Mnichov – kouzelný závěr roku v městě piva

Navštivte bavorskou metropoli v době adventu a nechte se unést slavnostní atmosférou vánočně vyzdobeného města. V celém Německu se v předvánoční době konají početné vánoční trhy, kde se prodávají ručně vyrobené ozdoby, betlémy, svíčky, dřevěné hračky a další tradiční předměty s tématikou vánoc, včetně nezbytné Vánoční pyramidy (Weinachtspyramiden), což je svíčkou poháněný kolotoč, který najdete snad v každé německé domácnosti. Mnichovský vánoční trh je největší, nejstarší a údajně i nejkrásnější v celém Německu.

Bavorská „metropole piva“ se v době adventní mění v metropoli vánoční. Kouzelné adventní trhy se konají především na Marienplatzu, hlavním náměstí v srdci starého města. Stojí přímo před neogotickou radnicí, pod velkou vánoční jedlí ozdobenou světly, darovanými vždy některým bavorským městem. Pravidelné zvonkové koncerty ze 43 radničních zvonů, přispívají ke kouzelné atmosféře vánočních svátků.

Zdejší trhy si stále drží svůj bavorský charakter. Na stáncích tak můžete objevit například ozdoby na stromeček v podobě panáčků v bavorském kroji. O pečená jablka, perníčky nebo svařené víno samozřejmě není nouze. A pokud vás tato zábava přeci jen omrzí, nezapomeňte, že se nacházíte v centru města, takže můžete zavítat i do přilehlých obchodů a omrknout předvánoční slevy.

Při návštěvě vánočních trhů v Mnichově si možná budete připadat, jako byste se vrátili do časů středověku. Ve stáncích totiž kromě tradičních řemeslných výrobků zahlédnete i meče, různé části zbrojí i starodávné předměty. Jistě vás okouzlí i svíčky, pochodně a dřevěné lucerny, osvětlující zdejší uličky.

Až v podvečerních hodinách uslyšíte alpské písně, znějící z radničního balkónu, naskočí vám možná až husí kůže. V době adventu se v Mnichově také se svařákem a perníkem v ruce můžete projet vánoční tramvají.

Až se budete chtít zahřát lahodným mokem, zkuste šálek svařeného vína či punče nebo medovinu. Tradičně se tu také připravuje mnichovská Feuerzangenbowle. Stánkař nad nádobu s červeným vínem kleštěmi upevní velkou, rumem nasáklou, kostku cukru, kterou zapálí a nechá ji ve zkaramelizované podobě skapat do vína. Nápoj tak získá charakteristickou a ničím nenahraditelnou příchuť.

A protože Mnichov je metropolí piva, bylo by škoda si nechat ujít posezení v některé z mnoha městských pivnic. Nejstarší a nejznámější z nich je Dvorní pivovar – Hofbräuhaus, který se nachází jen pár kroků od náměstí Marienplatz.

Přijeďte, mnichovské vánoční trhy vás rozhodně nezklamou.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *