Poslední neporušený kout přírody v Evropě

Většině z nás při se bavíme o Kypru, se vybaví Kyperská republika, vyspělý stát, který je členem EU, platí se tam eurem a žijí zde Řekové. To samozřejmě platí v plné míře. Ale pouze v jižní části ostrova. Málo kdo si totiž uvědomuje, ze existuje ještě jeden Kypr, ten turecký.

Severokyperská turecká republika leží na severní části ostrova a právě zde v minulosti začal  cestovní ruch na Kypru. To už je ale dávno. Po rozdělení ostrova v polovině sedmdesátých let na řeckou a tureckou část tato část ostrova začala zaostávat a cestovní ruch se zde prakticky zastavil. Severní část Kypru se na dlouhá léta stala jednou z nejizolovanějších částí Evropy.

V posledních létech se situace přece jen trochu zlepšila. Přesto však po zuby ozbrojení vojáci a strážní věže na hranicích stále svědčí o tom, že mezi severem a jihem ostrova nepanují zrovna přátelské vztahy.

Do severní části ostrova Kypr můžete letět s tureckými aeroliniemi přes Istanbul. Můžete také využít přímé linky do jižní části ostrova, do Larnaky a odsud taxíkem na hranice. hranice ale budete muset překročit pěšky a budete muset počítat s přísnou kontrolou. Pak už jenom nasednete na severokyperský taxík a cesta na pláže Severokyperské turecké republiky je otevřená.

Nedostatečná turistická infrastruktura, tedy málo hotelů vyšší, „evropské“ třídy a vcelku nekvalitní silnice je jedna strana mince. Ta horší. Na druhé straně vás vítají velmi přátelští lidé, kteří ve vás ještě vidí hosty a nikoliv pouze nezbytný obtěžující zdroj příjmu.

Krásné místní písčité pláže patří mezi nejhezčí v Evropě a neporušenou přírodu takového rozsahu ve zbytku Evropy byste asi těžko hledali.

Kdo z vás má smysl pro dobrodružství a místo přelidněných pláží a plných hotelů s hlučícími hosty dává přednost tichu a krásné přírodě, zkuste tuto část dosud málo navštěvované Evropy. Zažijete úplně jinou dovolenou.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *