Kam letos na dovolenou? Do Austrálie!

Stále nevíte, kam na dovolenou a toužíte poznat rozdílnou kulturu? Láká vás poznat moderní zemi s pohnutou tisíciletou historií? Vydejte se poznat krásy Austrálie a svého rozhodnutí určitě nebudete litovat. Austrálie není jen světadílem, ale na něm se nachází kromě Nového Zélandu, Australské společenství, známější pod názvem Austrálie. Kromě pevninské části ho tvoří i velký ostrov Tasmánie a množství menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu.  Ať už si trávení dovolené vyberete Austrálii nebo Nový Zéland, o dovolenou plnou nevšedních zážitků máte postaráno.

Světadíl s pohnutou historií

Ačkoliv je Austrálie zemí s vysokou koncentrací přistěhovalců, původních obyvatel Austrálie (Austrálců) na pevnině žije mnoho. Země je známá díky své kolonii trestanců, kterou zde v 18 století vybudovala Velká Británie. Díky kolonizaci se rapidně snížil počet původních obyvatel, přesto jejich starobylé duchovní památky uvidíte na mnoha místech. Kromě nich se potkáte také s moderní tváří Austrálie v obrovských velkoměstech jako je Sydney, Melbourne a hlavní město Australského společenství Canberra. Způsobů, jak si dovolenou na nejmenším světadíle užít je hned několik. Součástí australského světadílu jsou dlouhé písčité pláže, moře ideální ke koupání, potápění a surfování, deštné pralesy, pouště a polopouště. Ve velkoměstech naleznete také mnoho kulturního vyžití. A co si v Austrálii rozhodně nenechat ujít? Nenechte si ujít zájezdy Austrálie i s okolními oblastmi.

Australské společenství

Austrálie je nejstarším světadílem a jeho izolace od ostatních kontinentů způsobila zcela jiný rozkvět flóry a jiný vývoj fauny. Jedinečné druhy rostlin a zajímavá zvířata žijící v Austrálii nikde jinde neuvidíte. Kdo by neznal skákající klokany, roztomilé medvídky koaly, ptakopysky, emu nebo obávaného psa dinga.

U břehů v severovýchodní části Austrálie v korálovém moři můžete obdivovat nejdelší korálový útes, který je zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Útes měří 2000 km a neustále se zvětšuje. Tajemný monolit Mount Augustus se nachází na západě země a je největším na světě. Druhým největším monolitem je Uluru, který je o něco známější díky lepšímu přístupu k vytvoření fotografií.

Zájezdy Austrálie pořádá nejen na pouště a polopouště, do buše, ale také do velkoměst, ve kterých žije drtivá většina obyvatel. Nejznámější australské město Sydney je unikátní díky své opeře, jejíž tvar zná snad každý. Velkoměsta jsou mekou kultury a ačkoliv nemá Austrálie úřední jazyk, s angličtinou se domluvíte všude.

Nový Zéland

V jihozápadní části Tichého oceánu se nachází stát Nový Zéland, který je tvořen dvěma velkými (severní a jižní) a několika menšími ostrovy. Nový Zéland není součástí australského kontinentu, přesto je s ním často spojován.

Na Novém Zélandu se nachází 14 Národních parků a zabírají třetinu země. Díky natáčení filmového trháku Pán prstenů je nejznámějším novozélandským parkem Národní park Torgariro. Pokud se chcete projít cestou jako Frodo a jeho přátelé a dojít k Hoře osudu, návštěvu parku určitě nevynechejte.

Za návštěvu jistě také stojí Rotorua, kde kromě maorské kultury, budete žasnout nad tryskajícími sopečnými bahenními gejzíry.

Milford Sound je nazýván osmým divem světa. Tisícimetrové stěny jsou obrostlé bujnou vegetací.

Nový Zéland poskytne relax na dlouhých plážích nebo možnosti pronájmu plachetnice. Když vás nelákají pláže, vyrazte do Jižních Alp, což je 500 km dlouhé pohoří.

Fidži

Republika fidžijských ostrovů (celkem jich je 322) se nachází v Oceánii a svou dovolenou v Austrálii s tímto ostrovem je ideální propojit. Fidži proslulo především svou kanibalistickou minulostí původních obyvatel, kteří ji praktikovali až do 19 století.

Téměř polovina země je zalesněna tropickými lesy a savanou, kde žije mnoho druhů papoušků, hadů, sov a hmyzu. Zajímavostí Fidži je, že savci na ostrovech nikdy nežili. Přivezli je až kolonizátoři.

Fidži je doslova rájem na zemi díky mnoha plážím, které obklopují palmy. Jemný písek, azurová voda je ideálním místem k trávení romantické či rodinné dovolené. Ze známého Korálového pobřeží můžete pozorovat skákající delfíny.

Fidži však není jen oázou klidu. Pokud máte rádi adrenalin a „obyčejné šnorchlování“ v korálových útesech není nic pro vás, vydejte se pod hladinu. Při potápění se vám může stát, že potkáte žraloka. U Fidži žije osm druhů žraloků a je veliká pravděpodobnost, že pod hladinou na nějakého narazíte.

Ochladit se zajděte do džungle, kde můžete obdivovat člověkem nedotčenou divokou přírodu v celé její původní kráse.

Tasmánie

Přírodní scenérie Tasmánie uchvátí naprosto každého. Tasmánská příroda je zapsána v seznamu přírodního dědictví Unesco. Navštívit ji můžete na australském kontinentu a dalších 334 okolních ostrovech. Ledovcová jezera, husté pralesy a majestátní hory vás při vaší návštěvě Tanzánie uchvátí.

Obrácená roční období

Austrálie a ostatní zmiňovaná místa leží na druhé straně Země a proto je u nich opačné střídání ročních období, než je tomu u nás. Během letních měsíců – července a srpna – je u nich zima a naopak. Při plánování dovolené si zjistěte jaké počasí Austrálie momentálně má, abyste nebyli nemile překvapeni.

Kromě toho jsou v Austrálii čtyři různá podnební pásma, která jsou naprosto odlišná. Kromě velice rozdílných maximálních a minimálních teplot, se v Austrálii potkáte se srážkami, tropickými dešti a cyklony. Ujistěte se včas, jaké panuje ve vámi vybrané destinaci počasí, ať si celou dovolenou nepokazíte.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *