Nesebar, perla Černého moře

Bulharské pobřeží Černého moře tradičně lákalo a láká mnoho Čechů. Při pobytu u „bulharského moře“ byste si rozhodně měli zajet do Nesebaru, nádherného historického města, které je od roku 1983 na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Leží 38 km od Burgasu. Na severu volně navazuje na další známé bulharské letovisko, Slunečné pobřeží. Městu se pro jeho krásu a historickou hodnotu velmi často přezdívá “Perla Černého moře”.

Při procházce starými uličkami na vás dýchne atmosféra dávných časů. Budete obdivovat historické památky, které jinde na bulharském pobřeží neuvidíte. Není jistě bez zajímavosti, že se Nesebar pyšní skutečností, že je nejstarší dochované trvale obydlené sídlo v dnešním Bulharsku.

Obdivované staré jádro města se nachází na poloostrově, který je s pevninou spojeno úzkou šíjí. Nesebar zaujme nejen nadšence obdivující pozůstatky dob dávno minulých, ale také ty, kteří rádi vychutnávají místní atmosféru v útulné kavárničce nebo hospůdce s výhledem na moře. Na závěr návštěvy Nesebaru se můžete vykoupat v čistém moři s plážemi, pokrytými zlatavým pískem.

U vchodu do starého města jako první spatříte hradby s válcovými věžemi a hranolovými věžemi. Stoupající hladina moře v minulosti zatopila část historického poloostrova a s ním i některé úseky hradeb. Hned u vchodu vás uvítá působivý dřevěný větrný mlýn. Během procházky nemůžete minout zajímavé kostely. Kdysi jich bylo více než čtyřicet. Období turecké nadvlády však přečkalo pouze jedenáct z nich. Nejpůsobivější je kostel sv. Sofie neboli staré biskupství. Zdobí ho kolonády a arkády a na podlaze lze vidět zajímavé mozaiky. Kromě kostelů, pozůstatků pevnostních hradeb a pravoúhlých i okrouhlých věží tu najdete velkou část z původní středověké dlažby. Nachází se zde také asi 80 domů z doby bulharského národního obrození. Jejich suterén tvoří silné kamenné zdi, horní patra jsou ze dřeva. K nejlépe dochovaným stavbám patří Muskojani, v němž sídlí expozice národopisného muzea.

Nejvíce fotografovaným objektem je ovšem chrám Krista Pantokratora ze 14. století. Nalézá se v menším parku a zraky kolemjdoucích přitahuje především nevšedními vzory z červených cihel.

Zdejší atmosféru dotváří pouliční umělci, kteří využívají překrásné prostředí Nesebaru pro svou inspiraci.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *