Vence, ideální odpočinek jen pár minut od Francouzské riviéry

Francouzská riviéra, jedna z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, nabízí svým návštěvníkům mnohem víc než jen malebné pláže a luxusní hotely, obývané filmovými hvězdami. Na své si zde přijdou i milovníci umění. V proslulých muzeích v Nice mohou obdivovat obrazy Marca Chagala a Henriho Matisse. A právě po stopách těchto dvou francouzských velikánů se dnes vydáme.

Necelých 15 kilometrů od Nice, směrem do řídce osídleného vnitrozemí, leží dvě malebná  historická městečka Vence a Saint-Paul-de-Vence. Obě jsou na rozdíl od hektické Riviéry poměrně řídce osídlena. Mají ale zvláštní magnet. Zdejší hory porostlé borovicemi, cypřiši a olivovníky, přitahovaly umělce i spisovatele, ale i zámožné návštěvníky, kteří chtěli uniknout před davy namačkaných na pobřeží jako sardinky.

Městečko Vence leží vysoko na kopci, obklopené růžovými zahradami. Přímo u hradeb najdete slavnou Růžencovou kapli, Chapelle du Rosaire, která je vrcholným kouskem umění 20. století. Poté, co se Henri Matisse v roce 1948 zotavil z dlouhé nemoci, slíbil dominikánské řádové sestře, která byla jednou z jeho ošetřovatelek a občas mu i seděla modelem, že vyzdobí zdejší kapli. Plný nadšení započal s výzdobou kaple ve věku sedmdesáti sedmi let a svoje vrcholné dílo dokončil pouhé tři roky před smrtí. V kompletně bílém interiéru jsou na stěnách účelné jednobarevné kresby znázorňující křížovou cestu, přičemž modré, zelené a žluté vitráže v oknech jsou skutečně strhujícím odkazem nadšeného umělce, který prohlásil: „Navzdory všem nedostatkům si myslím, že je to moje mistrovské dílo“.

Sousední Saint-Paul-de-Vence je skvěle zachovalé opevněné městečko s hradbami ze 16. století. Zdejší uličky jsou tak strmé a úzké, že do města nemohou vjíždět auta Ač malá, získala si tato vesnice mezinárodní pověst díky obdivuhodnému seznamu umělců a spisovatelů, kteří zde žili a pracovali. Od roku 1966 do své smrti v roce 1985 zde třeba žil slavný malíř Marc Chagall, který je i na místním hřbitově pochován.

Obě městečka mohou být pro vás zajímavým tipem pro jednodenní výlet z hektického Azurového pobřeží.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *