Rumunsko není jen země Drákuly. Objevte jeho historii i přírodu

Buďme k sobě upřímní, co si představíte, když se řekne Rumunsko? Drákulu, upíry, cikány? Ano, to je asi tak všechno… Ale není to ani trochu pravda a snad vás tento krátký článek přesvědčí o tom, že dovolená v Rumunsku může být skutečně nádherná. Na tuto zemi se často pohlíží shora, protože zde není úplně vysoká úroveň ekonomiky ani služeb, řada lidí nemluví anglicky a oproti západním zemím mají možná ještě co dohánět. Ale je toto opravdu tak moc důležité? Při cestování jde přeci především o krásu, historii, kulturu a jídlo. A to vše v Rumunsku najdete v hojnosti. Tak s chutí vyrazte!

Rumunsko není úplně malá země a je tedy potřeba vyhradit si na výlet se dost času. Je toho tolik co objevovat! Těžko říci, zda je lepší začít ve městech nebo v přírodě. Oboje má co do sebe a všude se budete cítit skvěle i díky tomu, že to zde není přeplněné turisty. Pokud se vám podaří do Rumunska dostat, určitě nevynechejte tato místa.

Brašov

Začneme možná trochu stereotypně Brašovem, který je výchozí stanicí pro výlet na Drákulův hrad. I když Rumunsko není jen o ně, přeci jen patří k jeho největším památkám a toto místo láká lidi z celého světa. Brašov má krásné historické centrum s dlážděnými ulicemi a v okolí najdete spoustu příležitostí k výletům v přírodě (pokud se tedy nebojíte upírů). Toto město už si zvyklo na příval turistů a přizpůsobilo se jejich očekáváním. Kromě tradičního rumunského jídla zde tedy najdete i stánky s mezinárodním občerstvení i typické obchůdky se suvenýry. Odtud také můžete vyrazit na hrad Bran, bájné sídlo hraběte Drákuly.

Bukurešť

Metropoli Rumunska byste určitě měli mít na seznamu povinných zastávek. Zejména pro západní turisty je toto město zvlášť lákavé, protože poskytuje netradiční mix moderní západní architektury v kombinaci s komunistickými paneláky a továrnami. Bukurešť je teprve na cestě k tomu, aby se vyrovnala hlavním městům západního světa, ale to jí nic nebere na kráse. Najdete zde mnoho muzeí, historických budov i moderních nákupních center. V poslední době se centrum Bukurešti stává oblíbenou základnou digitálních nomádů, kteří s sebou přináší také moderní kavárenskou kulturu.

Fagarašské hory

Pro milovníky pěší turistiky je toto ráj na zemi. Fagarašskými horami vede několika denní turistická stezka, která vás vezme po hřebenech nejvyšších rumunských hor a poskytne dech beroucí výhledy. Výhodou je, že na rozdíl od jiných tras v Rumunsku, tato je udržovaná a značená, takže se nemusíte bát, že byste se zde ztratili. Sami tu asi nebudete, ale to vám na zážitku nic neubere.

Malované kláštery v Bukovině

Bukovina je historické území v současnosti rozdělené mezi Rumunsko a Ukrajinu. Výlet na samý sever rumunského území se ale vyplatí. Najdete zde zcela jedinečné malované kláštery, které se pyšní nádhernými freskami svatých, výjevů z Bible a náboženských událostí. Jsou vrcholem Byzantské kultury a jako takové byste je neměli vynechat ani pokud vás kostely a architektura moc neláká.

Sibiu

Sibiu vás přenese zpět do středověku. Najdete zde zachovalé historické budovy, objevíte malé obchůdky nabízející lokální potraviny i výrobky. Možná se zde potkáte se zájezdem Němců nebo turistů z Asie, protože je poměrně vyhledávanou zastávkou cestovních kanceláří. Ale tím si určitě nemusíte nechat zážitek z tohoto města zkazit. V katedrále je také uloženo tělo Drákulova syna, takže na své si přijdou i milovníci tajemna.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *