Ráj pro prasata. Na Bahamách mají svou vlastní pláž

Prasečí pláž je přesně to, jak to první pohled vypadá. Je to jedna z nejzvláštnějších a nejpřitažlivějších turistických destinací na světě. Ale je kolem ní i řada kontroverzí a otazníků.

Prasečí pláž najdete na Bahamách. Čuníci zde žijí zcela volně a na první pohled se jim tento životní styl velmi líbí. Jakmile se u břehů objeví loď, prasátka naskáčou do vody a předhánějí se, které z nich přivítá nové návštěvníky jako první. Turisté totiž znamenají mnoho dobrého jídla, hlazení, škrábání a hlavně příjemnou společnost. S prasátky se dá plavat, můžete si s nimi hrát, jednoduše si užijete spoustu legrace. Je jen málo lidí, kterým by tato stvořená neučarovala.

Jenže ne všechno je tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ne všichni lidé se chovají zcela ohleduplně a mnoho z nich, zdá se, zapomíná, se prase je stále zvíře a nemůže ani nechce dělat stejné věci jako my, lidé.

Jak Prasečí pláž vznikla?

Možná se ptáte, jak se na pláž na Bahamách všechna ta prasata dostala? Překvapivě na to zřejmě neexistuje jedna určitá odpověď. Jedno je ale jisté, prasata se na těchto ostrovech sama přirozeně nevyskytují, takže minimálně páreček prasat sem kdysi musel být dopraven člověkem.

Podle jedné teorie je zde vysadili piráti, kteří se pro čerstvé maso chtěli zastavit po cestě nazpět, ale už to asi nikdy neudělali. Jiní zase tvrdí, že je sem umístil nějaký farmář, který je zde chtěl chovat na maso. Nejpravděpodobněji se to však událo tak, že se místní potřebovali zbavit některých domácích zvířat, když na Bahamy začaly proudit davy turistů. A některá prasata tedy přesunuli na ostrov, kde se v poklidu mohla dále rozmnožovat. V průběhu 80. a 90. let totiž bohatí turisté vzali Bahamy doslova útokem a místní se domnívali, že prasata nejsou zrovna tím, co turisté chtějí na dovolené vidět. Podle toho, co se děje dnes, se ale docela zmýlili.

Během let se prasata rozmnožila a v roce 2013 doslova obletěla svět na videu jednoho z majitelů okolních hotelů. Video se stalo hitem internetu a tehdy odstartovala popularita Prasečí pláže, která trvá až dodnes. Na pláži se za tu dobu vystřídalo nejen mnoho turistů, ale také slavných osobností, které dokonce s prasátky fotily příspěvky na Instagram a další sociální sítě.

Problémy

První potíží ale je, že zde nejsou žádná pravidla nebo zákony, která by prasata chránila. Kdyby lidé byli rozumní, nebyla by žádná omezení samozřejmě potřeba, jenže oni nejsou. Proti Prasečí pláži tak ostře vystupují ochranářské organizace v čele s organizací PETA. Turisté totiž stále vymýšlejí další a další kousky, které už jsou někdy opravdu za hranou toho, jak by se mělo ke zvířatům chovat. Krmí je nevhodnými věcmi, podávají jim alkohol, oblékají je do kostýmů, které jim znemožňují pohyb, jezdí na nich atd. To vyústilo až v to, že v roce 2017 sedm prasat náhle uhynulo a na vině byli skutečně nejspíš turisté. Místní dokonce začali vůči turistům protestovat a sami žádali nějakou regulaci.

Po tomto incidentu umístili dobrovolníci na pláž cedule informující turisty o správném chování vůči zvířatům. Vláda dokonce navrhla regulaci návštěvnosti a nezisková organizace prasatům zajistila dostatečný přísun pitné vody. Poskytuje jim také doplňky stravy a vitamíny. Stále však není jisté, zda k nějakým radikálnějším změnám dojde. Cedule jsou sice pěkné, ale většinu návštěvníků stejně nezastaví.

A v neposlední řadě – místní budou prasata ochraňovat jen do té míry, do které jim to bude přinášet zisk. Kdyby snad měla přílišná regulace návštěvníky odehnat, nepotrvá dlouho a svůj postoj zase přehodnotí. Oni totiž z turismu žijí a jsou ochotni dělat téměř jakékoliv ústupky, pokud jim to přinese kýžený zisk.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *