Záhadná zmizení lodí nejsou výsadou Bermudského trojúhelníku. Ďáblovo moře ukrývá své vlastní tajemství

Všichni už jsme asi slyšeli o nechvalně známém Bermudském trojúhelníku. Ale ten není jediným místem, kde dochází k záhadným zmizením lodí i letadel a kam se námořníci i letci bojí vkročit, Podobné místo lze najít i ve Filipínském moři a není označováno zrovna lichotivě – běžně se mu říká Ďáblovo moře. Nejen že se tam až příliš často ztrácí plavidla i letadla, ale pod hladinou navíc číhá kráter aktivní sopky. Není tedy divu, že si čínští cestovatelé mysleli, že se tam pod vodou prohání hejno nebezpečných vodních draků.

Děsivá smrt

V roce 1948 proplouvala touto oblastí holandská nákladní lodi Ourang Medan, směřující do Jakarty. V zoufalé snaze o záchranu holého života vyslal radista hlášení, které zachytila americká loď Silver Star. Ve svém hlášení radista tvrdil, že celá posádka je mrtvá a že on sám je na pokraji smrti. Kapitán Silver Star okamžitě zavelel ke změně kurzu směrem k místu polohy Ourang Medan. Udělala to tak i jiná plavidla, která hlášení zachytila, ale Silver Star bylo nejblíže a tak na “místo činu” dorazila jako první.

Po několika hodinách plavby se loď Ourang Medan skutečně podařilo na moři najít a na první pohled nic nevypadalo nijak zvláště. Jenže na pokusy o spojení nikdo nereagoval, a tak byl k lodi vyslán malý záchranný člun, aby situaci zmonitoroval. Až po vstupu na palubu lodi vyslané záchranné četě šesti námořníků doslova ztuhla krev v žilách. Po celé palubě byla rozeseta mrtvá těla posádky. Mrtvá těla byla navíc strnulá ve zvláštních polohách, jako by je něco zmrazilo. I radista křečovitě svíral vysílačku, ze které se snažil učinit poslední marný pokus o záchranu.

Lodní lékař si s příčinou smrti nevěděl rady. Celé posádce se nicméně ve tvářích zračil nesmírný děs i bolest, kterou nejspíš před smrtí prožila. V té době už na místo směřovaly další lodě, které zachytily volání o pomoc. Kapitáni lodí se shodli, že takto podivná událost vyžaduje důkladné prošetření a rozhodli se loď odtáhnout do nejbližšího přístavu. Jenže jako by těch podivných událostí nebylo dost, krátce poté, co americká četa Silver Star opustila palubu lodi Ourang Medan, vypukl zde požár a výbuch kotlů poslal celou loď velice rychle ke dnu.

Vodní draci nebo zvláštní shoda náhod

Tento nesmírně tajemný a děsivý případ se odehrál v místech, kterému se přezdívá Ďáblovo moře. Nachází se na jih od Tokia v oblasti Filipínského moře. Vrcholy pomyslného trojúhelníku tvoří Tchaj-wan, cíp jižního Japonska a souostroví Yap. I když není oblast na mapě nějak specificky vyznačena, námořníci se jí pečlivě vyhýbají již celá staletí. Staré čínské mýty totiž tvrdí, že se pod hladinou prohání nebezpeční vodní draci, kteří si své teritorium velmi pečlivě střeží a jakýkoliv nezvaný návštěvník je po zásluze potrestán.

Ourang Medan je pouze jednou z mnoha lodí, které potkala v oblasti Ďáblova moře nevysvětlitelná zkáza. I když řada tragédií může mít zcela reálná vysvětlení v podobě nezkušenosti námořníků nebo nepříznivých klimatických podmínek, přesto toto místo budí strach a respekt. Pozoruhodné také je, že některé jevy se až nápadně podobají tomu, co se děje ve známějším Bermudském trojúhelníku.

Jaké je tedy vysvětlení?

Co se tedy stalo s lodí Ourang Medan? Teorií je skutečně spousta. Některé jsou až příliš přitažené za vlasy, některé možná trochu realističtější, ale která je ta správná, to se zatím nikdo neodvážil spolehlivě určit. Jednou z možností je prý snaha o pojistný podvod. Svědectví o případu nebyla spolehlivě zdokumentována a zdroje se rozcházejí i v základních faktech. Podivné také je, že loď nebyla v žádné zemi včetně Nizozemí vůbec evidována a o její plavbě či jejím účelu není nikde ani zmínka. Někteří se tedy domnívají, že loď vůbec neexistovala a jednalo se snahu a pojistný podvod. Jenže komu přesně a jak by takový podvod posloužil, už se nikdo nepokouší vysvětlit.

V polovině 20. století byl v oblasti Ďábelského moře objeven podmořský vulkán. Řada záhadných zmizení lze tedy vysvětlit právě působením sopečné činnosti, ale to není případ lodi Ourang Medan. Jednou z nejoblíbenějších teorií tedy stále zůstává to, že posádka lodi pašovala zakázané nebezpečné chemikálie. Do nákladu se poté nějak dostala voda a začaly se uvolňovat toxické plyny, které posádku nakonec otrávily. To by také mohl být důvod následné exploze, která veškeré důkazy smetla do moře.

Někteří lidé zase tvrdí, že posádka lodi se stala obětí mimozemšťanů. A to nejspíš proto, že příliš jiných reálnějších vysvětlení se nenašlo. To, že většina mrtvých ukazovala s výrazem hrůzy vzhůru k nebi, se stalo jednou z dalších opor pro hypotézu o útoku z výšky. Tyto teorie byly pak ještě více přiživeny dalšími událostmi, které se zde odehrály v sedmdesátých letech. V roce 1974 nad těmito vodami zmizel letoun se šestičlennou posádkou. Zcele beze stopy, aniž by posádka vyslala jakýkoliv nouzový signál. O několik měsíců později zaznamenal jiný letoun při letu ze základny Iwakuni setkání s neidentifikovatelnými objekty ve tvaru disku. O dva roky později další kapitán letadla nahlásil setkání s těžko popsatelným objektem větším než auto, ale menším než letadlo.

Mnoho lidí tedy stále věří, že Ďáblovo moře ovládají nějaké nadpřirozené síly. Kde je ale pravda, možná už nikdy nezjistíme. Stejně jako i pro úkazy v Bermudském trojúhelník existuje řada vysvětlení, i u Ďáblova moře se najdou tací, kteří si jsou svou teorií jistí a nedají si ji vymluvit za žádnou cenu. Vědci ale k takovým případům většinou mlčí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *