Italská Monza, královské město se slavným okruhem

Na severu Itálie nedaleko Milána leží Monza, interesantní město a kdysi sídlo italských králů. Dnes je město s přibližně 120 tisíci obyvateli známé spíše jako místo konání Velké ceny formule 1, ale v minulosti byla Monza významným královským sídlem i místem korunovace italských králů.

Slavná velká cena v Monze se na zdejším okruhu Autodromo Nazionale Monza jezdí již od roku 1923. Okruh je součástí velkého parku u Královského paláce Villa Reale, který patří mezi největší uzavřené parky v Evropě již od roku 1805.  

Samotný monumentální palác byl soukromou letní rezidencí jak rakouských králů, tak i sídlo  italského království. Stavbu neoklasicistního paláce si objednala již Marie Terezie v roce 1777. Stavba byla dokončena za pouhé tři roky. Inspirací pro stavbu byl vídeňský zámek Schönbrunn a italská Reggia di Caserta.

Jeho umístění do tvaru písmene U umožňuje pohodlně rozdělit v paláci reprezentační část v centrální části a soukromé apartmány v bočních křídlech.Celkově tvoří palác na 700 místností. Rozhodně si při návštěvě nenechejte ujít soukromé královské salonky a pokoje italského krále Umberta I. a jeho manželky Markéty Savojské. Posledními královskými obyvateli zámku byl právě Umberto I. Když byl v roce 1900 poblíž vchodu do paláce zavražděn, opustila královská rodina zámek navždy.

Samotné historické centrum je plné pamětihodností. Určitě nepřehlédnete místní dominantou, kterou je katedrála San Giovanni Battista. Je zde uložena Železná koruna Longobardů, kterou používali zdejší panovníci. V blízkosti katedrály na náměstí Piazza Roma stojí stará radnice, postavená již na konci 13.století. Nejdůležitější část historického centra je čtvrt San Gerardino, kterou protéká řeka Lambro. Kolem řeky jsou rozesety malé domky, které dříve sloužily jako mlýny. U některých můžete ještě vidět mlýnská kola. V této čtvrti se nachází stejnojmenný kostel San Gerardino, který je nejstarší ve městě.

Když přijedete 5. a 6. června, kdy probíhají v Monze oslavy svatého Gerarda, uvidíte kromě církevních akcí i velký trh, na kterém dostanete i místní výrobky. Například typické šneky, které zde pěstují. Ke konci května se zde zase pořádá mezinárodní soutěž růží, kde můžete spatřit takové růže, které jste snad ještě nikdy v životě neviděli.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *