Hrad Windsor, historie i současnost Anglie

V městečku Windsor, které je od Londýna vzdálené přibližně 30 km, se vypíná nejstarší a největší hrad v Británii, hrad Windsor, sídlo anglických panovníků. První z nich byl Vilém Dobyvatel, který zbudoval nejstarší, ještě dřevěnou část hradu. Dnes je hrad jednou z oficiálních rezidencí královny Alžběty II, která má k hradu značný citový vztah. Strávila zde totiž podstatnou část svého dětství. Proto není divu, že Angličané soucítili s jejím zármutkem, když v roce 1992 zničil požár na stovku místností, státní reprezentační prostory i soukromá apartmá královské rodiny. 

Velkolepé restaurátorské práce byly dokončeny až v roce 1997 a stály neuvěřitelných padesát tři miliony dolarů. Zajímavostí jistě je, že 70% nákladů bylo uhrazeno ze vstupného do Buckinghamského paláce a Windsoru.

Od doby Viléma Dobyvatele se na hradě za více jak 900 let vystřídalo mnoho anglických a britských panovníků, kteří ho průběžně přestavovali a upravovali. Díky tomu se hrad Windsor stal zajímavou ukázkou měnícího se vkusu a potřeb královského dvora napříč staletími. V období bojů a válek byly rozšiřovány jeho obranné vlastnosti a opevnění, v době míru zase obytné prostory palácového typu.

Dnes je hrad jednou z oficiálních rezidencí královny Alžběty II., společně s Buckinghamským palácem v Londýně a Holyrood palácem v Edinburghu. Dvakrát do roka se zde konají velké ceremoniály. Ten první o Velikonocích a druhý v červnu, kdy je v kapli sv. Jiří královnou udělován Podvazkový řád, jedno z nejvýznamnějších britských vyznamenání.

Královna a její manžel, vévoda z Edinburghu, nejčastěji tráví volné víkendy právě na Windsoru. Odbývá se tam také většina soukromých oslav, jako jsou narozeniny, křtiny nebo třeba svatby. V dubnu 2005, si zde následník trůnu princ Charles bral Camillu Parkerovou Bowlesovou a nedávno, v květnu tohoto roku, sledoval celý svět svatbu prince Harryho a americké herečky Meghan Markle v kapli sv. Jiří. Tento architektonický skvost ze 16. století slouží i za místo posledního odpočinku mnoha anglických panovníků. Nejvíce návštěvníků se zastavuje uprostřed kaple, kde je hrobka Jindřicha VIII. a jeho třetí manželky Jane Seymourové, která mu jako jediná manželka porodila syna.

Hrad můžete navštívit po většinu roku, ale jeho jednotlivé části mohou mít rozdílnou otevírací dobu a neplánované uzavírky. Vstupné je poměrně vysoké, jak je v Anglii bohužel zvykem. Na druhou stranu je k vidění opravdu dost. Mimo jiné i výměna stráží od pondělí do soboty vždy v 11 hodin a to i když není královna na hradě přítomna. Dále rozhodně musíte navštívit již zmíněnou kapli sv. Jiří a pro většinu návštěvnic bude jistě nezapomenutelným zážitkem Dům panenek královny Marie, překrásné mistrovské dílo miniatury, nejslavnější dům pro panenky na světě v měřítku 1:12.

Kousek od Windsoru je areál elitní školy, Eton College, kde studovali například princové Harry a William. Jestli vám zůstane ještě trochu času, udělejte si do Etonu příjemnou procházku okolo malebných obchůdků a kaváren. Nebudete litovat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *