Les Baux-de-Provence, romantická středověká vesnička s hradem a úžasnými výhledy

Starobylá vesnička Les Baux-de-Provence se zbytky středověkého hradu leží na skalním výběžku na jihu Francie. Kardinál Richelieu ji kdysi nazval „Orlím hnízdem“. Z větrem ošlehané plošiny je úžasný výhled jednak až ke Středozemnímu moři, na vinice, které zde založili již Římané či na tisíce olivovníků v okolí.

Když navštívíte Les Baux, můžete se toulat změtí uliček a středověkých kamenných domů až se dostanete na rozsáhlou skalní plošinu s impozantními ruinami zčásti do skal vytesaného hradu. Okolí rámují kolmé skalnaté stěny Pekelného údolí „Val d´Enfer“, které byly inspirací pro Dantovu představu pekla. Toto romantické místo se jistě právem pyšní titulem „nejkrásnější vesnice Francie“, který je udělován obcím, které jsou přitažlivé pro turisty a to zejména svým zachovalým historickým jádrem.

Plošina, na které hrad stojí, je asi kilometr dlouhá a 200 metrů široká. Mezi zbytky obranných věží se na ploše sedmi hektarů nachází mnoho do skal vytesaných sklepů, příbytků i teras. K vidění je i částečně dochovaná skalní kaple sv. Kateřiny z 12. století.

Vesnice se navěky zapsala i do učebnic mineralogie. To proto, že právě zde objevili geologové v roce 1821 doposud neznámou

rudu, kterou nazvali po této vesnici – bauxit.

Jen pár set metrů od vsi, v bývalém vápencovém lomu, je možné shlédnout nezapomenutelné představení. Je jim audiovizuální umělecká projekce „Carriéres de Lumiéres“, která díky stovkám projektorům na stěnách, stropech, podlahách i chodbách vytvářejí vpravdě kouzelné obrazy, podmalované hudbou. Můžete shlédnout představení věnované smyšlenému světu velkého vizionáře Julese Verna nebo se ponořit do světa renezance, kde vás budou provázet velikáni, jako Leonardo da Vinci, Michelangelo nebo Rafael.

Pod skalními útesy je ukrytá slavná restaurace L´Oustau de Beamarniére. Sídlí ve starém provensálském šlechtickém sídle v zelenající se oáze klidu. Doporučuje vám na chvíli se zde zastavit. Dopřejte si zde večeři na terase s výhledem na okolní rybníky. Spolu s pitím z vyhlášených vinných sklepů L´Oustau to bude pro vás nezapomenutelný zážitek.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *