Vyměňte přeplněná evropská města za stejně krásné, ale méně známé alternativy

Ať už je léto nebo zima, některé turistické destinace jsou plné turistů prostě vždy. Mnohá města, která jsou v rámci Evropy doslova ikonická zde jsou natolik zatížena masovým turismem, že je téměř nemožné užít si zde skutečně poklidnou dovolenou bez stresu, přeplněné dopravy a davů lidí kamkoliv se vydáte. Zde jsme vybrali několik nejznámějších měst, která jsou doslova opanována turisty, a navrhli jsme alternativní a nedotčené metropole, které byste měli zkusit navštívit místo nich.

Vynechejte Benátky a vydejte se raději do Janova

Asi vás to nepřekvapí, ale Benátky již řadu let pociťují nápor turistického ruchu. Během hlavní sezóny může po jejich malebných mostech přes kanály a úzkých dlážděných uličkách denně projít kolem 100 000 lidí, což způsobuje přelidnění, znečištění vody a pocit, že obyvatelé jsou vytlačováni ze svých domovů. V posledních letech se však město postavilo na odpor neřízenému turismu a zavedlo řadu opatření proti tomuto problému. Benátky jako první na světě zavedly vstupné pro jednodenní návštěvníky, čímž zajistily, že i ti, kteří zde nezůstanou přes noc, přispívají k ekonomice města.

Janov, který leží na opačném pobřeží než Benátky, je hlavním městem Ligurie a vstupní branou na Riviéru, ale zůstává velmi podceňovanou destinací. Jako jeden z nejrušnějších italských přístavů po staletí a rodiště Kryštofa Kolumba není překvapením, že má bohatou námořní historii. Porto Antico, které bylo nyní přestavěno na pěší kulturní centrum, je aktivní již od 5. století př. n. l., a Lanterna di Genova je 800 let starý maják města – pátý nejvyšší na světě. Vydejte se středověkými uličkami (podobnými těm benátským) do Starého města a objevíte několik skvostů zapsaných na seznamu UNESCO s krásnými příklady středověké, renesanční, barokní a gotické architektury.

Řekněte ne Amsterdamu a ano Utrechtu

Hlavní město Nizozemska je další destinací, která je známá svým probíhajícím bojem s turisty – v roce 2019 ji navštívilo více než 20 milionů lidí. Jeho kanály jsou lemovány nejen úzkými holandskými barokními budovami, ale také spoustou (nejen) mladých, kteří sem přijeli primárně za zábavou. Amsterdam si získal pověst místa, kde se žije nočním životem – od čehož se chce tato okouzlující historická destinace zdaleka distancovat. V posledních letech začal potírat nepřístojné chování. Omezilo také výstavbu nových hotelů a v některých čtvrtích není povoleno nabízet krátkodobé rekreační pronájmy.

Čtvrté největší město Nizozemska leží necelou hodinu jízdy jihovýchodně od hlavního města a často se mu říká “Amsterdam v malém provedení”. V Utrechtu si stále můžete užít svou dávku kanálů lemovaných stromy a středověké architektury. Navštívit můžete Muzeum Miffy věnované nizozemskému spisovateli a ilustrátorovi Dicku Brunovi, nebo Centraal Museum vystavující historická umělecká díla a artefakty související s historií města. Mezi nepřehlédnutelné aktivity patří návštěva kaváren, trhů a prohlídka hlavního náměstí Domplein, kde se nachází nejvyšší kostelní věž v Nizozemsku, Domtoren. Stejně jako Amsterdam je i toto město vhodné pro cyklisty.

Vyhněte se Barceloně a vydejte se do Girony

Madrid je sice hlavním městem Španělska, ale Barcelona je město, které má opravdu všechno. Její pohodová atmosféra přilákala před covidovou přestávkou přibližně 32 milionů návštěvníků ročně, kteří se sem sjížděli, aby si prohlédli gotické katedrály, modernistickou architekturu a pláže se zlatavým pískem. Množství návštěvníků však způsobuje masovou tlačenici všude, kam se podíváte, od ulice La Rambla až po trh Boqueria.

Girona, která dlouho žila ve stínu Barcelony, se vymanila z pozadí svého katalánského souseda a nyní se dostává do popředí. Je zde mnoho historických památek, které vyprávějí o její bohaté historii, včetně středověkých ulic Barri Vell, katedrály Girona a zachovalé židovské čtvrti. A co víc, je to jen kousek od pláží na pobřeží Costa Brava a nejlepších turistických stezek v Pyrenejích, takže je tu spousta příležitostí užít si okolní přírodu. Milovníci umění by také měli zvážit výlet do domu-muzea Salvadora Dalího v Portlligatu, vzdáleného jen něco málo přes hodinu jízdy autem (nebo dvě hodiny cesty vlakem).

Objížďka Atén do Soluně

Vždycky jste chtěli vidět Akropoli? Ačkoli se jedná o jednu z nejúžasněji zachovalých archeologických památek na světě, fronta stovek lidí vedoucí k antické památce může tento zážitek značně znepříjemnit – odhaduje se, že každý den stojí ve frontě 16 000 lidí, aby si ji mohli prohlédnout. UNESCO si toho je vědomo, a dokonce vyjádřilo nespokojenost s velkými davy lidí a nedostatečnou správou místa.

Druhé největší město řecké pevniny, Soluň, je turisty často obcházeno, ale přitom by rozhodně nemělo být přehlíženo, zejména pro svůj kulturní význam. Nachází se zde 15 památek zapsaných na seznamu UNESCO, včetně soluňských hradeb, kostelů, klášterů a byzantských lázní. Nacházejí se zde také různé dobře zachovalé archeologické památky, například antická agora, Galeriův oblouk a Rotunda.

Až tedy příště budete plánovat dovolenou, zkuste zapátrat i v méně známých destinacích. Mnohokrát objevíte skryté klenoty a užijete si poklidnou dovolenou, po které skutečně toužíte. Nikdo, skutečně nikdo, se nerad přetahuje s dalšími turisty o poslední vstupenky do muzea, takže proč nezkusit něco trochu jiného. Určitě budete příjemně překvapeni.

ZDROJ: https://www.traveloffpath.com/5-underrated-alternatives-to-popular-destinations-in-europe-this-summer/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Chait Goli: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-budova-clun-italie-1796736/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *