Jakou barvu má voda? To je poměrně složitá otázka, že? Všichni víme, že ve sklenici je průhledná, ale na moři zase hraje různými barvami modré či zelené. Ve skutečnosti však může mít i nečekaně duhové a výrazné barvy. Vydejte se s námi objevit několik netradičních míst, kde voda získává zcela unikátní vzhled.
Bazén jako pro panenky
Jak by se vám líbilo jezero, které září netradiční a výrazně růžovou barvou? Je skoro jako pro panenky. Přitom růžovou barvou se pyšní hned několik vodních ploch na světě, není to tedy zas takový unikát, jak by se mohlo zdát. Toto zabarvení je většinou způsobeno přítomností řasy Dunaliella salina nebo třeba i růžovou horninou na dně. V případě australského jezera Hillier je však původ růžové barvy poněkud méně jasný. Voda si totiž zachovává svou netradiční i barvu, i když je odebrána a zbavena všech řas. Vědci se tedy domnívají, že netradiční barvu způsobuje jakási bakterie, ale výsledky výzkumů jsou zatím nejisté.
Toto nepříliš hluboké jezero na ostrůvku Middle Island v Austrálii bylo objeveno na počátku 19. století. Vědci si tedy stále lámou hlavu nad tím, jak přesně zabarvení vzniká. Nejedná se ale o žádnou turisticky vyhlášenou lokalitu, je tedy lepší spíše si toto nádherně růžové jezero prohlédnout na fotkách.
Krvavá řeka
I na Madagaskaru lze najít vodu, která při pohledu z letadla může snadno připomínat krvavou lázeň. Není však potřeba panikařit, ve skutečnosti je to jen klidná řeka Betsiboka. Její krvavý odstín má na vině masivní kácení lesů a následná eroze břehů. Ty jsou totiž tak moc poškozené, že každý déšť teď spláchne do řeky velké množství železa z okolních kopců. Řeka se poté vlévá do moře, kde jej také zabarvuje i několik kilometrů od místa, kde se o něj vlévá.
Zelená ďábelská koupel
Červenou a růžovou máme za sebou, pojďme zase na jiné odstíny. Křiklavě zelenou lázeň můžete najít v zatopeném kráteru v geotermální oblasti Wai-O-Tapu na Novém Zélandu. Jak ale tahle vyloženě nepřirozená barva vzniká? O tento do očí bijící odstín se postarala síra a železité soli, v kombinaci s těmi správnými minerály, tak jako je to v případě jezírka, kterému se přezdívá Devil´s Bath neboli Ďáblova koupel.
Žlutá díky jílu
Druhá nejdelší řeka Číny prozrazuje své nevšední zabarvení už svým jménem. Jde samozřejmě o řeku Chunag-Che, v Česku známou jako Žlutá řeka. Takto ji lidé pojmenovali již před minimálně 2000 lety. V povodí tohoto veletoku kdysi vzkvétala starověká čínská civilizace a její netradiční barvu způsobuje neobvykle velké množství zeminy bohaté na jílovité částice, které voda unáší. Právě tyto látky zbarvují její vodu do tmavě žluta, především v oblasti středního toku. Odhaduje se, že za rok Žlutá řeka takto přesune až neuvěřitelných 1,5 miliardy tun materiálu.
Barvy duhy všude kam dohlédneš
Caño Cristales vás upoutá barevností, která si v ničem nezadá s duhou. 100 kilometrů dlouhý tok v Národním parku Serrania de la Macarena v Kolumbii má sice vodu průzračnou, ale koryto řeky je celé pokryto mnoha barevnými řasami a mechy, které spolu s kameny a peřejemi vytvářejí nádhernou mozaiku všech barev, které si jen dokážete představit. Nejkrásněji vypadá v období od září do listopadu, takže pokud zvažujete návštěvu Kolumbie, rozhodně se vyplatí cílit na tyto termíny.
Proměnlivá krása
Tato jezera mění barvy podle toho, jak se jim zachce – tedy alespoň to tak na první pohled působí. Najdete je na indonéském ostrově Flores a jezera zde mohou mít hnědou, jasně zelenou, hnědočervenou nebo i černou barvu. Tři jezírka nesou jéna Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo, nacházejí se v kráteru sopky Kelimutu a své odstíny různě střídají. Důvod není nijak romantický, ale souvisí s chemickými reakcemi, které ve vodě probíhají, a proměnlivému množství sopečného plynu, srážek a také obsahu železa a či manganu. Místní však věří, že barva se mění podle nálady duší pod hladinou – věřit tedy můžete i tomuto příběhu.
Raději se nepřibližovat
V posledních létech se na Instagramu rozšířil nový trend – azurově modré fotky „jezírka“ u Novosibirsku. Barva je tak jasně tyrkysová, že může na první pohled připomínat exotické Maledivy. Koupání bychom ale rozhodně nedoporučili. Odstín totiž nemá přírodní původ, spíše naopak. Ve skutečnosti totiž nejde o žádné jezero, ale o nádrž na odpad z uhelné elektrárny, která je plná popela a chemikálií. Koupel by tedy v nejlepším případě skončila pořídnou alergickou reakcí, ne-li něčím horším. Společnost, která elektrárnu provozuje, také návštěvníky před plaváním v nádrži důrazně varuje. Na fotku to tedy může být hezké místo, ale pokud víte, o co jde, je to vlastně velmi smutný pohled.
Napiš komentář