Jak neztratit zavazadla? Tyhle tipy jsou při cestování neocenitelné

Po dlouhé době čekání na znovuotevření mezinárodních hranic jsme zažili chaotickou cestovní sezónu, která v mnohém neproběhla úplně bez problémů. Potíže byly s hromadnými zpožděními, přerušeními, ale také ztrátami zavazadel. Vzhledem k nebývalému množství ztracených zavazadel vás možná také napadlo, jak se této nepříjemnosti vyhnout. Ztracený kufr vám totiž může pěkně znepříjemnit jakoukoliv dovolenou. Nabízíme pár užitečných tipů, jak se této nepříjemnosti vyhnout.

Cestujte pouze s příručními zavazadly

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nepříjemnostem spojeným se ztrátou zavazadla, je vzít si ho rovnou s sebou na palubu. I když to není vždy možné – zejména při delších cestách – může to být překvapivě snadné. Většina leteckých společností také povoluje dvě příruční zavazadla, včetně standardního příručního zavazadla a jedné osobní věci, jako je malá kabelka nebo taška na notebook, která se vejde pod sedadlo letadla.

Zabalte si proto lehké věci a vyberte si oblečení, které můžete kombinovat. Vezměte si také jen jeden nebo dva páry bot. Během cesty si zjistěte, zda je možné někde vyprat prádlo, takže si nemusíte balit tolik oblečení. Toaletní potřeby omezte jen na to nejnutnější nebo si je kupte až po příjezdu do cílové destinace.

Vyhněte se těsným přestupům

Pokud nechcete být jedním z mnoha cestujících, kteří při přestupu ztratí svá zavazadla, určitě se vyhněte přestupům, které vychází velmi naknop. Pokud můžete, leťte přímo, ale pokud je nutné udělat mezipřistání, ujistěte se, že je dostatečně dlouhé a zahrnuje i rezervu na případné zpoždění. Při těsném přestupu mají pracovníci odbavující zavazadla méně času na přeložení zavazadel z jednoho letadla do druhého, což často vede ke ztrátě zavazadel. Ze stejného důvodu byste také měli dorazit na letiště a odbavit zavazadlo s dostatečným předstihem před odletem. Více času na odbavení znamená větší šanci, že se vaše zavazadla dostanou do letadla s vámi.

Označte si zavazadla

Na odbavená zavazadla byste si měli dát visačky. Nejenže to pomůže pracovníkům letiště v případě, že by vaše zavazadla hledali, ale také vám to usnadní identifikaci zavazadla. Používejte pevné štítky nebo visačky, které nepadají a nezachytávají se. Pro větší bezpečnost používejte visačky, které uvnitř skrývají vaše osobní údaje, jako je adresa a telefonní číslo.

Označte také vnitřní stranu zavazadla

Uvnitř zavazadla si nalepte štítek se všemi údaji včetně plánu cesty. Pokud zaměstnanci letiště vědí, kam máte namířeno, a mají všechny vaše kontaktní údaje, je pravděpodobnější, že vaše zavazadlo najde cestu zpět k vám. Navíc je to dobrá záloha pro případ, že by se štítky na vnější straně zavazadla nějak poškodily nebo odpadly. 

Používejte štítky s GPS

O GPS visačkách jste už nejspíš slyšeli. A pokud cestujete pravidelně, mohly by se skutečně stát vašim velmi dobrým pomocníkem. Když si do odbaveného zavazadla dáte GPS štítek, jako jsou Apple AirTags nebo Tile Pros, budete moci sledovat jeho polohu kdekoli na světě. Ať už vaše zavazadlo skončí kdekoli, budete přesně vědět, kde se nachází a snadněji k němu budete navigovat i pracovníky letiště.

Nechte své zavazadlo vyniknout

GPS štítek vám pomůže zjistit, na kterém letišti vaše zavazadlo leží, ale nepomůže vám v případě, že máte černý kufr, který je někde na hromadě se stovkou podobných zavazadel.  Vyplatí se proto vaše zavazadlo odlišit použitím jasně barevných obalů, omotávek na rukojeti nebo barevných pásků. Cílem je usnadnit rozpoznání vašeho zavazadla, abyste ho mohli úspěšně vystopovat. 

Balte se s rozumem

Těžká, přeplněná zavazadla se častěji zaseknou na dopravních pásech. To znamená, že je pravděpodobnější, že budou špatně nasměrována nebo uvíznou. Totéž platí pro batohy s volnými popruhy. Svažte všechny volné konce a vyhněte se zbytečným šňůrkám nebo mašličkám.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/losing-luggage/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Timur Weber: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-zavazadlo-veci-vertikalni-zaber-9186037/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *