Ischia, ostrov termálních pramenů a průzračného moře

V Neapolském zálivu, asi 20 kilometrů od rušní Neapole, leží překrásný ostrov Ischia. Podle místních obyvatel je rájem na zemi. Jeho půvab nespočívá pouze v kouzelných plážích, mírným a stálým podnebím a v místních přírodních krásách, ale hlavně ve zdejších termálních pramenech a v minerálním bahně. V podstatě každý větší hotel má vlastní termální bazén. Léčebné vlastnosti zdejší termální vody a minerálního bahna jsou známy již mnoho set let. Víte, že bolestivé onemocnění zad, ischias, má původ v názvu ostrova? 

Ostrov Ischia vznikl výbuchem podmořské sopky. Zdejší sirné prameny a vystupující páry jsou pozůstatky sopečné činnosti. Už staří Řekové a poté i Římané hojně využívali blahodárné účinky zdejších teplých léčivých pramenů, kterých je na ostrově více než 150. Za léčením či relaxací na Ischii jezdil třeba MIchelangelo nebo Giuseppe Garibaldi. Ve dvacátém století to byly Liz Taylorová nebo Sofia Lorenová. Návštěvu ostrova zařazují každoročně do svého cestovního deníku i Karel Gott či Angela Merkelová.

Lékaři potvrzují, že zdejší koupele pomáhají na nemoci pohybového ústrojí, bolesti páteře, revmatické a astmatické potíže, lupénku či gynekologická onemocnění. O tamní vodě se říká, že má nejvyšší radioaktivitu v Evropě

Ostrov není velký. Z letadla má Ischia téměř kruhový tvar. Obvod měří přibližně 39 kilometrů a všechna hlavní turistická centra spojuje jedna silnice. Veřejná doprava je zajištěna dvěma linkami, které se pohybují po této silnici. Jedna linka jede ve směru hodinových ručiček a druhá proti směru.

Uprostřed ostrova se vypíná dnes již vyhaslá sopka Monte Epomeo s výškou 789 m.n.m. Díky překrásnému výhledu patří hora k vyhledávaným cílům výletníků. Máte-li rádi romantiku, pak můžete přenocovat v jedné z mnišských cel bývalé poustevny. Dnes je přestavěna na penzion s restaurací.

Největší obcí na ostrově je Forio, které je současně hlavním kulturním a turistickým centrem ostrova. Ve Foriu najdete nejvíce kostelů z celého ostrova.Již z dálky vás upoutá sněhobílý  kostelík Santa Maria del Soccorso z roku 1350, symbol ostrova a bývalé poutní místo rybářů a mořeplavců  V tomto kostele se natáčela část filmu Nebožtíci přejí lásce, který se téměř celý odehrává na tomto překrásném ostrově. V okolí se nalézají velké písčité pláže. Nejoblíbenější je Citara. V těsné blízkosti této veřejné pláže se nachází nejvyhlášenější termální park ostrova Poseidonovy zahrady. Milovníci zahrad určitě navštíví také botanickou zahradu La Mortella, kde naleznou rostliny z celého světa.

Milovníci červeného vína zase nemohou přehlédnout plnou chuť místních odrůd, kterým dodává hebkost i vůni sopečná půda a žhnoucí slunce. Kulinářské zážitky si běžně vychutnávají i čeští návštěvníci, protože ceny se až zase tolik neliší například od pražských restaurací.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *