Ostrov Sylt, rekreační středisko bohatých

Bariérový ostrov Sylt nedaleko nejsevernějšího bodu Německa u hranic s Dánskem je oblíbenou destinací všech Hamburčanů, kteří jsou rádi u toho co „frčí“ a je „chic“. Je to ihned zřejmé z množství lákavých butiků, excelentních restaurací i malého kasina. S německou pevninou je Sylt spojen 11,3 kilometrů dlouhou a uměle navršenou Hindenburgovou hrází z roku 1927.

Režisér Roman Polanski hledal v roce 2010 vhodné exteriéry pro snímek „Muž ve stínu“, který popisuje příběh bývalého britského premiéra na ostrově Martha´s Vineyard u amerického pobřeží. Do tohoto útočiště bohatých a slavných tento známý režisér nesměl, protože mu v USA hrozilo zatčení. Ve filmu se proto zahrál ostrov Sylt.

Seznam VIP hostů, kteří si navždy zamilovali zdejší nebeský klid, svěží vánek a stezky uprostřed dun je opravdu rozsáhlý.  Vše začal spisovatel Thomas Mann, následovala herečka a zpěvačka Marlene Dietrichová a zlatou éru přinesla 60. léta s divokými mejdany na bělostných plážích, kdy se na výdrž pilo nejdražší šampaňské. Dnes si tu s potěšením odpočinou třeba tenista Boris Becker, rakouský herec Klaus Maria Brandauer, zpěvák Eros Ramazzotti nebo módní guru Karl Lagerfeld. Maličký kousek pevniny uprostřed vln neunikl pozornosti ani hollywoodským hvězdám jako jsou Kevin Costner či Nick Nolte.

V Německu se tvrdí, že ten, kdo zde vydělává opravdu velké peníze si nejpozději do dvou let pořídí luxusní rezidenci na Syltu. Přitom většinu domů, které v Syltu stojí, postavili jako své příbytky před sto lety chudí rybáři…

Nejen bohaté přitahuje na Sylt jódem a dalšími solemi prosycený vzduch, dlouhé procházky či projížďky na kole mezi vřesovišti a koupání na jedněch z nejkrásnějších pláží v Evropě. Turisté relaxují v proslulých proutěných koších, dopřávají si skvělé místní ústřice nebo se předvádějí u golfových jamek.

Ostrovu blažených, jak ho překřtil Thomas Mann, však hrozí nezanedbatelné nebezpečí. Divoké Severní moře se umí jaksepatří rozběsnit a ukrást pořádnou porci písku. Ročně se z německého rozpočtu vyčleňují zhruba čtyři milióny eur (sto miliónů korun), aby pevniny neubývalo. O místní houževnatosti při záchraně šedesát čtyř kilometrů překrásného písečného pobřeží svědčí prodávaná samolepka se siluetou ostrova a přeškrtnutým Poseidonem, bohem moře. Nad jeho trojzubcem můžete číst vzkaz: „Vousáči, nemáš šanci“.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *