Očkování změnilo medicínu. Přesto jej dnes mnoho lidí odmítá

Vakcinace patří k vynálezům, které zachraňují miliony životů. I banální choroby, které dříve mohly zabíjet po tisících, jsou dnes díky očkování pod kontrolou a ve vyspělých státech se prakticky nevyskytují. Přesto se dnes někteří lidé proti očkování staví a viní jej z následků na naše zdraví.

Platí, že vakcinace je stále nejlepším způsobem ochrany před infekčními onemocněními. Funguje totiž na poměrně jednoduchém principu, který je ale velmi efektivní. Využívá seznámení imunitního systému organismu s oslabeným nebo mrtvým mikrobem, na který si tělo vytvoří imunitní odpověď. Imunitní systém si tuto reakci zapamatuje a při pozdějším skutečném kontaktu s daným mikrobem je schopen vyvolat účinnou a rychlou obranu, která zabrání rozvoji nemoci.

Jak je to u nás?

V České republice jsou děti povinně očkovány proti devíti infekčním chorobám. Jako nepovinné je označeno takové očkování, které sice není státem vyžadováno, ale přesto jej hradí zdravotní pojišťovny. Během prvních 18 měsíců života by mělo každé dítě dostat tři dávky takzvané hexavakcíny a kombinovanou vakcínu proti virům zarděnek, spalniček a příušnic. Dále musí být dítě do 6 let přeočkováno druhou dávkou posledně jmenované vakcíny a do 11 let by mělo dostat dvě dávky vakcíny proti původcům záškrtu, tetanu a černého kašle a jedno přeočkování proti viru dětské mozkové obrny.

Nepovinné očkování většinou zahrnuje například vakcinaci proti pneumokokům, lidským papilomavirům (HPV) a nově také proti meningokokovým onemocněním. Vakcín tedy není málo, ale je to skutečně účinný způsob, jak se těmto velmi nebezepčným chorobám vyhnout a prakticky je také vymýtit z povrchu zemského.

Očkování i v dospělosti

U dospělých je očkování více v režii každého jedince. Některé vakcíny sice pojišťovny hradí, ale rozhodně vás už nikdo nebude nutit je podstupovat. Plošně je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno přeočkování proti tetanu, které by se mělo provádět jednou za deset až patnáct let. Některé vakcinace jsou hrazeny po dosažení určitého věku (očkování proti chřipce) nebo u pacientů se závažným chronickým onemocněním.

Běžně se však v dospělosti očkuje také proti meningokokům, pneumokokům a Haemophilu influenzae B. Pokud však neexistuje závažná zdravotní indikace, musí si každý toto pojištění uhradit sám, případně společně s příspěvkem pojišťovny.

Imunita zapomíná

Ačkoliv by celá populace měla být v dětském věku naočkována, může se stát, že řada dospělých už není proti nemocem tak imunní, jak bychom předpokládali. Po několika dekádách totiž množství protilátek klesá a vakcinace ztrácí na své účinnosti. I proto je nutné některé vakcíny aplikovat v dospělosti opakovaně. V posledních letech se například v Česku poměrně značně rozšířil černý kašel, před kterým by nás očkování mělo spolehlivě chránit. Jedná se o nepříjemnou nemoc, při níž vyvolává bakteriální toxin záchvaty úporného suchého kašle, a to často až do zvracení. Léčba je velmi obtížná a zejména u malých dětí může být nemoc až smrtelná. I u dospělých ale způsobuje vážné komplikace.

I nepovinná očkování mají svůj důvod

Kromě vyloženě povinného očkování se můžete rozhodnout především pro vakcíny proti pneumokokům a meningokokům, které lze ale jedině doporučit. Ještě v roce 2008 bylo podle Světové zdravotnické organizace pneumokokům přisuzováno celosvětově 5 % všech dětských úmrtí. Tam, kde se očkování zavedlo, klesla nemocnost i úmrtnost velmi citelně.

Pneumokoky jsou nebezpečné hlavně pro malé děti a staré lidi a dále například pro osoby s chronickým onemocněním plic nebo imunity. Také meningokoky způsobují otravu krve a závažné meningitidy. Choroba postupuje velmi rychle a může mít tragické následky. Od prvních příznaků do úmrtí uplyne nezřídka méně než 24 hodin.

Dalším nepovinným, ale pojišťovnou hrazeným očkováním u dětí je vakcinace proti HPV, nepřesně označovaná jako vakcína proti rakovině děložního čípku. Ta se může podávat jak dívkám, tak i chlapcům ve věku 13–14 let. HPV totiž kromě rakoviny děložního čípku způsobují zhoubné nádory i v jiných lokalizacích, jako je například anální otvor, vulva nebo hrtan.

V lese v bezpečí

Od jednoho roku je také možné očkovat proti viru klíšťové encefalitidy. Očkování by měli zvážit i dospělí. Klíšťová encefalitida má totiž u dětí mírnější průběh než u dospělých a seniorů, na očkování by proto měly myslet všechny věkové skupiny. Nutné jsou tři dávky, cena jedné z nich se pohybuje okolo 800 Kč.

Chřipka může i zabíjet

Proti chřipce je možné očkovat od 6 měsíců věku, nebezpečná je hlavně pro malé děti a staré nebo chronicky nemocné osoby. I z toho důvodu vakcinaci většina lidí nepovažuje za důležitou. Protože virus chřipky rychle mutuje, musí se složení vakcíny každoročně měnit. Není radno chřipku podceňovat, u oslabených osob mívá závažné a smrtelné následky, ročně na ni u nás umírá asi 1 500 lidí. Bohužel očkování využívá jen asi 5 % dospělých.

Očkování na cesty

Pokud se chytáte do nějakých exotických krajin, je často potřeba doplnit si svůj očkovací průkaz o další vakcinace. Základní vakcinace do zemí se sníženým hygienickým standardem zahrnuje očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu, v některých oblastech je povinné očkování proti žluté zimnici nebo proti meningokoku A, C, W a Y.

ZDROJ: https://www.prevenar.cz/node/656

ZDROJ obrázku: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *