Indie je země kontrastů

Přestože někdo může brát Indii jako světadíl, je to stát, který se rozkládá v jižní části Asie, na Indickém subkontinentu. Břehy tohoto velmi lidnatého státu omývají vody Indického oceánu. Nejstarší zmínky o osídlení území se zachovaly z dob velmi starých. Hlavní město je Nové Dillí.

Proč navštívit Indii?

Indie je místo, které láká své návštěvníky nejen na starobylé památky, ale také na sluncem zalité, nádherné pláže a své tradice a kulturní dědictví, které si zachovává i přesto, že se zde objevují nové myšlenky i zvyklosti. Velkým důkazem pro míchání celé řady vlivů je množství jazyků, kterými se v Indii hovoří. Úředními jazyky jsou angličtina a hindština, jež zároveň patří mezi nejstarší jazyky světa. Dále se zde používá asi 780 dalších jazyků a celá řada dialektů. Více používaných je asi 150. Zájezdy do Indie nabízejí celou řadu zajímavých zážitků. Můžete zde spatřit zajímavé a velmi starobylé památky, nádherné a zachovalé pevnosti či paláce. Odpočinout si můžete na některé z nádherných pláží. Zavítat můžete třeba na čajovou plantáž v Darjeeringu  nebo do sídla Dalajlamy Dharmasala. Indie však nabízí mnohem víc a pokud ji chcete alespoň trochu poznat, musíte se do těchto míst vracet.

Využít k tomu můžete nabídku celé řady zajímavých výletů na portálu indie-nepal.cz

Indie je místo, kde se mísí nejen lidské povahy, ale také starobylé tradice, duchovní postoje či vůně bylin a koření v ulicích. Stejně tak rozmanitá je i celá řada zajímavých míst, která se zde nacházejí. Každý, kdo do této země zavítá, si zde najde něco jemu blízké. Mohou to být historické stavby, lidé, nádherná přírodní krajina či dobré jídlo.

Hlavní město Nové Dillí

Návštěvníci tohoto místa zde mohou spatřit velké kontrasty. Na jedné straně jsou to mohutné a velmi drahé paláce a straně druhé pak malé a velmi chudé domky. Historické stavby začínají doplňovat stavby soudobé, v moderním stylu.

Svou nepřehlédnutelnou barvou láká k návštěvě Červená pevnost. Chcete-li si odpočinout od velkoměstského ruchu, zamiřte do parku Lodi Garden, který patří mezi nejpůvabnější městské parky celého světa.

Radžastán

Radžastán patří mezi nejvíce navštěvované indické státy. Při jeho návštěvě si budete připadat jako v pohádce. K vidění je zde celá řada nádherných paláců, epických pevností, ale také se  můžete zúčastnit některého z barevných festivalů, které se zde pravidelně konají.

V Pushkaru se pravidelně konají největší trhy s velbloudy. V Jaipuru můžete zavítat do sultánova harému Hawa Mahal, který je postavený z růžového kamene. V parku Ranthambore zase můžete pozorovat tygry v přirozeném prostředí.

Jaipur, srdce oblasti

Hlavním městem Radžastánu je Jaipur. Současně je to jedno z nejkrásnějších měst Indie. Proslavily jej především stavby, na něž byl použit růžový kámen. Kromě sultánova harému je velkým lákadlem obří observatoř Jantar Mantar. Nachází se zde celá řada astronomických přístrojů, z nichž některé si můžete vyzkoušet a velmi zajímavé jsou také kamenné sluneční hodiny, které jsou největší na světě. Nad městem se pak tyčí mohutný hrad Amber, který je bývalým sídlem  rádžhastánských maháradžů. Do objektu můžete vstoupit velmi stylově a to na hřbetu slona.

Tadž Mahal – symbol Indie

Tato nádherná, historická památka se nachází ve městě Agra. Monumentální pomník nechal vystavět indický mogul Šáhdžahán jako památník své předčasně zesnulé manželce. V současné době je tato stavba zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pro velké množství lidí představuje Tadž Mahal symbol Indie. Díky měnícímu se osvětlení v různých denních dobách můžeme na stavbě pozorovat celou řadu barevných odstínů. Střídají se zde růžová, mléčně bílá a zlatavá barva. Celá budova je umístěná v nádherných zahradách.

Bombaj

Toto město patří k největším a nejlidnatějším městům Indie. Nachází se na západním pobřeží země. Při jeho návštěvě rozhodně musíte zavítat na Elephant Islad, což je komplex jeskyní, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Mezi hlavní turistické čtvrti patří Colaba, kde se nachází většina hotelů, známých restaurací, galerií a muzeí. Odpočinout si můžete na slavné pláži Chowpatty Beach.

Odpočinek na plážích

Dovolená Indie však není jen cestování. Pokud vás zmůže únava, můžete si odpočinout na některé ze známých pláží. Ty nejkrásnější se asi nacházejí se nacházejí na západním pobřeží, ve státě Goa. Nalezneme zde břehy, které omývají vody Arabského moře a na nich nádherné, sluncem zalité pláže. Mezi ty nejznámější patří Calangute. Pokud dáváte přednost klidu a soukromí, zavítejte na Agondu. Chcete-li spojit odpočinek s trochou ohybu, nabízí se pláže  Mandrem, Morjim nebo Ashwem.

Indická kuchyně

Indická kuchyně je neobyčejně rozmanitá. Specifickým pro ni je používání různých druhů koření, celé řady ingrediencí a kuchařských metod. Mezi nejčastější druhy koření patří kari, kurkuma, koriand, šafrán, zázvor, kardamon a chilli. Velmi často se používají i kořenící směsi.Ty nejvíce známé jsou čát masala nebo garam masala. Jižní oblasti používají také kokos nebo kokosové mléko a přepuštěné máslo ghí. Pokud ochutnáte klasické indické jídlo, bude vám servírováno několik chodů. Ty jsou nabízeny najednou a každý si vyberete to, na co má chuť. Základ tvoří rýže, pšenice a čočka. Mezi oblíbené patří lilek a cizrna. Velmi často se na stolech objevuje speciální omáčka nazývaná čatní, jejíž základ tvoří mango, často rajčata, papriky nebo jablka. Obdobou pak je jogurtová omáčka raita. Maso se používá v závislosti na náboženském vyznání. Pokrmy se upravují vařením či pečením v hliněné peci. Mezi tradiční indické pokrmy patří dál, což je luštěninová kaše, pakora- taštičky, které jsou naplněné zeleninou nebo luštěninami a upečené, panir- druh tvarohového sýra, birjání-rýžový pokrm a z masových specialit je to maso grilované, ragú, kofta-masové kuličky, tandoori-pečené kuře. Ochutnat můžete také některý ze sladkých pokrmů, typický je rýžový nákyp. Indická kuchyně je proslulá svou kombinací chuti pálivé a sladké.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *