Jezero Loch Ness, kde se ukrývá slavná Nessie

Ať už věříte nebo nevěříte na lochneskou příšeru, pohled na krásné jezero Loch Ness se zříceninou hradu Urquarth, tyčícím se na vrcholu skalního výběžku do jezera, si určitě nesmíte nechat ujít. Lochnesská příšera, přezdívaná Nessie, už docela hodně pamatuje. Údajně ji poprvé spatřil svatý Columban už v roce 565. Od té doby zaujala nespočet generací snílků a fantastů celého světa a stále zůstává největším lákadlem skotské vrchoviny, překrásného regionu, který vás určitě zaujme i bez Nessie.

Lochnesské jezero měří úctyhodných 38 km na délku a je hluboké až 230 metrů. Nessie má tak hodně prostoru na to, aby zůstávala pro zvědavce nepoznaná. Objevuje se na hladině jen velmi zřídka a místní lidé si určitě nepřejí její dopadení. Stará legenda totiž předpovídá, že jestli bude Nessie ulovena, celý kraj postihne tragická událost. Nadšenci z celého světa ji nicméně stále hledají pomocí různých důmyslných podvodních přístrojů, sonarů nebo miniponorek. Naposledy prý byla Nessie viděna jednak v roce 1961, kdy ji třicet turistů vidělo krátce před výbuchem, který zničil jejich plavidlo a ještě v roce 1973, kdy ji údajně spatřil místní řeholník. O věrohodnosti těchto vidění však můžeme vážně pochybovat, přihlédneme-li k tradiční lásce k whisky, která mnohá zaručená pozorování poněkud usnadnila.

Mnohým, kteří dlouhokrké zvíře neuviděli a nepropadli touze po záhadách, může jezero Loch Ness připravit zklamání. V tom případě doporučuji vydat se méně frekventovanou cestou podél východního břehu jezera k úžasným vodopádům Falls of Foyers. Stejně zajímavé bude si zajet do poklidných údolí západně od Návštěvnického centra v Drumnadrochid. Zde připojuji jeden typ. Vyzkoušejte snad nejlepší restauraci v kraji Highlands. Večeře v místní restauraci Dunain Park Hotel z 18. století může být i pro vás zlatým hřebem návštěvy Highlands, i když slavná Nessie zůstane ukryta v hlubině pod vámi.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *