6 nejkrásnějších pěších túr v Itálii. Nechte se unést přírodou

Tyto túry vás zavedou do samého srdce Itálie – od úchvatných vrcholků Dolomit až po toskánská městečka na vrcholcích kopců – k místním, lidem, krajině a samozřejmě i kuchyni, která každému výletu dodá onu pomyslnou třešničku na dortu.

1.Via Francigena: Poutní stezka v Toskánsku

Via Francigena je považována za italskou obdobu Camino de Santiago, starobylé středověké poutní stezky. Tato však vede z anglického Canterbury až do Říma. Můžete ji projít celou (1 900 km), ale proč si nevybrat její nejmalebnější úsek, který vede srdcem Toskánska ze San Miniata do San Quirica.

San Miniato je půvabná vesnice na vrcholku kopce, kde sídlí řád mnichů proslulý svým úchvatným gregoriánským zpěvem. Odtud vede trasa velmi příjemným a mírným terénem přes dokonalé výhledy na střední Toskánsko, zemi slunečnic, vinic a středověkých měst, jako je Siena, San Gimignano a Monteriggioni. Pochutnáte si na zmrzlině a chianti a možná to bude jedna z nejpohodovějších túr na světě. Na každém kroku vás totiž čeká možnost setkat s milými místními, kteří budou vždy připraveni vás pohostit a poradit, pokud se ztratíte.

2. Dolomity: zázrak zapsaný na seznamu UNESCO

Ať už jste viděli stovky fotografií, nic vás nepřipraví na ohromující nadpozemskou krásu žulových vrcholů Národního parku Dolomity, kterou skýtá ve skutečnosti. Díky více než 200 kilometrům turistických cest v parku budete mít navíc možnost vidět je z různých úhlů.

Výlety se dělí na tematické stezky, naučné stezky a okružní trasy. Okruh Tre Cime navštěvuje všechny vrcholy parku, včetně ikonické hory Pelmo, místními nazývané Boží trůn. Výlet přes náhorní plošinu Mt Piana odhaluje zase dohaluje dědictví světových válek – zákopy a opevnění, které zde zůstaly po urputné bitvě mezi Itálií a Rakouskem u Sass di Stria během první světové války.

I mírnější a nenáročné túry po náhorní plošině Pian dei Buoi nabízejí úchvatné alpské scenérie. Procházka v Dolomitech nikdy nezklame a budete se sem chtít opakovaně vracet.

TIP: Chystáte se do Dolomitů? Poradíme vám ty nejkrásnější túry a další tipy, co dělat v Dolomitech.

3. Gran Paradiso: Piemontský kousek ráje

Italové o národním parku Gran Paradiso poeticky říkají, že má všechny “kousky nebe”, a kdo jsme my, abychom toto mohli jakkoliv rozporovat? Na jeho území najdete vysoké hory, hluboká údolí, modřínové lesy, vysokohorské pastviny, ledovce a množství neobyčejných živočichů.

Park nabízí řadu dobře značených túr, z nichž žádná není zvlášť náročná, dokonce ani ty, které vás zavedou na vrchol Punta Rossa (3 630 m).

Na trase se můžete ubytovat v rustikálních chatách, ale ať už si vyberete jakoukoli trasu, čeká vás krajina plná barev, rozmanitosti a překvapivých setkání s divokou zvěří.

4. Selvaggio Blu: Nejdivočejší výzva Sardinie

Selvaggio Blu (Divoká modrá) je nejtěžší trek v Itálii, ale zároveň rozhodně jeden z nejkrásnějších. Spojuje různé stezky podél dramatického pobřeží Golfo di Orosei, z nichž mnohé vytvořila samotná zvířata, a odhaluje skryté zátoky, pastýřské chaty, zapomenuté olivové háje a dramatické vápencové útesy.

Stejně jako je krásná a fascinující, není 45 km dlouhá trasa Selvaggio Blu pro slabé povahy. Jedná se o nejdivočejší část italských ostrovů. Mnohé úseky totiž zahrnují lezení po skalách a slaňování a nejlépe je absolvovat tyto úseky se znalým místním průvodcem. Jedná se o náročnou a vzrušující túru po části Sardinie, kam se dostane jen velmi málo lidí.

5. Cinque Terre: esence italské turistiky

Nejde si nezamilovat Sentiero Azzurro, krátké pěší túře spojující pět barevných vesniček vysoko nad Ligurským mořem?

Výhledy jsou nádherné, vesničky jsou od sebe vzdálené tak akorát, abyste se prošli, ale zcela nevyčerpali, a na konci každého úseku na vás čeká talíř čerstvých mořských plodů a vychlazené místní víno, které vás potěší a povzbudí. Stezka spojuje pět vesnic postavených vysoko na útesech, aby se vyhnuly dosahu tureckých pirátů, kteří v tomto úseku pobřeží podnikali výpravy.

Procházka vás provede mistrovsky upravenými terasovitými zahradami a závratnými vinicemi. Začít můžete buď v Riomaggiore na jihu, nebo v Monterosso na severu, kam jezdí železnice. Na některých úsecích jsou namáhavé úseky, ale je to procházka, kterou si musíte vychutnat. Nejoblíbenější úsek, takzvaná Via dell’Amore (Ulice lásky) mezi Riomaggiore a Manarolou, oceníte nejlépe jako večerní procházku.

6. Stromboli: Na jednom ze sicilských Liparských ostrovů se nachází ohnivý výstup.

Tento kuželovitý ostrov v azurových vodách Tyrhénského moře, známý jako “maják Středozemního moře”, je domovem jedné z nejaktivnějších sopek v Evropě. Náročná túra k Sciara del Fuoco, Ohnivému potoku zaručeně polechtá vaši fantazii. Od přístavu vystoupáte různorodým terénem – dobře značenými cestami, skalami, a nakonec černým pískem – na hřeben, odkud uvidíte šest aktivních kráterů. Zde ostrov bublá, syčí a vybuchuje a předvádí prazvláštní podívanou, na kterou nikdy nezapomenete. Nezapomeňte: Stromboli je aktivní sopka, která je občas nepředvídatelná a nebezpečná. Raději se připojte k prohlídce s průvodcem, a než se vydáte na svahy, vždy se poraďte s místními úřady.

Ještě váháte? Právě na podzim mohou být tyto trasy méně vytížené, ale o nic méně krásné. Mírnější počasí vás turistiku usnadní a umožní vám poznat Itálii a její krásy zase trochu jinak.

ZDROJ: https://handluggageonly.co.uk/the-12-best-hikes-in-italy-you-have-to-experience/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: eberhard grossgasteiger: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/snih-drevo-krajina-zapad-slunce-1062249/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *