Kráva jako problém. V Indii už si s tímto dobytkem nevědí rady

Víte, kde se kravám žije nejlépe na světě? No přeci v Indii, na místě, kde jsou posvátné a prakticky nedotknutelné. Ať už je kráva chromá nebo stará, její porážka nepřichází v úvahu. Jenže takové kusy už jsou logicky pro farmáře nepoužitelné a živit je je jen ztráta peněz. Proto jsou tyto kusy vypouštěny do volné přírody, kde jsou ponechány svému osudu. A pokud se o ně nepostará nějaká zvěř, jen tak volně bloumají. A co hůř, způsobují rozsáhlé škody, které stojí stát velké peníze.

Člověk by si řekl, že jde jen o obyčejnou krávu, tak co s tím ti Indové tolik nadělají. Je to ale skutečně třaskavé téma. Ve většině indických států platí přísný zákaz porazit krávu. Proti tomu se samozřejmě najde i spousta odpůrců, a toto téma se dokonce dost výrazně prolíná i politickou situací. Problém s dobytkem rozděluje Indii na dva nesmiřitelné tábory – až 80 % celkové populace, což je asi 1,3 miliard obyvatel, tvoří hinduisté, pro které je kráva posvátným zvířetem. Zbytek se hlásí většinou k islámu, který s hovězím na talíři nemá žádný problém. Tyto neshody jdou dokonce až tak daleko, že se mezi obyvateli strhávají násilné potyčky, které někdy stojí účastníky zdraví či život.

Zákazem zabíjet krávy trpí například i kožedělný průmysl, který logicky nemá materiál. To by ale nebylo až tak hrozné, kůže se dá využít i z jiných druhů zvířat. Volně se pohybující krávy jsou ale velkým problémem pro zemědělce. Ve velkém jim ničí úrodu a oni se vůči posvátným kravám v podstatě nemohou nijak legálně bránit.

Kráva je víc než člověk

Pro Evropana je to možná celé jeden velký nesmysl, ale v Indii se potíže s kravami řeší prakticky na denním pořádku. Často dochází ke srážkám motorových vozidel s těmito zvířaty, kdy samozřejmě nepřijde o život jen nebohé zvířat, ale často také lidé. Někteří zapřisáhlí ochránci krav dokonce dokáží vymyslet hodně zvláštní kousky. Nedávno se třeba řešil případ, kdy skupina 24 lidí obsadila školu, žáky i učitele vyhnala na ulici a v prázdné budově namísto nich ubytovala krávy.

Na vesnicích pak mohou vznikat vážné konflikty i jen kvůli podezření, že má doma někdo v lednici kus hovězího. Jenže řešení problému je v nedohlednu. Někteří politici navrhují najít vhodný způsob jak naložit s přestárlými kusy tak, aby se nemusely zabíjet, ale aby volně nechodily po ulicích. S dlouhodobě udržitelným řešením ale ještě nikdo nepřišel.

Podle statistik žije na území Indie každá pátá kráva na této planetě. Zároveň také tato země představuje významného exportéra hovězího masa, ale to kvůli vládním regulacím už brzo nemusí být pravda. Pokud se zavede přísný režim nakládání s kravami ve všech státech Indie, pak může indická ekonomika přijít o významný zdroj financí. Podle oficiálních statistik existuje v Indii asi 3 600 jatek s vládní licencí a odhaduje se, že dalších třicet tisíc funguje ilegálně. Každý rok se v zemi porazí na dva a půl milionu krav a drtivá většina masa jde na export.

Běžná kráva žije zhruba 12-15 let. Na mléko se ale hodí jen po dobu asi sedmi let. Každý rok tedy přestávají být užitečné statisíce krav. Během posledního sčítání pobíhalo po Indii volně asi 5,3 milionu kusů tohoto dobytka. Farmáři se brání tak, že pozemky oplocují nebo si najímají hlídače, ale zejména ti menší si nemohou takové investice dovolit a pomalu krachují.

Útulky pro krávy

Z našich poměrů jsme dobře zvyklí na útulky pro psy nebo kočky, v Indii se takto starají o krávy. Vlády některých států na vlastní náklady kupují velké pozemky, které vyhrazují pro nechtěná zvířata. Jenže s kalamitou těchto rozměrů několik málo útulků nepomůže. Většina takových zařízení je schopna umístit maximálně několik set krav, ale to je zoufale málo. Nehledě na náklady na koupi takového pozemku, krávy také musí někdo živit, což jsou obrovské výdaje navíc. A Indie na to prostě nemá. Ekonomové totiž spočítali, že chov jedné krávy vyjde přibližně na dvacet korun denně. Pokud by se tedy vláda měla postarat o všechna opuštěná zvířata, potřebovala by přes 38,7 miliardy korun ročně. A to jsou astronomická čísla.

Proč je kráva posvátná?

Za tuto nepříjemnou situaci může vlastně hinduistická bohyně Kamadhenu, která je přezdívaná jako “matka všech krav”. Podle legendy měla vystoupit z oceánu poté, co skončila bitva mezi božstvy a démony, a všem přeživším nabídla mléko na občerstvení.

I bez náboženského rozměru se však v Indii krávy vždy těšily dobrému postavení. Toto zvíře vždy zajišťovalo obživu i těm nejchudším, neboť dívalo mléko, pomáhalo obdělávat pole a z výkalů se vyrábělo hnojivo.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 komentářů