Kréta, první vyspělá civilizace v Evropě

Kréta je největší a nejnavštěvovanější řecký ostrov a údajně také nejkrásnější. Celá čtvrtina návštěvníků Řecka zavítá i na Krétu. Není divu. Tento ostrov je velmi rozmanitý s množstvím turistických letovisek, kde si vybere prakticky každý. Rušná letoviska na severu kontrastují s klidným jihem, kde jediným zvukem je často jen šum moře. Zajímavostí jistě je, že tento ostrov je jako jediný v Řecku celoročně plně obydlen, tedy že Kréťané neopouštějí ostrov ani v zimě.

Největší a to přímo celosvětovou atrakcí jsou památky na dobu minojskou , která byla první vyspělou civilizací v Evropě. Zánik minojské civilizace zhruba před 3 500 lety je dodnes velkou záhadou stejně jako minojské tzv. lineární písmo, které nebylo dodnes rozluštěno.

Palácový komplex Knossos byl údajně domovem legendárního krále Minoa. Jeho žena se prý zapletla s bílým býkem. Minotaurus, nestvůra napůl muž a napůl býk, byl důsledek jejich lásky. Minotaurus, který žil v tajemném labyrintu pod palácem, si liboval v lidských obětech. Jeho lačnosti po krvi mladých chlapců a dívek učinil přítrž až Théseus, bájný řecký hrdina, který nestvůru zabil a díky klubíčka niti nalezl východ z labyrintu.

Zrekonstruovaný palác budí vášnivé debaty ještě po 100 letech od působení architekta Sira Arthura Evanse. Královská apartmány ve čtyřech patrech ukazují na luxusní život královské rodiny před více jak 3 000 lety. Komplex o přibližně 1 000 místnostech byl navzájem propojen. Jednotlivé místnosti plnily funkci obytných nebo administrativních prostorů nebo skladišť. Obyvatelé komplexu byli zásobeni vodou z vodovodů,

kterou používali k pití, vaření nebo do koupelen. Použitá vody byla posléze odváděna stokami. Stěny trůnního sálu byly zdobeny

reliéfy a malbami fantastických i živých zvířat, lidí a rostlin.

Pokud patříte mezi příznivce turistiky, bude vám připadat vnitrozemí Kréty jako pravý ráj. Náročné strmé horské výstupy střída poklidná túra pahorkatinou. Nejnavštěvovanější přírodní památka na Krétě je určitě 16 km dlouhá soutěska Samaria.

Celá oblast soutěsky je natolik jedinečná, že Samaria je žhavým kandidátem na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *