá než souhlasit.

5. Nostalgické výlety

Technologie se sice vyvíjejí závratnou rychlostí, ale stále více lidem se stýská po jednodušších časech v předdigitální éře. Jedním z překvapivých prázdninových trendů, které se v roce 2022 vrátily, jsou nostalgické výlety, které romantizují minulou éru. Oblíbené tak byly třeba okouzlující výlety vlakem, například Oriental Express v Evropě, nebo návštěva historických filmových lokací, jako jsou filmové kulisy Divokého západu ve Spojených státech. Může to být zajímavé šetření běžné dovolené – vrátit se do minulosti nikdy nebylo lepším nápadem.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/travel-trends/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Porapak Apichodilok: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/obloha-ruka-zeme-cestovani-346885/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *