Na zdánlivě nepřístupných skalních vrcholcích ve výšce až 600 m.n.m. a 300 metrů nad údolím, sídlí zbytky kdysi vzkvétající mnišské komunity. Vydejme se společně poznat život mnichů, pokochat se skalními výhledy a pocítit klid a pohodu tohoto místa.
Kláštery Meteora jsou doslova umístěny mezi nebem a zemí. Historikové uvádějí, že první klášter byl na těchto místech nad údolím Peneus, založen již na konci 10. století. Ovšem jak se první poustevníci a mniši dostávali na vrchol některých skalních věží je dodnes záhadou. Vždyť kolmé, často stovky metrů vysoké stěny gigantických skal, představují namáhavý výstup i pro moderní zkušené horolezce.
Mezi prvními kláštery vynikal klášter Metamorfosis. Brzy se tomuto klášteru začalo říkat Megolon Meteoron, což znamená „Velký klášter, vznášející se ve vzduchu“. Množné číslo Metreora se brzy ujalo pro všechny zdejší kláštery, kterých do 16. století vzniklo 24. Postupem času význam klášterů klesal. Dnes je jich v provozu pouze šest. Dva kláštery slouží jako útočiště pro mnichy a jeptišky a zbylé čtyři jsou více méně turistickou atrakcí. Pro svoji iedinečnost byl skalní komplex Meteora zařazen v roce 1988 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Meteora byla od nepaměti významným centrem ortodoxní církve a zdejší mniši jsou považováni za strážce a nositele náboženského učení. Mniši se věnují modlení 6-7 hodin denně. O náboženských svátcích se postí a modlí se dokonce až 12 hodin.
Všechny kláštery, které jsou přístupné pro veřejnost, stojí určitě za návštěvu. Jednak kvůli množství sakrálních památek, které zde byly za celá staletí nashromážděny, dále kvůli úžasným výhledům a v neposlední řadě i kvůli pozorování života asketů a poustevníků v jednom z nejtajemnějších míst planety. Do roku 1920, kdy byly do skal vytesány schody, vedla jediná cesta do klášterů po spuštěných žebřících nebo sítích. S návštěvou si ale musíte pospíšit. S úderem 13. hodiny mají totiž všechny kláštery siestu a jejich brány se pro všechny zvědavé turisty nekompromisně zavírají.
Napiš komentář