Santorini, nejkrásnější ostrov Evropy

Toto nádherné místo, romantický ostrov Kykládského souostroví v Egejském moři, nemůže chybět v nabídce žádné turistické plavby a v žádném itineráři milovníků řeckých ostrovů. Santorini, to jsou především bílé domy s modrými kopulovými střechami, malé zvoničky stojící na skalních terasách, růžové květy a průzračně modré moře. Není žádným překvapením, že tento ostrov je považován za nejkrásnější ostrov Evropy. Tomu také odpovídají ceny nemovitostí, které řadí Santorini na přední místa v Evropě. Podle nejnovější studie firmy Geoaxis, která se zabývá oceňováním nemovitostí, jeden metr čtvereční luxusního prázdninového sídla vás přijde v průměru na 10 000 €.

Současný tvar ostrova je výsledkem obrovského sopečného výbuchu z doby asi 1 500 př.n.l. Z původního ostrova zůstal jen mořem zalitý kráter obklopený kruhem rozervaných skalisek, ostrůvků a zbytkem bývalého ostrova vykousnutého do tvaru půlměsíce. Šlo patrně o jeden z nejsilnějších sopečných výbuchů známých člověku, který svou silou přibližně 100x převýšil slavný výbuch sopky Krakatoa. Důsledkem výbuchu byly rozsáhlé klimatické změny. Vlnám tsunami je připisován i pád mínojské civilizace. Podle některých spekulací je Santorini pozůstatkem ztraceného mytického království Atlantidy. Síla výbuchu byla obrovská. Pro představu nejsilnější lidstvem vytvořená bomba, nazývaná car-bomba, je stále 48krát slabší než výbuch ostrova Santorini.

Hlavním lákadlem ostrova jsou jeho místní pláže. Dlouhé a široké písečné pláže na východě ostrova pokrývá černý lávový písek s pozvolným přístupem do moře. Idylku dotváří křišťálově čistá voda. Na bohaté sopečné půdě roste třicet šest druhů vinné révy z nichž zejména bílá vína dosahují světové úrovně.

Bílé domky malebného městečka Oia, jedné z nejkrásnějších osad Středomoří, stojí na vysokém útesu, který zůstal po výbuchu a zřícení střední části ostrova. Návštěvníci z celého světa obdivují z teras hotelů romantické, dech beroucí západy slunce. Není divu, že kromě turistů je ostrov lákadlem fotografů a malířů.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *