Tajemný poklad láká stovky hledačů. Vodítka jsou ukryta v básni

Jen 24 řádků básně by mělo stačit k tomu, abyste nalezli poklad, který se již pěknou řádku let snaží objevit řada dobrodruhů. Zatím ale, zdá se, bezúspěšně.

V létě roku 2017 se v Yellowstoneském národním parku pohřešoval 53letý Jeff Murphy. Není to vlastně nic neobvyklého. Čas od času se v rozlehlém parku někdo zatoulá, ale po čase se většinou šťastně objeví. Nicméně toto nebyl Murphyho případ. Zdravý a živý se již nevrátil a jeho smrt obestírá ještě jedna mysteriózní věc – zemřel při snaze o nalezení tajemného pokladu Forresta Fenna.

Pohádkový poklad

Legenda o pohádkovém pokladu velké hodnoty je nyní již více než deset let stará. Zápletka je vlastně docela jednoduchá. Bohatý obchodník s uměním ukryl kdesi v lesích poklad velké hodnoty s úmyslem, že jej znovu vyzvedne, až jeho hodnota dosáhne 10 milionů dolarů. Fenn tvrdí, že všichni potenciální hledači pokladů, kteří by chtěli o nalezení truhly usilovat, nepotřebují nic jiného než znalost základních zeměpisných pojmů, mapu a také báseň, kterou sám napsal a do které ukryl a zašifroval devět vodítek jak poklad najít. Tato báseň nese název The Thrill of the Chase.

To, co tolik lidí láká, aby poklad našli, je především jeho závratná hodnota. Podle odhadů má dnes obsah truhly hodnotu asi 5 milionů dolarů. Důvodem je nejen to, co by mělo být schované uvnitř, ale také obrovský zájem, který vystřelil cenu pokladu nahoru. Ani Fenn sám prý nečekal, jaký zájem jeho malá hra vzbudí. Bohužel také nepředpokládal, že se z tohoto lovu na poklad stane pro mnohé i boj o holý život. Již čtyři lidé zemřeli ve snaze poklad najít. Úřady již Fenna požádaly, aby hon za pokladem ukončil, ale on namísto toho nabídl, že lovcům pokladů poskytne další vodítka. Podle něj byla řada z nich velice blízko cíli. Poklad tedy stále leží ukrytý kdesi v oblasti amerických Rocky Mountains. Jed to nádherná příroda, plná zajímavých míst k vidění, ale pro nezkušené turisty může představovat velké nebezpečí. Dá se zde snadno ztratit a když vás zastihne špatné počasí, můžete se během pár hodin ocitnout ve velkých problémech.

Kdo je Forrest Fenn?

Samotný Forrest Fenn je tak trochu záhadnou postavou. Podle mnohých je Fenn něco jako ztělesnění Indiana Jonese. Býval bojovým pilotem amerických vzdušných sil během války ve Vietnamu, ale ve svém volném čase se velmi zajímal o archeologii a objevování exotických lokalit. Jako pilot si vysloužil řadu ocenění, s nimiž započal budovat svou sbírku uměleckých předmětů a artefaktů. V průběhu času začal nakupovat sochy a později i umělecké předměty původních amerických indiánů. S těmi pak různě spekuloval a obchodoval a poměrně se mu dařilo. Nakonec si mohl dovolit otevřít i vlastní galerii v Sante Fe.

Koncem 80. let byla jeho sbírka tak veliká, že každoročně vydělal až okolo 6 milionů dolarů. Spolupracoval a obchodoval s velmi bohatými a známými klienty a řada celebrit si od něj nechávala radit ohledně spekulací na trhu s uměním. Rozhodně se stal ve svém oboru vyhledávaným odborníkem.

Díky takovému příjmu si žil se svou ženou Peggy v Santa Fe velice pokojným a pohodlným životem, ale to se mělo brzy změnit. Od lékařů totiž nedostal dobré zprávy – diagnostikovali mu rakovinu ledvin. S vidinou brzkého konce začal usilovně přemýšlet nad dědictvím a odkazem, který tomuto světu zanechá. A tak se zrodila myšlenka pohádkového pokladu ukrytého kdesi hluboko v horách.

Zakoupil starožitnou truhlici, do které ukryl řadu artefaktů a uměleckých kusů včetně kopie vlastní autobiografie. Fennův plán byl jasný – pohřbít poklad v horách a poté skonat. Jenže stalo se něco nečekaného – z rakoviny se uzdravil a poklad zůstal nedotčený ležet u něj doma ve sklepě až do roku 2010.

Po 22 letech od chvíle, kdy se dozvěděl o rakovině, kterou nakonec porazil, se rozhodl uskutečnit svůj původní záměr. V současnosti je tedy poklad pohřbený již 9 let a za tu dobu jej podle Fennových slov zkoušelo nalézt přes 300 000 lidí. Denně prý dostává přes 100 emailů, které se týkají ukrytých vodítek a žádají jej o další informace o pokladu.

Odhalte význam nápověd a poklad je váš

Společně s ukrytím pokladu vydal Fenn i báseň, která má být jediným vodítkem k pokladu. Jedná se o báseň o 24 verších a měla by obsahovat celkem 9 vodítek k nalezení pokladu. Báseň si mohou přečíst ti, co ovládají angličtinu. Kvůli tomu, že nápověda může být ukryta i ve slovních hříčkách, které jsou nepřeložitelné, nemá smysl báseň překládat do češtiny:

As I have gone alone in there
And with my treasures bold,
I can keep my secret where,
And hint of riches new and old.

Begin it where warm waters halt
And take it in the canyon down,
Not far, but too far to walk.
Put in below the home of Brown.

From there it’s no place for the meek,
The end is ever drawing nigh;
There’ll be no paddle up your creek,
Just heavy loads and water high.

If you’ve been wise and found the blaze,
Look quickly down, your quest to cease,
But tarry scant with marvel gaze,
Just take the chest and go in peace.

So why is it that I must go
And leave my trove for all to seek?
The answers I already know,
I’ve done it tired, and now I’m weak.

So hear me all and listen good,
Your effort will be worth the cold.
If you are brave and in the wood
I give you title to the gold.

Lovci pokladů tuto báseň analyzovali a rozebrali již nečetněkrát a pečlivě studovali každé slovo a každý slovní obrat, aby odhalili byť i jen sebemenší náznak toho, kde by se poklad mohl ukrývat. Na internetu jsou celé webové stránky a fóra věnovaná rozluštění této básně, kde si diskutující vzájemně vyměňují interpretace slov a vět.

Když hon za pokladem stojí život

Řada různých interpretací zavedla lovce pokladů na nebezpečná místa. V několika případech, jak již bylo zmíněno, bohužel hledači ztratili to nejcennější – svůj život. Oficiálně se uvádí, že si hon vyžádal čtyři lidské oběti, ale čísla mohou být ještě vyšší, jelikož někdy není zjevné, jaký byl skutečný účel cesty, která člověka stála život. Úřady Fenna kontaktovali a žádali jej, aby tento nebezpečný hon zastavil tím, že poklad sám odhalí. Ale Fenn zatím odmítá a lidem stále dává šanci poklad najít.

Aby trochu dostál svému svědomí, zveřejnil několik dodatečných informací, které mají lidi držet od nebezpečných míst a  mají pomoci poklad konečně objevit. Podle Fenna není truhla ukrytá ani pod vodou, ani blízko řeky Rio Grande. Není nezbytné odstranit velké kusy kamenů nebo hluboko hrabat, ani není nutné šplhat do výšek nebo snad pátrat v člověkem vybudovaných objektech. Svůj poklad osobně ukryl, když mu bylo 80 let a je tedy snadno dostupný a k jeho získání není třeba riskovat život.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *